Коронавірус: чому люди спустошують магазини

  • Браян Люфкін
  • BBC Worklife
Лос-Анджелес

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Мешканці Лос-Анджелеса закупають їжу, воду і туалетний папір 29 лютого. Одна з причин такої поведінки - стадний інстинкт

На тлі спалаху коронавірусу мешканці різних країн почали скуповувати продукти. Що це - завбачливість чи звичайна паніка? І чим вона небезпечна?

Минулої суботи мешканка Сіетла Крістіна Мой поїхала у місцевий супермаркет закупити продуктів на тиждень. Їй також треба було придбати деякі речі для майбутнього бейсбольного турніру сина.

Звичайна щотижнева справа перетворилася, однак, на тригодинне випробування з безкінечними чергами на касах. Сотні покупців у паніці спустошували полиці магазину.

Того дня у штаті Вашингтон оголосили надзвичайний стан у зв'язку з першою смертю від коронавірусу у США.

"Туалетний папір і молоко зникали з полиць швидше, ніж можна собі уявити, а газованої води практично не залишилось", - написала Мой у Твіттері поруч із фото довгих черг та людей із візками, завантаженими упаковками з водою.

Мой не єдина, хто має справу з довжелезними чергами та порожніми полицями. Масовий попит на рис та локшину швидкого приготування у Сінгапурі спонукав прем'єр-міністра Лі Сієн Лунга запевнити громадськість, що харчів вистачить на всіх.

Продажі у супермаркетах Нової Зеландії зросли майже вдвічі у порівняння з минулим роком, а в Малайзії за тиждень продали засобів дезінфекції для рук на 800% більше ніж зазвичай.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Страх змушує людей закупати більше товарів, ніж потрібно

Це реальні наслідки панічних закупівель - явища, яке трапляється в умовах кризи і яке сприяє підвищенню цін і дефіциту товарів, які можуть бути комусь насправді потрібними. Наприклад, медичні маски для лікарів.

Отже, навіщо люди це роблять? На думку експертів, люди бояться невідомого, а також вважають, що на драматичні події треба реагувати драматично. Навіть тоді, коли найкращим рішенням було б просте миття рук.

Чим небезпечна паніка?

Пропустити подкаст і продовжити
подкаст
Що це було

Головна історія тижня, яку пояснюють наші журналісти

Випуски

Кінець подкаст

Під час стихійних лих, ураганів або повеней люди часто запасаються предметами першої необхідності.

"Готуватися до надзвичайної ситуації - це нормально", - каже доцент з поведінкової економіки Девід Севідж з Університету Ньюкаслу в Австралії.

"Не нормально - закупати 500 бляшанок консервованої квасолі на карантин, який може протривати два тижні" - додає він.

Така поведінка сприяє дефіциту і зростанню цін, як сталося в Техасі під час урагану Харві у 2017 році. З метою безпеки нафтопереробні заводи тимчасово зупинили постачання бензину та дизеля в США.

Це було очікувано, але проблема загострилася, коли люди кинулися на заправки і почали панічно заливати свої машини бензином. У результаті чого ціни на нього підскочили.

Те саме відбувається й на тлі епідемії Covid-19. На сайтах eBay та Etsy з'явилися упаковки з 20 медичних масок вартістю понад 100 доларів. В результаті компаніям довелося вжити заходів проти спекулянтів.

Британські аптечні мережі Boots і LloydsPharmacy оголосили у вівторок, що обмежать продаж засобів для дезінфікування до двох пляшок на руки.

Стадний інстинкт

Підготовка до можливої катастрофи та ажіотаж - різні речі, вважає професор психології з Університету Британської Колумбії Стівен Тейлор.

У випадку урагану чи повені більшість людей мають чітке уявлення про те, що саме їм може знадобитися, якщо будуть відключення електроенергії або нестача води.

Але які наслідки матиме Covid-19, не дуже зрозуміло, і ця невизначеність сприяє панічній поведінці.

Це траплялося не один раз в історії. Під час кубинської кризи в 1962 році, коли ядерна війна здавалася неминучою, американці заповнювали підвали своїх будинків консервами та питною водою.

Потім прийшла проблема Y2K - страх, що при переході на 2000 рік у комп'ютерних системах станеться збій, який обвалить світові ринки, а може навіть і запустить ядерні ракети.

У паніці люди не лише запасалися продуктами тривалого зберігання й водою, але й знімали гроші. 1999 року Міністерству фінансів США довелося додатково надрукувати 50 млрд дол. в очікуванні, що люди почнуть запасатися готівкою.

Панічне скуповування допомагає людям відчути контроль над ситуацією, кажуть експерти. І їх не заспокоять такі банальні дії, як миття рук, потрібно щось не менш драматичне, ніж саме стихійне лихо.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

На полицях супермаркетів в усьому світі зникають дезінфекційні засоби, макаронні вироби і туалетний папір

Ажіотажу сприяє й ще один психологічний ефект, вважає професор Севідж.

Це ненависть до втрат. "Люди почуваються гірше, якщо втратять 100 доларів, ніж якщо не виграють 100 доларів", - каже він.

"Якщо згодом ми усвідомимо, що нам потрібен туалетний папір, а ми його не купили, коли була можливість, ми дуже шкодуватимемо", - пояснює фахівець з поведінкової економіки.

Стадний інстинкт також відіграє чималу роль.

"Соцмережі та ЗМІ погіршують паніку, створюючи замкнене коло", - додає професор Тейлор.

"Зрозуміло, що якщо всі на "Титаніку" побіжать за рятувальними шлюпками, ви також, незалежно від того, тоне корабель чи ні", - говорить він.

Що натомість?

Замість панічної закупівлі в останню мить, краще бути завжди підготовленим до надзвичайних ситуацій чи криз.

Пам'ятайте про потреби всіх членів родини і запасайтеся лише тим, що дійсно потрібно. А от завантажувати бункер на випадок судного дня точно не варто.

Автор фото, Getty Images

Підпис до фото,

Купівельний ажіотаж створює дефіцит товарів, необхідних, приміром, медпрацівникам. На фото - аптека в Мілані

Жертвою нездорового ажіотажу станете ви самі, коли ціни почнуть зростати, а необхідних товарів не буде.

Щоби уникнути чуток та брехні, читайте новини тільки з якісних джерел інформації.

У японських соцмережах, приміром, нещодавно почали ширитися фейки про те, що запаси туалетного паперу і серветок закінчуються, оскільки Китай їх більше не поставляє.

Щоби зупинити паніку, місцевим чиновникам та промисловим асоціаціям довелося нагадувати людям, що майже весь туалетний папір виробляється на місцевому рівні і що запаси його цілком достатні.

А якщо ви схильні до панічної закупівлі, спитайте себе, чого ви насправді боїтесь, каже професор Тейлор.

Крістіна Мой із Сіетла каже, що тепер вона знає, як боротися з натовпами панікерів.

"Наступного разу я почекаю, коли люди розійдуться, або просто замовлю свої щотижневі покупки на сайті Amazon", - каже вона.

"Три години стояти в черзі я точно більше не буду", - додає жінка.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Хочете поділитися з нами своїми життєвими історіями? Напишіть про себе на адресу questions.ukrainian@bbc.co.uk, і наші журналісти з вами зв'яжуться.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!