Чи зможуть корпорації ввести відпустку для жінок під час місячних?

  • Клер Лампен
  • BBC Capital
Жінка

Автор фото, Getty Images

Спроби ввести щомісячний відпочинок для співробітниць отримують дуже різні відгуки. Але як захистити права жінок, які страждають від сильного періодичного болю? І як зробити так, щоби така відпустка не завадила кар'єрі жінки?

Одного ранку Бекс Бекстер із жахом побачила, як офіс-менеджер її компанії обслуговувала клієнта, зігнувшись вдвоє. Її обличчя було білим, як полотно, і вона явно страждала від сильного болю.

"Я негайно відпустила її з роботи, - каже Бекстер, тоді директорка компанії. - Але дівчина зніяковіла і сказала, що це лише місячні і вона може потерпіти".

До цього часу Бекстер навіть не замислювалася, чи має її колишній роботодавець, бристольська компанія Coexist, корпоративну політику щодо менструації.

Але в той момент вона подумала про основні права людини - природний процес не має виглядати чимось ганебним.

Деякі країни вже ввели один-два вихідних дня щомісяця для жінок, які страждають від дисменореї, болісної менструації.

Але багато хто критикує ці заходи як неефективні і навіть такі, що підсилюють негативні стереотипи щодо жінок.

У деяких азійських країнах, зокрема Японії, Індонезії, Тайвані, Південній Кореї та деяких провінціях Китаю, жінкам дозволено залишатися вдома на кілька днів під час місячних.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Багато жінок по всьому світу страждають від сильного періодичного болю, але негативні упередження не дозволяють розв'язати цю проблему на законодавчому рівні

Однак мало хто користується цієї перевагою через побоювання сексуальних домагань, дискримінації чи зневаги за слабкість.

У березні цього року італійський парламент розглянув питання щодо впровадження такої триденної відпустки з повною оплатою.

Але багато хто висловив побоювання, що закон призведе до дискримінації жінок під час прийому на роботу.

Тема-табу

Стигматизація місячних, тобто сприйняття їх як чогось брудного, ганебного та негожого для розмови вголос, можуть позбавити дівчат та жінок можливості відвідувати навчальні заклади або працювати.

Наприклад, жінкам, які не мають доступу до гігієнічних засобів, доведеться сидіти вдома протягом всього часу менструації.

А працівниці швейної промисловості ризикують втратити роботу, через те, що матимуть залишати робоче місце, щоб відвідати туалет.

Але навіть жінки, які працюють у комфортних офісних приміщеннях із зручно розташованими туалетами та гнучкими графіками, також з усіх сил намагаються приховати свій стан.

Дослідження дійсно показали, що менструація негативно впливає на сприйняття жінки суспільством.

Так, в ході одного експерименту, жінки ніби випадково впускали із сумочки тампон.

Пізніші опитування показали, що їх сприймали як менш привабливих і компетентних, ніж тих, хто "губив" шпильку для волосся.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

В ході експерименту, жінок, які упускали тампон, вважали менш привабливими і компетентними, ніж тих, хто "губив" шпильку для волосся

Втім, сьогодні жінки складають понад 40% робочої сили в світі, і майже кожна п'ята з них відчуває болісні спазми в перші дні місячних. Біль може бути таким сильним, що заважитиме жінці виконувати її щоденні обов'язки.

Пара вихідних у такому випадку суттєво полегшила б життя жінок, але якщо раптом це стане перешкодою для їхньої кар'єри?

Тож, як вирішити це питання на законодавчому рівні?

"Корпорації мають змінити своє ставлення до цього природного процесу і дозволити жінкам залишатися жінками", - зазначає пані Бекстер.

Вона пішла з посади директора компанії Coexist, однак залишилась консультантом з корпоративної політики щодо менструації.

Як здійснити на практиці?

Як компанія буде здійснювати цю політику, залежить від її розміру та структури, але є кілька ключових компонентів.

І один з них - це мова, відзначає Лара Овен, консультантка з корпоративної політики щодо менструації та менопаузи та аспірантка Школи бізнесу при Університеті Монаша в Мельбурні.

Термін "відпустка на час менструації" викликає суперечливу реакцію, насамперед у тих, хто не розуміє масштабів проблеми і скаржиться: "Чого це жінки отримуватимуть вихідні через такі дрібниці?"

Автор фото, Lara Owen

Підпис до фото,

Термін "відпустка на час менструації" викликає суперечливу реакцію, насамперед у тих, хто не розуміє масштабів проблеми, каже Лара Овен

Замість "відпустки" Лара Овен пропонує обміркувати "зручності в офісі", які могли би полегшити життя співробітницям у ці дні.

Іден Кінг, доцент кафедри психології з Університету Райса в Техасі, яка спеціалізується на питаннях дискримінації на робочому місці, погоджується, що таке вирішення "жіночого питання" може мати непередбачувані наслідки.

Вона радить взагалі виключити гендер із цього питання.

"Введіть гнучку політику стосовно відпусток для всіх працівників вашої організації, щоби люди могли взяти вихідний, коли вони відчувають себе погано, незалежно від причини недуги", - каже вона.

"Такий підхід ставить усіх в рівне становище, а от політика, яка вирізняє окрему групу співробітників, як таких, що потребують додаткової турботи, ризикує погіршити гендерну дискримінацію", - додає фахівець.

З іншого боку, якщо періодична відпустка, крім іншого, повинна також зламати табу, навіщо уникати слова "менструація"?

Адже це - не хвороба, зазначає Лара Овен, навпаки, місячні свідчать про здорові процеси в організмі жінки.

І хоча до цього питання має бути гнучкий підхід, компанії все ж таки мають внести менструацію у список законних підстав взяти вихідний.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Майже кожна п'ята жінка відчуває сильні періодичні болі (дисменорею) у перші дні місячних

"Проблему треба озвучити сміливо, вголос і без фальшивої сором'язливості, тільки так можна побороти упередження, але швидко це не відбудеться", - каже Лайза Шехтман, директор з питань правозахисної політики в компанії WaterAid America.

І жінки мають взяти в цьому активну роль.

"Розробляти і впроваджувати програми з таких питань мають у першу чергу ті, кого це безпосередньо стосується", - додає вона.

Саме в цьому й бачить своє завдання Бекс Бекстер. Вона близько співпрацює з жінками в компанії Coexist і допомагає виробити нову корпоративну політику з огляду на різні посади співробітниць.

Адже жінки, які працюють з клієнтами, мають дещо інші потреби, ніж ті, хто виконує інші функції в офісі.

Наступного місяця Coexist оголосить оновлену корпоративну політику щодо відпусток на час місячних.

Бекстер зазначає, що працівниці компанії матимуть гнучкий графік, який дозволить їм більш комфортно спланувати свою роботу, враховуючи критичні дні.

Разом із Ларою Овен Бекстер працює над тим, щоб цей період у житті жінки отримав у суспільній свідомості позитивні конотації.

Він має асоціюватися "з гарним здоров'я та життєвим тонусом", - додає вона.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.