Будинки найвідоміших архітекторів сучасності

Архітектор Маріо Белліні в своєму будинку Копирайт изображения Davide Pizzigoni
Image caption Архітектор Маріо Белліні в своєму будинку

Заха Хадід казала, що архітектори проектують будинки для себе, коли бажають заявити про свої художні принципи або коли ідуть на пенсію. Оглядачка BBC Culture дізнавалася, як і де живуть найвідоміші дизайнери сучасності.

Сігеру Бан

Сігеру Бан Копирайт изображения Hiroyuki Hirai)

Японський архітектор Сігеру Бан, який 2014 року став лауреатом Прітцкерівської премії, живе у цьому затишному багатоквартирному будинку в Токіо.

Бан розробив цю споруду - Hanegi Forest у 1997 році. Під час її будівництва не спиляли жодного дерева, натомість вони стали невід'ємною частиною дизайну.

Архітектора, вочевидь, надихнула робота знаменитого французького дизайнера Ле Корбюзьє - павільйон "Еспрі Нуво", який він разом із Амедеєм Озенфантом спроектував для Всесвітньої виставки в Парижі 1925 року. Павільйон споруджено навколо дерева, крона якого виходить назовні крізь отвір у стелі.

Маріо Белліні

Маріо Белліні Копирайт изображения Davide Pizzigoni

"Якщо коротко описати мій будинок, я би сказав, що це - одна величезна книжкова шафа. Я ходжу навколо неї, торкаючись книг. Інколи я розставляю їх по місцях, а інколи - залишаю в безладі, і мені буває складно їх знову відшукати. Але ця шафа - справді серце мого будинку", - каже італійський архітектор Маріо Белліні.

Його будинок у Мілані розташований в особняку XIX століття, перебудованому архітектором П'єро Порталуппі. Будівлю спроектовано навколо триповерхової книжкової шафи у 9 метрів заввишки. Дістатися верхніх полиць можна за допомогою риштовання.

Марсіо Коган

Марсіо Коган Копирайт изображения Romulo Fialdini)

Бразильський архітектор Марсіо Коган живе у Сан-Паулу на 12 поверсі спроектованого ним будинку, який 1980 року приніс йому першу конкурсну нагороду. Як і в будинку Белліні, центральне місце в його квартирі посідає рояль в оточенні колекції скульптур і туристичних сувенірів.

Гігантське вікно облямовує краєвид міста, яке так любить архітектор: "Я не зміг би жити в тихому місці, далекому від усього цього неврозу, - каже він. - Напозір це може здаватися божевіллям, але я обожнюю це шалене життя".

Девід Чіпперфілд

Девід Чіпперфілд Копирайт изображения Davide Pizzigoni)

Будинок британського архітектора Девіда Чіпперфілда відбиває стриманий стиль його творінь. Після того, як у 1997 році йому було доручено відновити Новий музей у Берліні, митець вирішив облаштуватися в цьому місті і побудував у ньому будинок і студію.

Помешкання Чіпперфілда обставлене італійськими меблями 1950-х і 1960-х років. У його дизайні домінують лише два кольори: зелений оксамитовий диван і помаранчева книжкова шафу, який ділить простір між кухнею та вітальнею.

"Будинок - це наш особистий простір, але ми все ж соціальні тварини, тому наші помешкання зазвичай є межею між приватним і суспільним життям", - пояснює митець.

Заха Хадід

Заха Хадід Копирайт изображения Davide Pizzigoni

Заха Хадід завжди з теплотою згадувала будинок свого дитинства в Багдаді. "Покинувши його, я вела кочовий спосіб життя і ніколи по-справжньому так і не оселилася в жодному місці", - казала видатна архітекторка сучасності, чий впізнаваний стиль характеризують викривлені форми з фрагментами геометричних фігур.

Останні роки дизайнерка мешкала у своїй лондонській квартирі-студії, заповненій моделями всіх її проектів. Вони розставлені на столах з органічними формами поруч із оригінальними творами мистецтва, зокрема картинами російського художника Ель Лисицького, які надихнули ранні творіння Хадід.

"Коли архітектори проектують свої приватні будинки, вони це роблять або щоб продемонструвати свої художні принципи, або коли ідуть на пенсію. Я поки що не готова до цього", - казала пані Хадід у 2014 році.

Даніель Лібескінд

Даніель Лібескінд Копирайт изображения Nicola Tranquillino

Поживши у Польщі, Тель-Авіві, Мілані й Берліні, Даніель Лібескінд врешті-решт оселився в Нью-Йорку. Головний проектувальник перебудови Всесвітнього торгового центру мешкає у Трібеці неподалік від меморіалу Ground Zero.

У вітальні його студії стоїть креслярська дошка, крісло Ле Корбюзьє і стіл, який він спроектував сам.

Цей стіл супроводжував архітектора в усіх його подорожах: "Це перше, що я спроектував, коли ми переїхали до Мілана, у нас не було нічого - ми сиділи на підлозі, у нас навіть ліжка не було".

Массіміліано і Доріана Фуксас

Массіміліано і Доріана Фуксас Копирайт изображения Aki Furudate

Італійські архітектори Доріана і Массіміліано Фуксас живуть на Площі Вогезів - найстарішій площі Парижу. Колишніми мешканцями квартири були архітектор Фернан Пуйон, який після війни перебудував старий порт у Марселі, і Ренцо Піано, який разом з Річардом Роджерсом спроектував Центр Помпіду.

До оригінального оздоблення італійські дизайнери додали меблі Жана Пруве і твори різних митців від Фонтани до Паладіно.

Біджой Джаін

Біджой Джаін Копирайт изображения Francesca Molteni

Будинок відомого індійського архітектора розташований поруч із його студією в Мумбаї, де живуть і працюють 60 підмайстрів дизайнера. Майже всі меблі його помешкання виготовлені вручну за його малюнками.

Поруч із будинком під покровом вікових дерев стоїть плавальний басейн. Читальна зала всередині особняка, спроектована дизайнером, має оригінальну гру світла і тіней. Цей будинок належить не тільки мені, зазначає дизайнер. "Це не будинок Біджоя, це зібрання творінь багатьох людей, які брали участь в його оздобленні і будівництві".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему