Як швидко запам'ятовувати імена

Молоді люди знайомляться Копирайт изображения Thinkstock

Якими прийомами користуються чемпіони із запам'ятовування і чому здатність запам'ятати ім'я співрозмовника дуже важлива.

На початку 1990-х, коли Марк Ченнон працював в одному лондонському барі, приятель навчив його, як треба запам'ятовувати імена. Ченнон, який тоді починав акторську кар'єру, з легкістю запам'ятовував рядки своїх ролей, але мав жахливу пам'ять на імена.

Користуючись цим прийомом, він незабаром навчився утримувати в пам'яті імена і замовлення клієнтів навіть під час найгаласливіших вечірок.

За кілька років він відкрив шоу на BBC під назвою Monkhouse Memory Masters, в якому він навчав учасників прийомам запам'ятовування, після чого вони змагалися один з одним в іграх на пам'ять. А вже 1995 року він посів шосте місце на Чемпіонаті світу із запам'ятовування і став одним із перших міжнародних гросмейстерів пам'яті.

Копирайт изображения Mark Channon
Image caption Гросмейстер пам'яті Марк Ченнон впевнений, що здатність запам'ятовувати імена надасть людям перевагу в кар'єрі

Сьогодні Ченнон навчає прийомам запам'ятовування всіх, хто бажає покращити свої професійні успіхи.

Ченнон, як й інші бізнес-консультанти, впевнений, що здатність запам'ятовувати імена є ефективним способом зміцнити довіру між керівниками і підлеглими, а також встановлювати зв'язки з потенційними клієнтами.

Коли ви пам'ятаєте ім'я людини, ви демонструєте, що звернули увагу на її слова і вважаєте її ідеї важливими.

"Зайти в кімнату і назвати кожного на ім'я - потужний прийом спілкування", - підкреслює Ченнон.

Крім того, вміння запам'ятовувати імена та іншу інформацію допомагає людям ефективніше працювати, дає впевненість у собі і сприяє концентрації уваги, каже Люк Свааб, тренер із нідерландської компанії BrainStudio, яка допомагає людям справлятися з інформаційним перевантаженням.

"Ми - те, що ми можемо пригадати, - каже пан Свааб. - Сьогодні ми дедалі частіше покладаємось на цифрові девайси, але ми також повинні тренувати свою пам'ять".

Я покращити пам'ять

Експерти із запам'ятовування кажуть, що будь-хто може може поліпшити свою пам'ять, користуючись прийомами, які стародавніх греки і римляни, приміром, Цицерон, застосовували для запам'ятовування промов.

"У вас не погана пам'ять, - каже Кайл Б'юкенен, засновник Memorize Academy в Австралії. - Просто ви не володієте правильними прийомами запам'ятовування".

Хоча багатьом людям буває складно пригадати імена, вони зазвичай мають вроджену просторову пам'ять і добре запам'ятовують риси обличчя. Б'юкенен та інші фахівці спираються на ці вміння, щоб навчити людей утримувати в пам'яті імена та іншу інформацію, яку важко запам'ятати.

Перший крок, на думку експертів, це звернути увагу на те, що ваша людина назвала своє ім'я. Часто ми настільки занурені в свої думки, що навіть не слухаємо, коли співрозмовник представляє себе.

Після цього треба зв'язати ім'я з якимось візуальним образом, який викликає його звучання, або з характерною рисою нового знайомого.

І нарешті, незабаром після першої зустрічі, спеціалісти радять повторити ім'я.

Хоча спочатку такі дії вимагатимуть певних зусиль і часу, згодом вони перетворяться на звичку, зазначає Ченнон.

Забудькуватість на імена може стати справжньою проблемою, насамперед у діловому спілкуванні, де встановлення контактів має важливе значення.

Копирайт изображения Memorize Academy
Image caption Сконцентруйте увагу на імені людини при знайомстві

"Якщо ви не пам'ятаєте імені людини - це безтактність, це змушує її відчути свою незначущість", - зазначає Кетера А. Фоглер, доцент кафедри психології з Університету Джеймса Медісона в штаті Вірджинія.

Покращення пам'яті має переваги не лише для спілкування, вважає Мері Пет Макендрюс, старша наукова співробітниця Науково-дослідного інституту Крембіл і професор психології в Університеті Торонто.

Професор Макендрюс працює з пацієнтами, які мають проблеми з пам'яттю. Вона також вивчає зв'язок між пам'яттю та іншими аспектами функціонування головного мозку.

Вчена та її команда з'ясували, що здатність запам'ятовувати імена покращує інші когнітивні навички. Люди з гарною пам'яттю мають яскравішу фантазію і уяву, що допомагає їм більш творчо вирішувати проблеми.

Копирайт изображения Memorize Academy
Image caption Які асоціації викликає у вас ім'я нового знайомого?

"Пам'ять - це не тільки здатність пригадати ім'я, - підсумовує Макендрюс. - Це цеглинка в соціальній взаємодії, ухваленні рішень та розв'язання проблем".

Професії та імена

Здається, що Ченнон і йому подібні народилися зі здатністю запам'ятовувати імена всіх, кого воно зустрічають. Але насправді ця здібність від народження у всіх приблизно однакова.

"Власні імена відрізняються від будь-якої іншої інформації", - каже Фоглер.

На його думку, набагато легше згадати, ким працює людина, ніж як її звати, тому що професія вписується в наявні семантичні мережі головного мозку.

Копирайт изображения Memorize Academy
Image caption Щоб краще запам'ятати ім'я, зверніть увагу на якусь помітну рису обличчя співрозмовника

Якщо ви, приміром, познайомитесь із вчителем на ім'я Корі, ви, швидше за все, пам'ятатимете, ким він працює. Назва його фаху викликає в нашій уяві певні образи, пов'язані, наприклад, з нашим шкільним досвідом. Тоді як Корі - це довільне ім'я, яке не несе жодних асоціацій з людиною.

Ось чому "легше запам'ятати, що ви зустріли слюсаря, ніж пана Слюсаря", - додає Фоглер.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему