Хто ваш таємний суперник на роботі?

Колеги Копирайт изображения Getty Images

Колеги, з якими склалися дружні стосунки, нам зазвичай відомі. А от визначити справжніх конкурентів буває непросто. Як дізнатися, хто з вами суперничає і як використати це собі на користь?

Чи є у вас професійний конкурент? Напевно, що так.

Але якщо ми завжди точно знаємо, хто з колег нам симпатизує, то з'ясувати, хто мріє зіштовхнути нас з кар'єрних сходів, набагато складніше.

Як свідчать останні дослідження, ми навіть не завжди усвідомлюємо, що в нас є конкурент. І спілкуючись з ним, ми можемо припускатися великих помилок.

Нездорова конкуренція створює стрес і впливає на продуктивність нашої роботи та мотивацію. Але як визначити, чи конкурує з вами хтось із ваших колег, і що робити, якщо між ним і вами зростає антагонізм?

Конкуренція виникає через необхідність ділити обмежені ресурси на робочому місці. Співробітники можуть змагатися за підвищення заробітку або просування по службі.

А конкуренція може перетворитися і на войовниче суперництво. Насамперед це стосується тих, хто від природи схильний до змагання.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Суперництво може перерости в постійний антагонізм і спричинювати емоційну реакцію

Ми не завжди усвідомлюємо, хто з наших колег відчуває загрозу через наші успіхи, каже Гілларі Енгер Ельфенбайн, професорка, яка викладає в Університеті Вашингтона в Сент-Луїсі.

Раніше цього року разом з двома іншими науковцями вона вивчала проблему суперництва на робочому місці. Учасниками дослідження були менеджери з продажів в автосалонах і студенти, які працювали над спільним проектом.

Більшість з учасників могли досить точно передбачити, кому із співробітників вони подобались, але абсолютно не знали, хто з ними таємно конкурував. Справа в тому, що якщо дружні почуття люди зазвичай висловлюють відверто, то суперництво вони схильні приховувати, оскільки це - соціально неприйнятна форма взаємодії.

Ельфенбайн виявила, що люди, як правило, конкурують із більш успішними колегами. І ця конкуренція зазвичай однобічна, тобто між підлеглим і керівником, а не рівними колегами. Часто керівник ні про що не здогадується.

Не просто конкуренція

Конкуренція у професійній галузі - звичайна справа і, як правило, вона позитивно мотивує. А от суперництво - це вже перехід на особистий рівень, пояснює Ельфенбайн.

Чвари спалахують буквально на рівному місці. Стислі терміни, високе напруження і неможливість поговорити по душах призводить до того, що співробітники роблять поспішні висновки і витлумачують на свій лад поведінку колеги.

В результаті виникає нездорова конкуренція або навіть відверта боротьба, зазначає Том Діаманте, психолог у галузі організації праці з нью-йоркської консалтингової компанії Corporate Counseling Associates.

Щоб виявити таємного заздрісника, Діаманте радить звернути увагу на тих колег, хто раптом перешкоджає вашим найкращим ідеям, неодноразово поводився з вами несправедливо або ніколи не чує вашої думки.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Колега раптом перешкоджає всім вашім геніальним ідеям? Це може бути ознакою суперництва з вами

Часто ці ознаки допомагають зрозуміти, як припинити потенційне суперництво, перш ніж ситуація вийде з-під контролю.

Коли суперництво виходить на особистий рівень, ваше робоче життя може перетворитися на справжній жах. "Психологічними наслідками стають тривога, занепокоєння і невпевненість у собі", - пояснює Діаманте.

Коли суперництво - політика компанії

Припинити конкурентну боротьбу може бути непросто. Деякі компанії навмисно створюють робочі ситуації, які сприяють виникненню суперництва, намагаючись таким чином підвищити мотивацію і продуктивність праці співробітників, зазначає Ельфенбайн.

Саме так і відбувається в компаніях, які спеціалізуються на продажах або фінансовій галузі.

Розумний керівник може знизити це напруження, якщо ставитиметься однаково справедливо до всіх своїх підлеглих.

"Таким чином, вони припинять порівнювати себе з іншими і зосередяться на власних досягненнях", - вважає Ельфенбайн.

Не варто щодня приходити на роботу в стані параної, очікуючи, що колеги тільки те й роблять, що риють під вас яму.

Навіть якщо суперництво й виникає, воно не вічне і швидко зникає зі змінами в кар'єрі.

А іноді колишні затяті вороги за певних обставин перетворюються на союзників, наприклад, після підвищення або переходу в інший відділ, каже Маріанн Пібоді, співзасновниця бостонської компанії, що спеціалізується на розвитку лідерства.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Конкуренція і суперництво створюють атмосферу напруженості, що може погано відбиватися на ваших професійних рішеннях

Але якщо колеги починають поводитись непрофесійно, стосунки можна зіпсувати одразу і назавжди.

"Треба пам'ятати, що теперішнє загострення стосунків - тимчасове, і не треба давати волю емоціям", - додає Пібоді.

Як отримати від суперництва зиск

Постійна конкуренція з колегою може бути досить виснажливою. Але придивіться уважніше до вашого суперника, спостереження за ним може принести користь.

Багато людей підсвідомо конкурують саме з тими колегами, які досягають успіхів. Вони стають для них своєрідним еталоном, зразком для наслідування, вважає Марк Мерфі, автор книжки "Правда на роботі: Як навчитися казати жорсткі речі".

Суперництво зазвичай сприймають негативно, багатьом буває важко визнати, що дружнє протиборство раптом переросло в особисту ворожнечу.

Відверто зізнатися "У мене є суперник" - досить важко.

А втім, для майбутнього спокою краще одразу відмовитися від суперництва, адже воно створюватиме додатковий тиск на роботі і заважатиме професійному розвитку, зазначає Мерфі.

"Чим більше ми зосереджуємося на супернику, тим більше ми топчемося на одному місці", - додає він.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему