Cімейний бюджет у цивільному шлюбі: підводне каміння

Тайлер Фелус Копирайт изображения Tyler Felous
Image caption Тайлер Фелус, на фото, каже, що спільний бюджет дозволяє їм з його дівчиною краще зрозуміти фінансові цілі одне одного

Ви закохалися і вирішили жити разом... Чудово, але хто і за що тепер повинен платити?

Домашні фінанси є серйозним каменем спотикання в житті неодруженої пари. Втім, якщо це питання вирішити правильно, стосунки мають добрі шанси на майбутнє.

На романтичному етапі пари, зазвичай, мало обговорюють свої фінанси. Розмови про них, як правило, починаються вже після початку спільного життя.

Це означає, що вони зберігають гроші на окремих банківських рахунках, і отже не мають жодного уявлення про можливі борги своєї другої половини.

"Пари рідко думають про свій спільний бюджет, зазвичай, кожен розпоряджається своїми фінансами окремо", - пояснює Бред Вілкокс, голова національного дослідницького проекту, присвяченого шлюбу, при Університеті Вірджинії.

Спочатку це не так важливо, але згодом проблема ускладнюється, насамперед тому, що дедалі більше сімей мають спільну нерухомість, але офіційно не оформлюють стосунки.

Протягом останніх двох десятиліть у США та багатьох європейських країнах число пар, які живуть разом, не одружуючись, зросло майже вдвічі.

У Швеції, приміром, більшість пар живуть у цивільному шлюбі до народження дитини.

"Багато пар починають спільне життя, не обговорюючи питання бюджету", - каже Галена Роадес, дослідниця інституту шлюбу та доцент у Денверському університеті в штаті Колорадо.

Гроші разом чи нарізно?

Більшість пар, які живуть разом, ділять витрати порівну, каже Вілкокс. Але тут можуть виникати проблеми.

Партнер із нижчим заробітком може витрачати на спільний бюджет більше, ніж він чи вона можуть собі дозволити, і в результаті мати менше можливостей заощаджувати.

Якщо на різницю в заробітній платні не звертати уваги, невдоволення стане неминучим.

Пара Копирайт изображения Pablo Heimplatz
Image caption Хоча фінанси, мабуть, - не дуже романтична тема, їхнє обговорення зміцнює стосунки

Щоби ведення сімейного бюджету було справедливим, Джеймі Сімен, продавець-консультант медтехніки з Нью-Йорка, радить розподілити його відповідно до прибутків кожного.

Саме так ділять рахунки за орендну плату, комунальні послуги та великі покупки Джеймі та її хлопець. Джеймі платить 40%.

Усі витрати вище 100 доларів пара вносить в електронну таблицю, якою керує партнер Джеймі. Це прозорий спосіб відстежити, хто і на що витрачає гроші.

"Хтось мусить взяти на себе обов'язки фінансиста", - каже вона.

Більшості пар Бред Вілкокс рекомендує залишити окремі рахунки, але також завести один спільний для сімейних витрат.

Це дозволяє відокремити "спільні витрати та зберегти приватну зону", - додає Вілкокс.

Той, хто заробляє більше, повинен взяти на себе більше витрат. Згодом спільний бюджет пари має поступово зростати, адже їм потрібно відкладати на відпочинок, меблі або інші речі для родини.

Що робити з попередніми боргами?

Коли пара об'єднує свої фінанси, складним питанням стають борги, займи чи несплачені кредити, взяті ще до початку спільних стосунків.

Деякі питання треба обговорити відразу. Наприклад, якщо ви разом сплачуватимете іпотеку за будинок, який оформлений на вашого партнера, чи стане нерухомість вашою спільною власністю?

"Якщо, припустим, протягом п'яти-семи років ви сплачуєте іпотечний кредит, але так і не отримали частку нерухомого майна, мене б це бентежило", - каже Гарі Шор, віце-президент з питань фінансового та майнового планування в компанії AEPG Strategies of Wealth в місті Воррен, штату Нью-Джерсі.

Не приховуйте великих боргів, розкажіть чесно про ваші фінансові зобов'язання.

Чи потрібна угода?

Фінансові експерти радять скласти щось на кшталт дошлюбної угоди. Для цього можна або скористатися послугами юриста, або завантажити безкоштовний шаблон, який пропонує багато сайтів, зокрема, rocketlawyer.com.

Якщо ідея угоди вам не подобається, Фредерік Герц, юрист і автор книжки "Спільне життя: юридичний довідник для неодружених пар", рекомендує записати ваші домовленості.

Контракт Копирайт изображения rawpixel.com
Image caption Відсутність чітких домовленостей є небезпечною для стосунків, застерігають експерти

Зробіть це хоча б у формі електронного листа, і нехай обидві сторони підтвердять свою згоду.

"Якщо стосунки розпадуться, без таким домовленостей партнери не матимуть жодних прав", - попереджає фахівець.

Зберігайте чеки за орендну плату і великі покупки та підтвердження ваших інвестицій, незалежно від того, робили ви їх разом або хтось один із вас.

Щоби скласти угоду чи навіть просто сформулювати домовленості в листі, вам може знадобитися кілька тижнів, "але цей процес неодмінно зміцнить стосунки", впевнений Герц.

"Відсутність чітких домовленостей є небезпечною", - застерігає він.

Спільний бюджет гарантує щастя?

Дослідження показують, що об'єднання фінансів до шлюбу позитивно впливає на стосунки, хоча це, мабуть, - не дуже романтична тема для обговорення, каже Галена Роадес.

Коли у вас окремі бюджети, може виникнути відчуття меншої відповідальності, адже ви можете розірвати стосунки, не замислюючись про фінансові наслідки.

Для деяких пар укладання спільного бюджету може бути дуже позитивною практикою.

Тайлер Фелус, співзасновник стартап-проекту, каже, що спільні кошти дозволяють їм з його дівчиною краще зрозуміти фінансові цілі одне одного.

Щоб заощадити гроші, деякі пари домовляються не перевищувати встановлений щомісячний бюджет на походи в ресторани чи покупки. Багато хто веде облік бюджету, щоби контролювати витрати.

"Це допомагає нам зрозуміти, яким буде наше спільне життя, коли ми одружимось", - каже Тайлер Фелус.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Новини на цю ж тему