Прем'єри Азаров і Путін знову про енергетику

Вже вкотре темою для українсько-російських переговорів у Москві мають стати питання економічних відносин і перш за все співпраця в енергетичній сфері.

Image caption Архівне фото з попередньої зустрічі Микола Азарова і Владіміра Путіна

Останній раз Микола Азаров був у Росії трохи більше місяця тому на засіданні ради голів урядів країн СНД.

Цього разу на порядку денному - можливість створення спільного підприємства для транзиту російського газу за участі "Нафтогазу", "Газпрому" та однієї з компаній Євросоюзу, а також будівництво двох нових потужних підземних газових сховищ та збільшення транзиту на 60 млрд кубічних метрів.

На запитання Бі-Бі-Сі відповів московський кореспондент агенції "Укрінформ" Ігор Соловей.

Бі-Бі-Сі: Чи велику увагу приділяють цьому візиту російські газети?

І. Соловей: Це - робочий візит, тому особливого ажіотажу в засобах масової інформації не відчувається. Можливо, більш детально розглядати цей візит і аналізувати його результати будуть після закінчення.

Бі-Бі-Сі: Оглядачі пишуть про розбіжності між російською та українською сторонами стосовно того, яким може бути об'єднання "Нафтогазу" і "Газпрому". Чи можуть з'явитися несподівані варіанти?

Image caption Зустріч прем'єрів у Сочі. Архівне фото

І. Соловей: Умови об'єднання "Газпрому" і "Нафтогазу" озвучив минулого тижня голова "Газпрому" Алєксєй Міллєр на засіданні ради директорів компанії. За його словами, спільне об'єднання можливе за умови, якщо буде створене на першому етапі спільне підприємство, і у це спільне підприємтво Росія внесе газове родовище на трильйон кубометрів газу, а Україна свою газотранспортну систему і видобувні активи "Нафтогазу України". За моєю інформацією, переговори будуть нетривалими, всього дві години, і після цього ніяких підходів до преси не буде. Натомість, буде підготовлена і оприлюднена спільна заява. Можливо, будуть експромти.

Бі-Бі-Сі: Чи будуть обговорювати Микола Азаров і Владімір Путін проблему газопроводу Південний потік? Адже Україна не хоче цього альтернативного варіанту транспортування енергоресурсів на півдні Європи і переконує, що доцільніше використати українські газопроводи.

І. Соловей: Якщо будуть обговорювати питання газу, то Південний потік також буде обговорюватися. Тут варто нагадати заяву Міллєра, який сказав, що будівнитцов Південного потоку набрало критичної ваги і повернення назад неможливе. Він навіть назвав дату введення в роботу потоку - це 2015 рік. Тобто російська сторона задекларувала, що відмови від Південного потоку не буде. Натомість, за словами Бойка, українська сторона може розраховувати на забезпечення гарантованих обсягів прокачки газу на п'ять - десять років.