Газ без "Газпрому". У Росії це можливо

Російська компанія "Новатек" може отримати дозвіл на розробку кількох родовищ газу на Ямалі, запаси яких оцінюються в 2,4 мільярда кубометрів. Таким чином, "Новатек" може стати першою приватною компанією, яка видобуватиме газ без участі газового монополіста Росії "Газпрому".

Image caption На Ямалі у "Газпрому" може з'явитися конкурент

Саме ця компанія є єдиним учасником тендеру, якого залишило Федеральне агентство з користування надрами Росії.

Найбільшими акціонерами "Новатеку" є російські бізнесмени Леонід Міхельсон і Геннадій Тимченко. Російські експерти називають політичним рішення Федерального агентства із користування надрами, нагадуючи, що Геннадій Тимченко є близьким до голови російського уряду Владіміра Путіна.

Компанія "Новатек" зараз перебуває на підйомі, і, як вважають, не в останню чергу дякуючи своїм політичним зв’язкам.

Два місяці тому суд задовольнив позов нафтотрейдера Геннадія Тимченка до опозиційних політиків Бориса Нємцова та Владіміра Мілова, які назвали його "другом Путіна, який раптово розбагатів". Суд зобов'язав опозиціонерів спростувати твердження, що містилися у доповіді про стан корупції у Росії. Суть їх полягала у тому, що у 90-ті роки кілька давніх друзів Путіна, серед яких і Геннадій Тимченко, мали порівняно невеликі прибутки, але після приходу до влади Путіна швидко розбагатіли.

Головна інтрига Ямальського проекту полягає у тому, чи вдасться "Новатеку" стати першою приватною компанією, яка зруйнує монополію "Газпрому" на експорт газу.

"Новатек" планує будівництво на східному узбережжі Ямалу заводу з виробництва скрапленого газу потужністю 15 млн тонн на рік, аби у подальшому вивозити його за кордон танкерами. На сьогодні в Росії діє лише один такий завод, побудований "Газпромом" на Сахаліні.

Однак, кажуть експерти, якщо в разі перемоги у тендері (він відбудеться влітку) "Новатек" не зможе забезпечити виробництво і доставку споживачам скрапленого газу, це означатиме, що компанія змушена буде транспортувати газ трубопроводами, які належать "Газпрому".