Мбукі-мвукі: емоції, які не мають назви в нашій мові

Обличчя жінки Копирайт изображения Getty Images

Вміння розпізнавати і визначати ці почуття збагатить наш емоційний досвід і зробить життя кращим, пояснює оглядач BBC Future.

Ви колись відчували mbuki-mvuki - непереборне бажання скинути одяг під час танцю? Можливо, вам знайоме kilig - легке тремтіння, коли ви розмовляєте з кимось, хто вам подобається? А як щодо uitwaaien - відчуття свіжості після прогулянки у вітряну погоду?

Ці слова - з банту, тагальської і голландської - не мають прямого еквіваленту в англійській (і не тільки) мові, але вони досить точно описують емоційний досвід, про який наша мова вмовчує. Втім, якщо проект Тіма Ломаса з Університету Східного Лондона буде успішним, ці слова незабаром набудуть більшої популярності.

Інтерактивне дослідження "Позитивна лексикографія" має на меті зібрати слова з багатьох мов світу, які описують найрізноманітніші відтінки приємних почуттів (деякі з них мають гірко-солодкий присмак). Тім Ломас сподівається, що його глосарій сприятиме поширенню цих слів у нашому повсякденному житті.

Англійська вже запозичила чимало назв почуттів з інших мов. Зрештою, слово frisson(фріссон - приємне тремтіння в тілі) прийшло з французької, а Schadenfreude(зловтіха, єхидство) - з німецької. Але існує безліч інших емоцій, які ми відчуваємо, хоча слів для їхнього точного визначення в мові бракує.

Знання назв цих емоцій, безперечно, збагатить наш життєвий досвід і допоможе нам краще розуміти самих себе, впевнений дослідник. "Адже вони пропонують зовсім інший погляд на світ", - зазначає він.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Тагальське слово gigil описує непереборне бажання вщипнути або стиснути в обіймах того, кого любиш

Ідея проекту вперше виникла, коли Ломас почув розмову про фінське слово sisu, яке має велике значення для менталітету фінів і означає "надзвичайну рішучість і витримку перед обличчям негод".

На думку фінів, слова "мужність", "наполегливість" або "стійкість" в англійській мові й близько не передають того поняття внутрішньої сили, яке вбудоване в значення sisu.

Цей термін - неперекладний, бо в англійському вокабулярі немає жодного прямого відповідника ньому.

Ломаса заінтригувало це явище, і він почав шукати інші приклади в науковій літературі, а також розпитувати кожного знайомого іноземця. Перші результати дослідження торік опублікували в "Журналі позитивної психології".

Багато термінів у словнику Ломаса позначають позитивні емоції, які виникають у певних обставинах:

Desbundar (португальська) - позбутися внутрішньої заборони на отримання задоволення

Tarab (арабська) - стан екстазу або зачарованості від музики

Shinrin-yoku (японська) - буквально "купання в лісі", відчуття розслабленості від спілкування з природою

Gigil (тагальська) - бажання вщипнути або стиснути в обіймах того, кого любиш

Yuan bei (китайська) - відчуття, що ви виконали завдання повністю і досконало

Iktsuarpok (мова інуїтів) - відчуття нетерпіння, яке ми переживаємо, коли очікуємо на когось

Інші терміни означають більш складні емоції, зокрема, гірко-солодкі почуття, розуміння яких є дуже важливим для нашого особистісного розвитку і задоволення життям.

Natsukashii (японська) - ностальгічна туга за минулим, яка супроводжується радістю від приємних спогадів і водночас сумом, що минуле не повернути

Wabi-sabi (японська) - краса недосконалості, швидкоплинності буття

Saudade (португальська) - меланхолійна туга, ностальгія за людиною, місцем або річчю, які перебувають десь далеко або навіть не існували взагалі

Sehnsucht (німецька) - палке прагнення чогось іншого в житті, туга за чимось недосяжним

Окрім цих емоцій, словник Ломаса також охоплює риси особистості і поведінку, які визначають відчуття задоволеності життям, а також те, як ми взаємодіємо з іншими людьми.

Dadirri (мова австралійський аборигенів) - глибокий, духовний акт вдумливого і шанобливого вислуховування

Pihentagyú (угорська) - буквально "розкутий мозок", термін описує кмітливу людину, яка може швидко вигадати дотепний жарт або вирішення проблеми

Desenrascanço (португальська) - вправно виплутатися з халепи

Sukha (санскрит) - щире і міцне відчуття щастя, яке не залежить від обставин

Orenda (мова гуроні) - сила людського прагнення змінити світ попри обставини долі

На сайті проекту є можливість ознайомитися з багатьма іншими прикладами, а також залишити свій.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Португальські співачки фадо, як-от Крістіна Бранко (на фото), оспівують міцне почуття туги за минулим - "saudade"

Ломас сподівається, що в майбутньому психологи вивчатимуть причини та наслідки цих переживань і, таким чином, розширять нашу мапу емоцій за межі понять, які мають назву в англійській мові.

Дослідження цих термінів має не лише науковий інтерес. Ломас припускає, що знання назв емоцій допоможе нам глибше зрозуміти власні почуття, і насамперед ті, які ми не помічали раніше через брак їхніх назв у мові.

"У нашій свідомості - цьому потоці різноманітних відчуттів і емоцій - є багато ще непізнаного, - зазначає Ломас. - Ми усвідомлюємо почуття, які навчилися розпізнавати і називати, але існує багато інших відтінків емоцій, які ми просто не помічаємо".

"Якщо ми навчимося їх визначати, ми зможемо висловлювати величезний емоційний досвід, який до цього відчували напівсвідомо".

В якості доказу Ломас посилається на працю Лізи Фельдман Барретт із Північно-східного університету, яка виявила, що наше вміння визначати і називати емоції має далекосяжні наслідки.

Дослідниця називає це "вмінням деталізувати почуття". Щоби виміряти його, вона просить учасників щодня оцінювати свої емоції протягом кількох тижнів або більше. А потім вираховує нюанси почуттів в їхніх анкетах, тобто наскільки різноманітно вони описують свої емоції.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Японське поняття wabi-sabi описує наше захоплення швидкоплинністю та недосконалістю краси, як-от цвітіння сакури

Дослідниця доходить важливого висновку. Що точніше ми здатні визначити свої почуття, то краще ми розуміємо, як зарадити собі в складній ситуації: поговорити з другом або просто подивитися веселий фільм.

У цьому сенсі словник емоцій нагадує довідник, який допомагає нам справлятися з життєвими негараздами. Без сумніву, люди, які добре вміють "деталізувати почуття", здатні швидше оговтуватися від стресу. Вони також менш схильні топити сум у чарці і мають кращі успіхи в навчанні, вважає дослідник Марк Брекетт із Єльського університету.

Брекетт і Баррет також визнають, що словник "позитивних емоцій" Ломаса може надихнути нас спробувати новий досвід або по-новому оцінити вже пережите.

Саме в такому напрямку Тім Ломас хотів би продовжити дослідження в майбутньому. А поки що він продовжує збирати назви почуттів, яких в словнику вже понад тисяча.

З усіх термінів, які я знайшов, найчастіше я розмірковую про японське поняття wabi-sabi. "Воно імпонує мені ідеєю пошуку краси в недосконалості та швидкоплинності світу", - каже Ломас.

"Якби ми бачили життя в такому світлі, можливо, ми проживали би його зовсім інакше", - додає вчений.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему