Як подолати страх перед телефонним дзвінком?

Телефон Копирайт изображения Getty Images

Почувши телефонний дзвінок, раптом впадаєте в паніку? Вкриваєтесь холодним потом за однієї думки про те, що вам треба комусь зателефонувати? Оглядачка BBC Capital дізнавалася, як побороти телефонофобію.

Хоча сьогодні ми майже не розлучаємось зі своїми мобільними телефонами, деяким людям і досі важко позбутися панічного страху перед необхідністю зробити дзвінок. Телефонофобія, яку вважають різновидом соціального тривожного розладу, вражає людей різного віку і з різних країн.

Вони можуть абсолютно спокійно виступити з промовою перед повною залою людей або відправити десятки СМСок на день. Але щойно виникає потреба зателефонувати комусь, в тих, хто страждає на телефонофобію, починають мурашки повзти по спині.

"Для багатьох людей розмова телефоном є надзвичайно складним типом взаємодії", - каже Джілл Ізенштат, віце-президент відділу психологічних консультацій у компанії Joyable, яка проводить психотерапію онлайн.

"Вам треба швидко все обмірковувати і з льоту реагувати на те, що каже співрозмовник", - додає фахівець.

Технології, які дозволяють спілкуватися без розмови, приховують проблему телефонофобії. В результаті її стає важче виявити, і отже, точних даних про поширеність страху перед телефонними розмовами немає. Проте, він може мати катастрофічні наслідки як для продуктивності, так і кар'єри загалом.

"У нас є клієнти, чия кар'єра не рухається з місця, тільки через те, що вони бояться спілкуватися з людьми, - зазначає Ізенштат. - Вони уникають соціалізації, доки ситуація не заходить надто далеко".

Зіпсувати репутацію

Телефонофобія існувала задовго до появи смартфонів.

Джордж Дадлі і Шеннон Гудсон ще в 1986 році описали її в книзі "Психологія страху перед рекламними дзвінками".

У своїй автобіографії, опублікованій 1929 року, британський поет і письменник Роберт Грейвс пише про панічний страх перед телефонними розмовами, який розвинувся в нього після перенесеної травми під час Першої світової війни.

Джілл Ізенштат часто стикається з випадками телефонофобії й сьогодні. Телефон спричинює занепокоєння у її клієнтів з цілої низки причин.

"Справа не в самому телефоні, а в необхідності спілкуватися ним, - пояснює фахівець. - Деякі клієнти непокояться через те, що можуть бовкнути щось не те".

Одна 27-річна пацієнтка Ізенштат, яка працює в галузі продажів, хвилюється через те, що може затнутися під час розмови або надто довго мовчати і матиме дурний вигляд перед клієнтами чи колегами.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Ті, хто страждає від телефонофобії, можуть відправити десятки текстових повідомлень на день, але впадають у паніку, якщо треба комусь зателефонувати

Зіпсувати репутацію під час телефонної розмови побоюється й інша пацієнтка, 52-річна жінка, яка працює фінансовим консультантом.

Замість цього вона спілкується з клієнтами виключно електронною поштою, бо таким чином має час, щоб обміркувати свою відповідь і перевірити її двічі.

Тренер з продажів Джефф Шор каже, що багато менеджерів відділу збуту непокояться через так звані "холодні дзвінки" (рекламу товарів телефоном), тому що побоюються надокучати потенційним клієнтам.

З появою телемаркетингу телефон став джерелом неприємних втручань в особисте життя родини. За словами пана Шора, йому доводиться працювати з фахівцями збуту, які турбуються через те, що "дратують людей" своїми дзвінками.

"Вони скаржаться, що й самі не хотіли би отримувати ці надокучливі рекламні дзвінки", - каже Шор.

Розуміння культурних норм

Страх перед телефонними розмовами частіше відчувають в одних культурах, ніж в інших, зазначає Майкл Лендерс, міжнародний директор компанії Culture Crossing, яка консультує фірми та окремих осіб з питань міжнародної комунікації.

"Японці, приміром, відчувають нерішучість, коли мають спілкуватися з незнайомцем, - вони побоюються ненароком образити співрозмовника та зганьбити себе", - пояснює Лендерс.

Індонезійські працівники в середньому відправляють близько сотні текстових повідомлень щодня, але відчувають себе менш комфортно, коли мають зробити телефонний дзвінок.

За словами пана Лендерса, незалежно від національності, люди побоюються телефонних розмов через страх отримати відмову, чи то буде прохання про зустріч чи домовленість стосовно угоди.

Копирайт изображения Robert Gunn
Image caption Моллі Ірані, головний менеджер у мережі ресторанів Chai Pani Restaurant Group, тепер спілкується зі своїми колегами за допомогою текстових повідомлень, оскільки вони відмовляються відповідати на телефонні дзвінки

"Я не знаю такої культури, в якій відмову сприймали б із задоволенням", - додає він.

Щоб допомогти пацієнтам подолати страх перед телефоном, багато психотерапевтів застосовують когнітивно-поведінкову терапію. Джілл Ізенштат просить своїх пацієнтів озвучити свої тривожні думки і проговорює з ними найгірше, що може статися.

"Таким чином ми намагаємось довести їхній підсвідомості, що нічого страшного не може статися", - пояснює консультант.

Вони практикуються на "безпечних дзвінках", як приміром, замовлення піци.

Під час своїх тренінгів Шор радить менеджерам з продажів спланувати, як вони почнуть і закінчать бесіду. Він також пропонує їм обміркувати, як зробити так, щоб співрозмовник відчув свою значущість.

Хоча телефонофобію переважно вивчали на прикладах менеджерів із продажів, в дійсності від неї потерпають фахівці багатьох професій - журналісти, спеціалісти зі зв'язків із громадськістю, секретарі, юристи, консультанти і будь-хто, кому потрібно спілкуватися телефоном в рамках своєї роботи.

Телефонофобія може навіть заважати влаштуватися на роботу, якщо кандидат панікує перед телефонною співбесідою.

Часто менеджерам доводиться пристосовуватися до звичок своїх співробітників. Моллі Ірані працює головним менеджером з організації прийомів в мережі ресторанів Chai Pani Restaurant Group, яка має свої заклади в Ешвіллі в штаті Північна Кароліна і в Атланті - штат Джорджія.

Вона каже, що може перерахувати по пальцях однієї руки, хто зі 180 співробітників відповість на її телефонний дзвінок. Жінка каже, що тепер вона надсилає текстові повідомлення своїм колегам, багатьом з яких менше 35 років.

Пані Ірані каже, що розуміє ненависть своїх співробітників до телефонних дзвінків, адже вони можуть зловити зненацька, коли людина не готова спілкуватися. Сьогодні легко уникнути незручних ситуацій, оскільки існує стільки альтернативних способів зв'язатися з колегою.

"Багато з нас відчували огиду до втручання телефону в наше життя і раніше, але ми мали з цим миритися, - каже Моллі Ірані. - Ми навчилися долати цей страх, але новому поколінню це вже не потрібно".

Прочитати оригіналцієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему