Традиційні професії незабаром зникнуть

Люди на вулиці Копирайт изображения Getty Images

Вже в найближчому майбутньому професії в звичайному розумінні зникнуть, а на ринку праці цінуватимуть насамперед вузькоспеціальні навички, вважають фахівці.

Жан-Філіп Мішель, консультант з питань кар'єри з Торонто, ніколи не використовує слово "професія", коли працює з випускниками шкіл. Він також ніколи не намагається з'ясувати, ким бажають стати його юні клієнти.

Поняття "вибір професії" для нього не існує, принаймні в традиційному сенсі.

Замість того, щоб допомагати школярам визначитися з майбутнім фахом, обрати, скажімо, роботу архітектора чи інженера, він підходить з іншого боку, з'ясовуючи, які навички вони хотіли би здобути.

Отже, замість того, щоб казати "Я хочу стати лікарем", він спонукає майбутніх студентів говорити про конкретну мету, наприклад, "Я хочу навчитись застосовувати емпатію у медичних цілях".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Студенти сьогодні повинні зосереджуватися не на певній професії, а на низці навичок, вважає Жан-Філіп Мішель

Можливо, це звучить трохи дивно, але саме такі словесні формулювання допомагають визначити конкретні професійні завдання. І досить часто вони не обмежуватимуться однією професією.

Якщо ви точно знаєте, які навички прагнете опанувати, ваш професійний розвиток стане більш цілеспрямованим і, вочевидь, принесе більше задоволення. Це, скоріше за все, буде не одна посада, а низка проектів, в яких ви поступово зможете реалізувати себе.

Мета такого підходу - підготувати майбутніх фахівців до нового типу кар'єри. Тепер замість роботи в одній компанії на певній посаді вона передбачатиме численні проекти, спрямовані на формування вузькопрофесійних і добре оплачуваних навичок.

Розробка конкретних цілей допомагає підліткам налаштуватися на так звану "кар'єру портфоліо", яка складатиметься з дещо розрізнених проектів або різних ролей у рамках однієї посади. Саме такий тип професійного розвитку, вочевидь, стане найбільш поширеним у наступному десятилітті.

"Їм доведеться обрати більш вузьку фахову галузь, ніж було раніше", - додає Жан-Філіп Мішель.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Вже найближчим часом професійний розвиток складатиметься з низки дещо розрізнених проектів або різних ролей у рамках однієї посади

Зміна традиційної кар'єри

Футурологи та кадрові фахівці прогнозують, що наше професійне життя вже в найближчому майбутньому складатиметься з одночасного виконання кількох довгострокових проектів або завдань.

"Ми постійно додаватимемо до свого резюме нові навички. Так будемо конкурентоспроможними на ринку праці", - каже Джин Майстер, співавторка дослідження "Робоче місце майбутнього" (The Future Workplace Experience).

Передумови цих змін - вже тут. Сьогодні дедалі поширенішим стає виконання різних ролей в межах однієї компанії, зазначає Естер Роджерс, яка працює в компанії Idea Couture у Торонто і щокварталу публікує аналіз ситуації на ринку праці та прогнози щодо його розвитку.

"Визначитися з назвою певної посади вже стає складно, - пояснює вона. - Оскільки в рамках неї ви можете виконувати досить різноманітні функції".

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Виконання різноманітних проектів дозволяє відчути більшу свободу і виявити ініціативу, навіть якщо ви працюєте у корпорації

Штатний фрилансер

Ідея кар'єрного розвитку за принципом "портфоліо навичок" виникла ще у 1980-ті, але до недавнього часу існувала радше в теорії. Брак технологій не дозволяв оперативно дізнаватись про нові можливості і актуальні на ринку професійні навички, зазначає Майстер.

Тепер ситуація кардинально змінилась - новітні технології відкрили можливості для економіки вільного заробітку (gig economy), тобто тимчасових фрилансерських проектів за моделлю таких компаній, як Uber, Instacart або TaskRabbit.

Цю тенденцію підхоплюють й компанії з традиційною організацією, які пропонують своїм співробітникам участь у фрилансерських проектах.

Наприклад, технологічний гігант Cisco і компанія MasterCard уже впроваджують так звані "платформи внутрішньої мобільності", які дозволяють їхнім співробітникам брати участь у різноманітних проектах компанії, не обмежуючись функціями своєї посади.

Замість постійної роботи в одному відділі, працівникам пропонують обрати наступний проект на основі їхніх навичок або навичок, які вони хочуть розвинути. Це може передбачати роботу в іншому відділі компанії. Хоча фінансову ефективність цього підходу ще належить вирахувати, компанії в цілому задоволені результатами інновацій.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Професія певною мірою визначає нашу ідентичність

Вільна участь у різних проектах також знижує ризик того, що працівники переходитимуть в інші компанії з метою кар'єрного зростання. І це, без сумніву, в інтересах керівництва, впевнений футуролог Джейкоб Морган із Каліфорнії, який написав дослідження "Чому співробітникам необхідне набуття досвіду".

Участь у проектах сприяє духу підприємництва і ініціативності співробітників компанії, а також утримує від бажання змінити місце роботи, коли з'являється відчуття, що ви зупинились у розвитку.

Готовність до змін

Втім, постійне перестрибування з проекту на проект має свої недоліки, кажуть експерти. Вам може бракувати чіткого розуміння шляху до успіху. Коли ви не отримуєте підвищення, а назва вашої посади так і залишається тією самою, важко відчувати своє професійне зростання, навіть якщо ви й берете участь у різних проектах, каже Жан-Філіп Мішель.

Більше того, наша професія певною мірою визначає, ким ми є. А яким чином вплине на нашу ідентичність кар'єра від проекту до проекту?

До того ж, у людей завжди існує певна інертність щодо радикальних нововведень. І змінити традиційне уявлення про те, як має розвиватися кар'єра, може бути досить важко.

"Головною умовою змін, - підсумовує Майстер, - як і завжди, є психологічна готовність до них".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему