Як перетворити любов до кави на успішну кар'єру?

Кава Копирайт изображения Getty Images

Довгий час роботу баристи не вважали серйозною професією. Але сьогодні ставлення до неї кардинально змінилося.

Кава. Це - єдине, що змушує декого з нас підвестися вранці з ліжка.

Вона живить трудові ресурси планети: щодня в світі випивають понад 1,3 млрд філіжанок кави. Таку статистику надає компанія Allegra Strategies, що досліджує світовий ринок кави.

Проте, на відміну від сомельє, професію баристи - людини, яка готує і подає вам ароматні капучіно і лате, з пінкою або зі знежиреним молоком - не завжди сприймали серйозно.

Робота в кав'ярні вважалась чимось, що ви робите, аби підзаробити трохи грошей під час навчання в коледжі або щоби протриматися на початку акторської кар'єри.

Багато років це було тимчасовим підробітком, доки ви не займетеся важливішою справою.

Ситуація, однак, почала змінюватися.

Кава - це величезний бізнес. За підрахунками Allegra, кава, яку ми випиваємо вдома, приносить щороку близько 60-80 млрд дол. США у всьому світі.

А робота в кавовій промисловості тепер є цілком гідною та перспективною кар'єрою.

Кава Копирайт изображения Nathan Dumlao
Image caption Кава - це величезний бізнес

Сьогодні спеціалізовані кав'ярні наймають працівників, для яких кава є улюбленою справою, а не проміжною сходинкою на шляху до "справжньої" кар'єри.

Зазирніть у будь-яку модну кав'ярню в Нью-Йорку, Сіднеї чи Сінгапурі, і ви почуєте ліричну поему про обсмажування кавових зерен, не менш піднесену, ніж дифірамби, які співає пивовар своєму улюбленому виду еля.

Так, зарплатня кав'ярника, напевно, не дорівнюватиме прибуткам інвестиційного банкіра.

У 2014 році Американська асоціація якісної кави (Speciality Coffee Association - об'єднання шанувальників кави, які виокремили якісну каву в категорію "спешелті". - Ред.) зазначила, що початковий оклад баристи в спеціалізованих кав'ярнях США в середньому складає 22 тисячі доларів на рік.

Отримання фахового сертифікату підвищить ставку до 24 500 дол. США.

Наступний крок у кар'єрі - фахівець з обсмажування кавових зерен - принесе середню зарплатню в 38 тис дол., або майже 40, якщо скласти іспит на сертифікат.

Досвід роботи баристою також дозволяє обіймати добре оплачувані посади в галузі продажу обладнання або постачання продукції.

За даними Allegra Strategies, у світі працює близько 40 тисяч фахівців кавової галузі. Але якщо ви порахуєте старших кав'ярників у спеціалізованих мережах, ця цифра зросте до 200 тисяч лише у США.

Найбільшу кількість кав'ярень традиційно мають великі мережі, як-от Starbucks - понад 45 тисяч закладів в усьому світі, в число яких входять і 22 тисячі кавових крамниць.

Starbucks Копирайт изображения Getty Images
Image caption Кав'ярня Starbucks у Пекіні - одна з 45 тисяч закладів мережі в усьому світі

Проте є й чимала кількість незалежних закладів - близько 1200 у США та 450 у Великій Британії.

Найбільша їхня кількість - у Лондоні. Приміром, у Фіцровії, фешенебельному районі на північ від галасливої Оксфорд-стріт, можна знайти безліч елітних кав'ярень.

Їх анітрохи не лякає сусідство великих кавових мереж, розташованих майже на кожному розі вулиць.

"Якщо конкурент відкриє п'ять точок поруч, це лише змусить нас краще зосередитись на тому, що ми пропонуємо своїм клієнтам", - зазначає Пітер Дор-Сміт, власник кав'ярні Kaffeine.

"Ми маємо зробити нашу каву, страви, сервіс та атмосферу такими, щоби відвідувачі приходили до нас знов і знов", - додає він.

Саме завдяки такій заповзятливості маленькі незалежні кав'ярні й ідуть в авангарді галузі.

Розвитку "майстерності баристи" сприяють міжнародні змагання .

Перший Чемпіонат світу кав'ярників відбувся в 2000 році в Монте-Карло. З того часу безліч схожих заходів проходить в усьому світі.

Чемпіонати баристів Копирайт изображения Getty Images
Image caption Чемпіонати барист сприяють покращенню майстерності кавових фахівців

Гарет Джонс працює менеджером маленької мережі кав'ярень Workshop Coffee у Фіцровії.

Він дуже серйозно ставиться до своєї роботи та можливості показати свої вміння на змаганнях. Хоча перемога - завжди приємний бонус, для Джонса головне - це участь.

"Фахівці з усього світу можуть тут поділитися ідеями розвитку галузі. Такі конкурси спонукають покращувати свій професіоналізм, підвищувати якість роботи та зосереджуватися на деталях", - пояснює він.

Серйозне ставлення до роботи приносить також і фінансову винагороду. Гарет заробляє приблизно 25 тис фунтів стерлінгів (37 тис дол. США).

А зарплатня менеджера кав'ярні Kaffeine Клер Брайс складає 32 тис фунтів стерлінгів (або 48 тис дол США).

Перемога у міжнародному конкурсі може також принести тисячі доларів на обладнання, поїздки за кордон і, звичайно, престиж.

Зміна статусу професії, а також приємна фінансова винагорода перетворюють роботу баристи з тимчасового підробітку для студентів на перспективну фахову кар'єру.

А натхненням для неї завжди буде аромат кави.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему