Нація, яка любить сумувати

Лісабон Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Унікальну любов португальців до меланхолії важко не помітити

Португальці дивним чином отримують насолоду від свого меланхолійного ставлення до життя.

Народившись в Америці, я, здається, з молоком матері увібрав важливість бути щасливим. Або, принаймні, робити вигляд, що ти щасливий - будь-якою ціною.

Суть американського менталітету втілює усміхнений смайлик, винайдений, до слова, в США у 1963 році, а також безглуздий вислів "Гарного дня!"

У Португалії вам ніхто не побажає гарного дня. Та нікого особливо й не турбує, чи гарний у вас насправді день, бо в них також, швидше за все, день видався не дуже.

Якщо ви спитаєте в португальця, як у нього справи, найоптимістичніша відповідь, яку можна почути, - "mais ou menos" (більш-менш).

Унікальну любов португальців до меланхолії важко не помітити. Ви бачите її на похмурих обличчях людей - і це повна протилежність Таїланду, відомого як країна посмішок. І навіть у статуй, які посідають найкращу частину всіх лісабонських площ, вираз обличчя надзвичайно сумний.

У більшості країн такі статуї зображують шанованих полководців. У Португалії - вони присвячені зажуреним поетам.

Так, Португалія - сумна країна. За даними рейтингу щастя ООН, вона посідає 93-є місце зі 157 країн світу одразу після Лівану. Але не поспішайте жаліти португальців. Своїм меланхолійним ставленням до життя вони цілком задоволені і навіть, якимось дивним чином, отримують від хандри насолоду.

Копирайт изображения Eye Ubiquitous / Getty
Image caption Навіть у статуй в лісабонських скверах надзвичайно сумний вираз обличчя

Ви, звісно, можете подумати, що всі португальці - мазохісти. Але якщо ви поживете в цій країні деякий час, як зробив я, ви швидко усвідомите, що португальці бачать у печалі приховану красу і радість.

"Солодка меланхолія" португальців втілюється в одному слові: saudade. Жодна інша мова не має схожого слова. Перекласти його дуже складно, запевняє кожен португалець, коли намагається пояснити його значення.

"Saudade" - це туга за людиною, місцем або досвідом, які колись принесли величезне задоволення. Це - те саме, що ностальгія за винятком того, що saudade можна відчувати до подій, яких ніколи не було і які, вочевидь, ніколи не стануться.

Saudade ґрунтується на гострому відчутті втрати, відсутності. Як пише науковець Обрі Белл у своїй книжці "У Португалії", saudade є "неозначеним і постійним прагненням до чогось, чого ми не маємо зараз".

Saudade можна відчувати до будь-чого, міркує видавець Хосе Прата, коли ми зустрічаємось одного дня за обідом біля галасливого ринку Каіс-до-Содре в Лісабоні.

"Ви навіть можете відчувати saudade до курки, - додає він, - але це має бути правильна курка".

Втім, saudade - цілком терпиме, навіть приємне, почуття насамперед тому, що його можна розділити з іншими, пояснює вчений.

"Я запрошую тебе за стіл моєї туги", - каже Прата. У Португалії це - великий стіл, за яким усім вистачає місця.

Один португальський кухар нещодавно навіть почав виробляти шоколад під назвою "Saudade". Не дивно, що він гірко-солодкий на смак.

Одного разу, потягуючи еспресо на міській площі Ларго-де-Камоенса в центрі Лісабона, я познайомився з психологом Маріяною Міранда. Як я з'ясував пізніше, ніхто не пояснив би мені солодку меланхолію португальців краще за неї.

Сум є важливою частиною життя, сказала вона мені, додавши, що не розуміє, чому його треба уникати.

"Я хочу відчувати всі можливі відтінки життя. Чому я маю малювати його якоюсь однією фарбою?"

Уникаючи журби будь-якою ціною, ми принижуємо себе, вважає психолог. "У печалі, насправді, багато краси".

Копирайт изображения Alberto Manuel Urosa Toledano / Getty
Image caption Площа Ларго-де-Камоенса в Лісабоні присвячена одному з видатніших португальських поетів, який оспівував saudade

Іншим разом я познайомився з дуже привітним інспектором поліції на ім'я Ромеу, який був другом моїх знайомих. У нього бувають сумні дні і веселі, каже Ромеу, і він однаково радіє їм. Він також пояснив мені, що коли стикаєшся із сумним португальцем, найгірше, що можна зробити, це почати його втішати.

"Коли ми сумуємо, ми хочемо сумувати, - додав він. - А якщо хтось намагається підняти тобі настрій, ми говоримо: "Не треба мене підбадьорювати, в мене сьогодні день приємної печалі".

Деякі дослідження свідчать, що в чомусь португальці мають рацію. У статті, опублікованій 2008 року в "Журналі експериментальної соціальної психології", йдеться про те, що сум покращує пам'ять людини.

Як зазначає австралійський психолог і провідний автор цього дослідження Джозеф Форгас, у похмурі, дощові дні люди краще згадували подробиці (приміром, деталі предметів у магазині), ніж у яскраві, сонячні дні.

Інше дослідження, опубліковане в тому самому журналі, доводить, що хандра добре впливає на наші судження. Учасникам пропонували подивитися відеозапис зі свідченнями осіб, яких звинувачували в крадіжці, і з'ясувати, хто з них бреше. Учасники експерименту, які були в той день у поганому настрої, змогли більш точно ідентифікувати брехунів.

Навіть сумна музика приносить певні переваги. Дослідники з Вільного університету Берліна опитали 772 людини по всьому світу і з'ясували, що мінорні мелодії "справляють позитивний ефект".

На думку авторів дослідження, вони дозволяють людям контролювати негативний настрій. Сумна музика також стимулює уяву і викликає "широкий спектр складних і частково позитивних емоцій", зазначили вчені.

Цікаво, що позитивні наслідки сумної музики в різних культурах переживають неоднаково. Найсильнішою емоцією, яку спровокувала печаль в європейців і північних американців, була ностальгія, тоді як в азійців туга викликає умиротворення.

Ніхто не вміє створювати сумну музику краще за португальців. Фаду (традиційний португальський музичний жанр) - це покладена на музику меланхолія. Фаду буквально означає "доля" або "приречення", і в цьому його сумна краса. Ми маємо прийняти нашу долю, навіть якщо вона жорстока, насамперед, якщо вона жорстока.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption У Португалії фаду можна почути всюди, зокрема спеціальних будинках фаду, яких у Лісабоні, приміром, кілька десятків

Жанр народився майже два століття тому в бідних робочих кварталах Лісабона. Першими співцями фаду, або фадістас, були повії та дружини рибалок, яких вони могли не дочекатися з моря. Іншими словами ті, хто не з чуток знав, що таке туга.

Сьогодні фаду став саундтреком життя в Португалії. Ви чуєте - і відчуваєте - його всюди: на радіо, в концертних залах і, в першу чергу, в лісабонських будинках фаду, яких кілька десятків місті.

У деяких співаків фаду гарні, ангельські голоси, в інших - ні, але це не головне. Як мені пояснили в одному з таких будинків, "можна мати поганий голос, але бути великим співаком фаду, бо ця музика йде від серця".

Слухаючи музику, я відчував дивну суміш печалі і полегшення. Печалі, бо ця музика, безперечно, похмура, як і тексти пісень, які мені переклав мій португальський знайомий. Полегшення, тому що цього разу я не відчув жодного бажання приховувати або придушувати свій сум. Фаду дозволив мені вшанувати інший бік моєї душі.

Кілька днів потому в приморському місті Ешторіл, що за 30 км на північний захід від Лісабона, я зустрівся з популярною співачкою фаду Кукою Розета. Вона одна з небагатьох, хто заробляє собі на життя цією музикою.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Мозаїка в Лісабоні з портретом відомої співачки фаду Амалії Родрігес

Перед кожним виступом вона готується хвилиною мовчання - своєрідною молитвою. "Ця музика - дуже інтимна, вона - подарунок для почуттів".

Розета представляє нове покоління співаків фаду. Їхні мелодії традиційно меланхолійні, але лірика сповнена тонкого оптимізму. Можливо, це знак, що любов португальців до "солодкого суму" потроху згасає? Дуже сподіваюся, що ні.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему