Прапор над Рейхстагом підняв киянин?

На всесвітньо відомому фото встановлення на даху Рейхстагу прапора Перемоги зафіксована не офіційно визначена радянською владою червоноармійська "трійка Кантарія-Берест-Єгоров", а киянин Олексій Ковальов та дагестанець Абдул-Хаким Ісмаїлов.

Копирайт изображения bbc
Image caption Анна Халдей: "У ті роки призначали, потрібні були офіційні люди"

Про це у Севастополі під час відкриття виставки ексклюзивних робіт радянського військового фотографа Євгена Халдея заявила його донька Анна Халдей.

Після смерті батька вона успадкувала більшу частину архіву негативів 67-річної давнини, відзнятих камерою Leica.

Обговорення змісту відомого фото триває на тлі суперечок, пов’язаних із підписанням президентом України закону про використання в офіційних заходах копій Прапору Перемоги.

Копирайт изображения bbc
Image caption Для того, щоб з'явилось це фото, було витрачено всю плівку

Нові оприлюднені подробиці, пов’язані з фотодокументом, знову звертають увагу на історичну плутанину, зумовлену ідеологічними потребами радянської влади. Та ретельно підбирала особистостей, що ставали іконами історії.

На запитання Бі-Бі-Сі, чи зображений хтось зі згаданих в офіційних радянських джерелах червоноармійців - Берест, Єгоров або Кантарія - на історичному фото Рейхстагу, Анна Халдей відповіла, що "у ті роки призначали: потрібні були офіційні люди, що встановили прапор, проте не було офіційного фото".

Копирайт изображения bbc
Image caption Євген Халдей фотографував найбільш важливі події війни

"Було три людини: кавалер трьох Орденів солдатської слави киянин Олексій Ковальов, дагестанець Абдул-Хакім Ісмаїлов та білорус Леонід Горичев. Батько вів нотатки, записував що і кого знімав. Зі слів батька, на даху Рейхстагу вибудовували композицію, щоб прапор опинився на тлі зруйнованого Берліну. Ковальов сказав, мовляв, можу і звалитись: треба потримати за чобіт. І тримав його якраз Ісмаілов. Ковальов нахилився як міг, і Халдей відклацав цілу плівку. Вона збереглася", -- сказала Бі-Бі-Сі Анна Халдей.

Вона також зазначила, що коли на 20-річчя перемоги у війні до Москви з Києва прилетів Ковальов, радянська влада фронтовика не помічала і нікому не пояснювала, хто саме – на фото.

"Завжди писали "Фото ТАСС" - і все", -- додала Анна Халдей.

За словами доньки відомого фотографа, незважаючи на те, що Євген Халдей пройшов війну від Мурманська до Берліна, радянському хронікеру через його єврейське походження до самої смерті Сталіна чинили утиски.

"Якби не смерть Сталіна, Халдей уже збирав речі. Обійшлось…До сорому моєї країни, за життя у Халдея не було жодної виставки у Москві. Проте було три виставки у США та ще три виставки у Берліні, де подивитись на 200 фото прийшло дуже багато німців. Виставки були всюди, але не в Росії", -- бідкається Анна Халдей.

У 1940-і роки Євген Халдей відзняв Потсдамську конференцію, Нюрнберзький процес, парад Перемоги 1945 року із маршалом Жуковим на білому коні і скиданням німецьких штандартів на Красну площу, підписання Акту про капітуляцію Німеччини, а також численні військові баталії Другої світової війни.

Новини на цю ж тему