На що готові китайські чоловіки заради одруження?

Китайські жінки Копирайт изображения Getty Images

Гендерний розрив є величезною проблемою у сучасному Китаї. Оглядач BBC Capital розповідає, як шукають собі пару китайці, а також до чого призвела політика однієї дитини в Піднебесній.

Неодруженого чоловіка старше 30 років у Китаї називають shengnan, тобто "чоловік-залишок", той, хто шукає дружину. Але в країні, де кількісний розрив між чоловіками та жінками зростає дедалі більше, знайти собі пару - нелегко.

Наслідком китайської політики "однієї дитини", яка тривала до 2015 року, є багатомільйонний розрив у кількості чоловіків і жінок в країні.

В результаті гендерного дисбалансу мільйонам чоловікам складно знайти дружину, і ця ситуація, вочевидь, погіршуватиметься.

За деякими оцінками, до 2020 року китайців, які шукають партнерку, буде на 30 мільйонів більше за незаміжніх китаянок. А американський політичний економіст Ніколас Еберштадт у своїй книзі "Демографічне майбутнє" прогнозує, що до 2030 року понад чверть 30-річних китайських чоловіків залишатимуться неодруженими.

У такій ситуації багато чоловіків готові піти на будь-що, аби знайти свою другу половину. Вони витрачають величезні суми на оригінальні - хоч іноді й невдалі - способи, щоб завоювати жіноче серце.

Дев'яносто дев'ять айфонів - і відмова

У 2015 році 40-річний китайський бізнесмен подав позов на шанхайське шлюбне агентство за те, що вони так і не знайшли йому дружину, попри те, що він заплатив фірмі 7 мільйонів юанів (1 мільйон доларів).

Інша історія нещасливого кохання оповідає про програміста з півдня Гуанчжоу, який купив 99 айфонів, щоби освідчитися своїй дівчині, але отримав відмову. До того ж хлопцю довелося пережити жахливе приниження, бо фотографії з невдалого освідчення облетіли весь світ.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Необхідність знайти партнера особливо відчувається під час китайського Нового року

Багато самотніх чоловіків сподіваються знайти собі пару на китайський Новий рік.

У цей час китайці відвідують своїх родичів та друзів і отримують можливість познайомитись з кимось в гостях.

Втім, ця давня традиція тепер поступається сучасним способам знайомства в інтернеті, зокрема за допомогою популярного додатку WeChat.

"Молоде покоління має ширший вибір, і вони радше слідують бажанням свого серця, ніж порадам батьків", - каже 20-річна неодружена мешканка Сучжоу Цзюнь Лі.

Зміна традицій

Цзюнь Лі зазначає, що дедалі більше холостих чоловіків об'єднуються в компанії і влаштовують вечірки для знайомства в міських розважальних центрах.

Інші чоловіки звертаються до психологів і стилістів, щоб зробити себе привабливішими. А дехто навіть винаймає подружку на час, аби уникнути нав'язливих розпитів батьків. Така послуга на сайті Hire Me Plz може коштувати до 10 тисяч юанів ($ 1450) на добу.

Проблема пошуку партнерки відчувається гостріше в бідних сільських районах. Там ситуацію ускладнюють давні традиції, за якими чоловік, який вирішив одружитися, має забезпечити своїй майбутній дружині гідний рівень матеріального достатку.

Копирайт изображения Alamy
Image caption Сучасні способи знайомства відкривають широкі можливості. Кулінарний конкурс під час "швидких побачень"

30-тирічна Хун Ян, яка вже вийшла заміж, називає Китай "економікою тещі".

"Якщо чоловік хоче одружитися, майбутня теща спочатку вимагатиме від нього, щоб він придбав будинок. Це одна з причин, чому ціни на житло такі високі останнім часом", - пояснює жінка.

Такий фінансовий тиск на чоловіків ускладнює ситуацію й для жінок, які хочуть знайти партнера. Адже багато чоловіків відкладають одруження на старший вік, коли вони досягнуть впевненого матеріального стану, але дружин вони собі обирають серед молодших жінок. Вікова різниця в 10-20 років між подружжям є досить поширеною в Китаї.

Багато привабливих китайських холостяків бажають одружитися з молодшими і гарнішими жінками, тоді як жінки шукають у шлюбі фінансову стабільність і надають перевагу чоловікам старшого віку.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Дедалі більше чоловіків беруть участь у заходах для знайомств

Втім, існує й інша ситуація. Добре освічені і фінансово незалежні самотні жінки вважаються "небажаними дівчатами", зазначає одружена 30-річна мешканка Шанхаю Хізер Ма.

Пастка для батьків

У Китаї батьки, як правило, вимагають від своїх дітей знайти собі партнера якомога швидше. Вони можуть активно втручатися в цей процес, відзначає 39-річний Роджер Чжо з міста Сучжоу.

"Батьки часто вважають, що вони несуть відповідальність за створення родини своїх дітей", - каже пан Чжо. І це призводить до іншої проблеми - вони втручаються в особисте життя своїх дорослих дітей.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Батьки шукають партнерів своїм дітям на шлюбному ринку в Шанхаї

"Побачення наосліп, які батьки влаштовують своїм дітям, все ще не втрачають популярності, - каже 32-річна Мелінда Ху, яка поки що не вийшла заміж. - Суспільство не схвалює батьків, чия доросла донька чи син залишаються холостими, і тому вони з усіх сил намагатимуться видати своїх дітей заміж або одружити до 30 років".

Для цього в Китаї існують шлюбні ринки. Найбільший з них у Шанхаї має "стіну сватання", на якій батьки розміщують рукописні шлюбні оголошення для своїх дітей, розповідаючи про їхню освіту, статки і особистість. Кажуть, що деякі батьки безуспішно відвідують ринок щотижня протягом багатьох років.

Але зміни в романтичній галузі таки відбуваються. Молоді люди дедалі частіше шукають у шлюбі справжнє кохання, а не фінансове забезпечення.

Цзюнь Лі, приміром, не поспішає вийти заміж. Вона бажає дочекатися чоловіка, який "завоює її серце і душу". Все ж таки в Китаї, як й в усьому світі, романтичне кохання й досі актуальне.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайтіBBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему