Близька дружба з керівником так само небезпечна, як і ворожнеча

Дві людини п'ють каву Копирайт изображения Getty Images

Надто близькі і довірливі взаємини з босом мають свої підводні камені, пояснює оглядачка BBC Capital.

Погані стосунки з керівником стають постійним фактором стресу. Але й протилежна ситуація, коли керівник та його підлеглий мають теплі почуття одне до одного, виявляється не менш складною.

Дизайнерка Габбі Салліван із Каліфорнії знає про це не з чуток. Салліван та її бос були дуже близькими друзями, професійними партнерами і навіть обіймали однакову посаду, доки один з них не отримав підвищення.

Раптом жінка відчула, що її колишній друг тепер висував до неї вимоги набагато вищі, ніж до інших співробітників і дорікав тим, що вона не дотримується субординації. Колеги, навпаки, виказували невдоволення тим, що шеф їй потурає. Ситуація перетворилася на замкнене коло.

Поза роботою їхня дружба також змінилася - вони бачилися не так часто, як раніше, а в спілкуванні з'явилося помітне напруження. Врешті-решт не витримавши стресу, Салліван взяла двомісячну відпустку.

"Атмосфера на роботі стала просто нестерпною", - скаржиться жінка.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Близька дружба з керівником може мати негативні наслідки

"У складні часи або в ситуації морального вибору особливі стосунки з керівником створюють додатковий тиск на людину", - зазначає Джеремі Бернет, доцент кафедри менеджменту в Університеті штату Каліфорнія в Сан-Дієго.

І справа не лише в негативних почуттях. Як виявив дослідник, результатом таких стосунків стає вищий рівень стресу в працівника, частіша відсутність на робочому місці і всупереч очікуваннями - гірша продуктивність праці.

Здоровий баланс

На перший позір, у дружбі з керівником немає нічого поганого, принаймні в короткостроковій перспективі, каже Костянтин Коротов, директор Європейської школи менеджменту та технологій в берлінському Інституті досліджень лідерства.

Але "згодом така ситуація призводить до втоми, цинізму та розчарування з боку працівника", вважає фахівець.

Насамперед, це трапляється тоді, коли тісний зв'язок з керівником змушує вас іти на компроміси із совістю або зраджувати своїм принципам.

"Професійні стосунки нічим не відрізняються від будь-яких взаємин між людьми, - каже Вінсент Пассареллі, клінічний психолог і консультант з Нью-Йорка. - Ми схильні відтворювати на роботі таку саму динаміку стосунків, як і в особистому житті".

Іншими словами, ми приходимо на роботу з очікуваннями, які ґрунтуються на нашому дитячому, підлітковому та дорослому досвіді.

"Чи вміють у вашій родині спілкуватися? Як висловлюють любов? Як вибачаються? - пояснює Пассареллі. - Всі ці питання постають й у професійних стосунках.

Що ближче, то важче

Близькі стосунки роблять нас більш уразливими, а відтак ми починаємо інтерпретувати речі по-іншому.

"Розчарування починає здаватися зрадою, - додає Пассареллі. - А розбіжності в поглядах сприймаються на особистий рахунок. Але ж рішення на роботі треба ухвалювати, виходячи з ваших професійних інтересів".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Близькі стосунки роблять нас більш уразливими

Вам доводиться постійно перемикатися з ролі друга на роль колеги, що збільшує стрес і невпевненість у стосунках, вважає нью-йоркський консультант з питань кар'єри Бет Фішер-Йошида.

Зміни в поведінці і ставленні до вас колишнього друга змушують відчувати себе відторгненим, зазначає Пассареллі.

Тримати дистанцію

Коли Салліван повернулася з відпустки, нічого не змінилося, ба більше одного дня керівник звернувся до неї у геть непрофесійній манері. Не дивно, що жінка відчувала себе збентеженою і ображеною.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption У дружніх стосунках, які перетворилися на взаємини керівника і підлеглого, важко розібратися

"Після цього я нарешті зрозуміла, що маю тримати дистанцію, наші взаємини мають бути виключно професійними і я більше не допускаю жодної недосказаності між нами", - розповідає Салліван.

Часи, коли вони разом їздили у відпустку і жартували одне з одним, минули.

Такі ситуації вимагають чимало "самоусвідомлення і вміння встановлювати межі", пояснює Лорейн Тілбері, засновниця французької компанії HorsePower International, яка спеціалізується на особистому і професійному розвитку.

"Самоусвідомлення означає, що ви в змозі визначити свої основні цінності, вмієте дослухатися до себе і розумієте, коли від вас вимагають надто багато як у фізичному, так і психологічному плані".

Це не надто відрізняється від того, коли вам доводиться уживатися з босом-самодуром або терпіти знущання колег. У кожному з цих випадків ви намагаєтеся підтримувати стосунки з людиною, яка не надто переймається вашими інтересами.

Тож, спитайте себе: "Чи можу я дійсно довіряти цій людині?" - радить Вінсент Пассареллі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему