Гриценко про "сюрреалізм" з генеральськими званнями

Президент Віктор Янукович присвоїв найвище військове звання "генерал армії України" голові Служби безпеки України Валерію Хорошковському, якого називають медіа–магнатом і одним з найзаможніших українців.

Тим самим указом від 12 серпня Віктор Янукович присвоїв спеціальні генеральські звання іншим посадовцям: генерал-майора державної служби спеціального зв’язку та генерал-майора податкової міліції.

Звання було присвоєно в "порядку переатестації".

Голова парламентського комітету з питань національної оборони та безпеки, колишній міністр оборони Анатолій Гриценко в інтерв’ю BBC.ua критично оцінив рішення про присвоєння генеральських звань.

З Анатолієм Гриценком розмовляв Альбій Шудря.

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Бі-Бі-Сі: З’явився указ президента Януковича про те, що в порядку переатестації голові СБУ пану Хорошковському було присвоєне звання генерала армії України. Чи в Україні багато людей з таким званням і чи дають його лише військовим?

Анатолій Гриценко: Ну, з таким же успіхом можна було б присвоїти і "маршала Радянського Союзу", і "звання матері-героїні" або ще щось. Повний абсурд! Це девальвація військового звання, що принижує людей, які справді обрали військову професію на все життя.

Якщо можна переатестувати державного митника у генерала армії України, тоді що, давайте зараз генералів армії України перекваліфікуємо у державних митників. Отак можна дійти до маразму. Я переконаний, що оскільки в Україні одна армія, то і звання генерала армії України має бути одне. І воно повинно бути вищим військовим званням для начальника Генерального штабу та головнокомандуючого Збройних Сил України. І крапка! А ситуація, коли генерала армії України присвоюють голові СБУ, голові прикордонної служби, голові внутрішніх військ чи служби внутрішньої розвідки, принижує військових.

Бі-Бі-Сі: Україна постійно декларує, що вона інтегрується, намагається інтегруватися в Європейський Союз. Чи відповідає така практика європейській уяві про армію і силові структури?

Анатолій Гриценко: Можна сказати відповідально, що коли я був міністром оборони, то привів у порядок систему генеральських звань, і на той момент в українській армії відсоток генералів був такий самий або навіть трохи нижчий, ніж в європейських країнах.

Проблема в інших силових структурах, тому що у нас армія становить менше третини від загальної чисельності всіх, хто носить погони і має зброю. Хто може вирішити цю проблему? Президент має для цього всі повноваження, оскільки саме його указами встановлюються посади, на яких передбачаються генеральські звання. І саме його указами присвоюються генеральські звання. Тому, це виключено повноваження президента, і він міг би, якби захотів, не те, що за півтора роки, а за півтора місяці привести тут все у порядок. Янукович пішов іншим шляхом. Він роздає ці "побрякушки", на жаль, так само, як і попередній президент роздавав ці "побрякушки" своїм близьким, односельчанам і так далі, порушуючи закон.

Бі-Бі-Сі: А генерали мають особливі пільги? Їх утримання вимагає додаткових бюджетних витрат?

Анатолій Гриценко: Якщо ми говоримо про генералів в категорії генерал-майорів та генерал-полковників, там немає ніяких пільг. Насправді різниця між окладом за військове звання між полковником і генералом мізерна, на рівні п'яти гривень. А генерал армії України має особливий статус, і для нього ще указом за часів Кучми встановлено певну систему подальшого забезпечення навіть після звільнення з посади. Зокрема, передбачається, що в нього є службове приміщення, автомобілі, помічник тощо.

Бі-Бі-Сі: А чому заможні українці, серед яких називають пана Хорошковського, стають генералами? Як ви вважаєте?

Анатолій Гриценко: Ви знаєте, для мене цей указ більше характеризує Хорошковського, ніж Януковича. Янукович підписує те, що йому подають. Але, мабуть, Хорошковському в його величезних шафах з усіма іншими регаліями і нагородами ще не вистачало найвищого військового звання. От він і вирішив собі його отримати. Я думаю, що це вже з категорії якогось сюрреалізму. Тому що першим кроком було призначення на пост голови спецслужби мільярдера, медійного магната, олігарха, що не є нормою ніде – не те, що в демократичних країнах, такого немає навіть у Російській Федерації.

А наступним кроком дали йому найвище військове звання. Свого часу Ющенко присвоїв тоді голові СБУ Дріжчаному, який прийшов туди з прокуратури, також військове звання генерала армії України, але наступним указом його було звільнено з посади і призначено на пост заступника секретаря РНБО. Тут є якась кадрова комбінація, але за будь-яких умов це принижує статус військових і девальвує військове звання як таке.

Бі-Бі-Сі: А ви пишаєтесь своїм військовим званням, адже ви служили в армії, і чи хотіли бути генералом?

Анатолій Гриценко: Я не генерал, я полковник. Якби я хотів, на посту міністра, мабуть, отримав би і генерал-майора, і генерал-полковника, але мені це не потрібно. Я прийшов у міністри полковником і таким же і пішов. У мене немає якоїсь тяги до того, щоб мати "побрякушки", так само, як і інші державні нагороди Я себе абсолютно нормально почуваю.