Хто стане людиною Януковича в Криму?

Представники політичних партій, політологи та журналісти, які глибоко знають кримську тематику, вважають, що зараз важко прогнозувати хто буде прем’єр-міністром Криму після смерті Василя Джарти.

Копирайт изображения BBC World Service

На їхню думку, рішення буде прийнято не в Криму, хоча місцевий парламент і буде проводити голосування щодо призначення, а де-факто кандидата назвуть в адміністрації президента Віктора Януковича.

Депутат від опозиції Андрій Сенченко сказав BBC.ua, що "все буде вирішено в Києві на Банковій в результаті міжкланової війни".

Депутат припускає, що через боротьбу за контроль над Кримом владна "вертикаль, яку вибудував Василь Джарти, буде зруйнована".

Кадрове питання

Андрій Сенченко назвав стиль управління Василя Джарти "достатньо жорстким і ефективним", зазначивши, що в Криму навіть "директора цвинтаря в Сімферополі, і того завезли з Макіївки".

Це призначення як приклад кадрової політики Джарти навів також інший депутат від опозиції Генадій Москаль. В інтерв'ю "Фокусові" він висловив припущення, що головою уряду автономної республіки може бути призначено міністра МВС Анатолія Могильова, який тривалий час вже працював в Криму. "Зберегти макіївську команду, крім Могильова, не зможе ніхто", - заявив Москаль.

"Та людина, яка буде прем’єром, навряд чи матиме такі відкриті стосунки з президентом, які були у Василя Георгійовича", - сказав BBC.ua голова Російської громади Криму Сергій Цеков.

Кримський експерт з політичних питань Володимир Притула вважає, що серед можливих кандидатів на посаду прем'єр-міністра може бути Анатолій Присяжнюк, глава адміністрації Київської області, який обіймав різні посади у Криму, зокрема, керував "Чорноморнафтогазом".

Кандидатуру нинішнього глави Севастопольської міської державної адміністрації Володимира Яцубу експерт назвав менш ймовірною, з огляду на "наближення пенсійного віку", - так само, як і кандидатуру Анатолія Могильова, який "є конфліктною фігурою для кримських татар".

"Однак також є велика вірогідність того, що це буде зовсім нова людина", - сказав Володимир Притула.

Лідер кримських татар, голова Меджлісу Мустафа Джемілєв заявив 17 серпня через прес-службу Меджлісу, що в Криму є достатньо фахівців, які могли б керувати автономією. Однак якби Київ захотів призначити когось з "макіївської" команди, то такою кандидатурою міг би бути перший заступник голови Ради міністрів автономії Павло Бурлаков. На думку Джемілєва, губернатор Київщини Анатолій Присяжнюк навряд чи захоче поміняти Київську область на Крим - хіба що на цьому наполягатиме президент Віктор Янукович.

Кримська спадщина Джарти

В інтерв'ю ВВС.ua сам Василь Джарти, який у травні перебував у Лондоні на кримському інвестиційному форумі, сказав, що врегулювання земельних питань з кримськими татарами почало вирішуватися успішніше:

"Створена комісія, яка створила списки і починає підготовку до виділення земель - у тому числі й кримським татарам. Більше того, нам вдалося вирішити питання про виділення землі для соборної мечеті кримських татар у Сімферополі. Сім років це питання не вирішувалось! Бо були політичні сили, які не давали вирішити цю проблему - у тому числі й "Русское Единство", яке впливало на ці процеси. Ми це питання вирішили протягом одного місяця".

Сергій Цеков визнає, що проросійські організації Криму мали з Василем Джарти непрості стосунки. "Він ще до виборів президента називав російський блок, російську громаду – великими гирями на ногах", - сказав він BBC.ua. Також він припустив, що після смерті Джарти Криму не виділятиметься стільки коштів, як раніше.

Джарти наголошував, що як главу виконавчої влади Криму та як лідера місцевого осередку Партії регіонів, його "хвилює все, що відбувається у Криму".

"Для мене стабільність - це запорука розвитку Криму, бо я маю відповідальність перед людьми і перед президентом. Я вважаю, що сьогодні ми досягли політичної стабілізації в Криму і в Україні", - заявляв він.

На запитання BBC.ua, чи закрита тема відходу Криму від України, Василь Джарти тоді відповів: "Однозначно!"

Василь Джарти помер у ніч на середу. Він був вихідцем з Донбасу і мав великий вплив всередині Партії регіонів.

Українське видання "Кореспондент" включило Василя Джарти до сотні найвпливовіших політиків країни.

Головою Ради міністрів Автономної Республіки Крим Василь Джарти був призначений у березні 2010 року.

Президент Віктор Янукович, який дуже довіряв своєму земляку і соратнику по партії, в співчутті рідним та близьким, назвав Василя Джарти "видатним державним діячем,чиє ім'я назавжди залишиться в історії сучасної України".