Зірки мистецтва і культури, які померли в 2016-му

Цей рік забрав багато відомих людей. Ми згадуємо про них.

Джордж Майкл Копирайт изображения BBC Culture

Джордж Майкл

Рік, який забрав життя найбільшої кількості музичних зірок, наніс останній жорсткий удар зі смертю Джорджа Майкла - ікони британської поп-музики 1980-90-х років.

Співак, справжнє ім'я якого - Йоргос Кіріакос Панайоту, народився у Фінчлі на півночі Лондона. Пристрасть до музики і неймовірний композиторський талант прокинулись у нього в ранньому віці.

У 17 років він написав пісню Careless Whisper і створив дует Wham! зі своїм шкільним другом Ендрю Ріджлі.

У 18 років пара підписала контракт зі студією звукозапису і випустила низку хітів, зокрема Wham Rap!, Young Guns (Go For It) і Club Tropicana.

Їхній другий альбом 1984 року, в який увійшли Freedom, Wake Me Up Before You Go-Go і Careless Whisper приніс дуету світову славу.

У 1986 році Джордж Майкл розпочав сольну кар'єру. Він випустив п'ять успішних студійних альбомів, записав дуети з Елтоном Джоном і Аретой Франклін та збирав повні стадіони на своїх концертах.

Попри професійний успіх, в особистому житті співак переживав важкі кризи. На початку 90-х Майкл болісно сприйняв програш гучної справи з компанією звукозапису Sony, яку він звинувачував у "професійному поневоленні".

Протягом багатьох років він приховував свою гомосексуальність, доки в 1998 році вона не стала відомою всім через скандал і арешт у Лос-Анджелесі. Свій вимушений камінг-аут Майкл спробував перетворити на тріумф, випустивши на цю тему сингл Outside.

В інтерв'ю 2007 року музикант сказав: "Я щиро вірю, що більшість моїх пісень є життєствердними". Джордж Майкл, вочевидь, залишиться в пам'яті саме завдяки своєму таланту композитора і автора пісень, який часто недооцінювали за його життя.

Він помер 25 грудня у віці 53 років.

Заха Хадід Копирайт изображения BBC Culture

Заха Хадід

Коли Заха Хадід пішла з життя, вона була однією з найвідоміших архітекторів світу, але так було не завжди.

Протягом багатьох років її проекти відхиляли, вважаючи її фантазеркою, яка вигадує неможливі споруди. Сьогодні будівлі з хвилястими органічними формами, які уособлюють її унікальний стиль, можна побачити по всьому світу, від Гуанчжоу до Глазго.

Її першими проектами стали пожежна станція в південному німецькому місті Вайль-на-Рейні і оригінальний лижний трамплін в австрійських Альпах.

Незабаром з'явились масштабні і дорогі споруди, про які тільки може мріяти архітектор - концертні зали, музеї, оперний театр, а також функціональні будівлі, як-от завод BMW в Лейпцигу і центр для онкохворих у Шотландії.

Хадід також залишила неймовірні абстрактні картини і ескізи. Окрім будівель, вона проектувала меблі, модні аксесуари і навіть суперяхту. Вона померла 31 березня в віці 56 років.

Прінс Копирайт изображения BBC Culture

Прінс

В усьому, за що брався улюблений син Міннесоти, він перетинав межу. У 1978-1992 роках записував по студійному альбому кожні 12 місяців, так що студія звукозапису Warner Bros навіть просила музиканта пригальмувати.

Він охопив практично всі музичні жанри - від диско до джазу і металу. Довжина його пісень часто не вкладалася в ефірні рамки радіостанцій. А його прагнення до ідеалу призвело до того, що на своїх ранніх альбомах музикант сам зіграв на всіх інструментах.

Дар продюсера і аранжувальника, віртуозна гра та надзвичайний вокальний діапазон безперечно свідчать про те, що Прінс є найталановитішим музикантом американської поп-сцени.

Він помер 21 квітня у віці 57 років.

Алан Рікман Копирайт изображения BBC Culture

Аллан Рікман

У дослідженні 2008 року несподівано з'ясувалось, що улюблений британський актор має ідеальний голос. Його манера трохи розтягувати слова, вочевидь, також чудово пасувала до образів злодіїв, бо Рікман зіграв кількох найславетніших негідників в історії кіно.

Від шерифа Ноттінгемського у фільмі "Робін Гуд: Принц злодіїв" до Северуса Снейпа у "Гаррі Поттері" - Рікман зображував своїх героїв більш багатогранними особистостями, ніж передбачав сценарій.

Він не хотів відповідати голлівудським стереотипам лиходіїв, одягаючи своїх героїв у костюми і нерідко змушуючи сценаристів переписувати ключові сцени.

Він помер 14 січня у віці 69 років.

Харпер Лі Копирайт изображения BBC Culture

Харпер Лі

"Ви ніколи повністю не зрозумієте людину, доки не подивитесь на речі її очима", - ці мудрі слова Аттікуса Фінча пронизують увесь сюжет відомого роману американської письменниці.

"Убити пересмішника" - це, з одного боку, сонячна ода американському півдню, з іншого - захоплива і похмура історія расових відносин доби Джима Кроу, побачена очима дитини.

Успіх роману, опублікованого в 1960 році, коли Лі було трохи за тридцять, став миттєвим і нечуваним. Книжку було продано тиражем понад 40 мільйонів примірників, вона отримала Пулітцерівську премію в галузі художньої прози, а 1962 року лягла в основу відомого фільму з Грегорі Пеком в головній ролі.

Харпер Лі померла 19 лютого у віці 89 років.

Девід Боуї Копирайт изображения BBC Culture

Девід Боуї

"Мені сподобалась ідея, що обидва кінці мисливського ножа (англ. bowie knife) - гострі", - так пояснював музикант вибір свого псевдоніму.

Протягом всієї кар'єри Девід Боуї винаходив і трансформував не лише свій музичний стиль, але й сценічні образи: від космічного створіння Зіггі Стардаста і блискавки Алладіна Сейна до своєї останньої іпостасі - Лазаря.

Коли Девід Боуї помер, багато хто написав, що Людина з зірки тепер назавжди залишиться на небесах. Він помер 10 січня у віці 69 років.

П'єр Булез Копирайт изображения BBC Culture

П'єр Булез

Для багатьох сам термін "класична" музика є синонімом "старої". Утім, Булез був головним пропагандистом ідеї, що "класичний" може означати "новий" та "експериментальний".

В своєму інтерв'ю New York Times 1967 року він сказав: "Для сучасної музики потрібні слухачі, яких цікавить сучасне кіно, сучасне мистецтво і сучасна література, а не ті, хто слухає лише Бетховена".

Він був близьким другом і соратником музичних експериментаторів Джона Кейджа і Френка Заппи.

Твори Булеза, як-от Le Marteau sans maître і Répons визначаються чіткою відсутністю мелодії і домінуванням ударних. Вони охоплюють мозок, ніби павутина, оскільки всі компоненти композиції пов'язані один з одним на кшталт гіперлінків.

Хоча композитор й виконував іноді популярні твори XIX сторіччя, концертна зала була для нього в першу чергу лабораторією, а не музеєм.

Він помер 5 січня, у віці 90 років.

Умберто Еко Копирайт изображения BBC Culture

Умберто Еко

Визначний італійський письменник і інтелектуал Умберто Еко бачив культурне значення в усьому: теми його праць простягаються від середньовічної естетики до популярних коміксів.

Професор семіотики - галузі літературознавства, яка розглядає світ як знакову систему, - Еко досяг всесвітнього визнання в 1980 році після виходу свого дебютного роману "Ім'я рози". Роман, детективний сюжет якого розгортається в XIV сторіччі, зробив пост-сучасні теорії вченого доступними широкій аудиторії.

Еко був надзвичайно цікавим мислителем, об'єктом роздумів якого часто ставали питання, на перший погляд, тривіальні: найкращий спосіб споживати їжу в літаку або телевізійні ігрові шоу.

Він помер 19 лютого у віці 84 років.

Соня Рікель Копирайт изображения BBC Culture

Соня Рікель

"Королева трикотажу" - так прозвали рудоволосу французьку дизайнерку, кар'єра якої охоплює п'ять десятиліть. Протягом них вона послідовно знищувала стереотипи, створюючи шикарний, але водночас практичний одяг для сучасної жінки.

Найвідоміший витвір Рікель - светр "Poor boy", який став улюбленим предметом гардеробу Франсуази Арді, Одрі Хепберн і Бріжит Бардо. Втім, мода була не єдиною її пристрастю - вона влаштовувала салонні вечори в своїй квартирі і писала книжки для дітей та дорослих.

Соня Рікель померла 25 серпня, у віці 86 років.

Аббас Кіаростамі Копирайт изображения BBC Culture

Аббас Кіаростамі

Здається, для іранського кіномайстра єдиний погляд на будь-які події був неможливим, і саме "точка зору" стає найбільшою темою творчості Кіаростамі. Він досліджує її в таких фільмах, як наприклад, "Смак вишні", де в об'єктиві з'являється знімальна група, долаючи "четверту стіну" - кордон між глядачами і сценою.

Коли дивишся його фільми, неодмінно запитуєш себе "як в кінцевому рахунку ми знаходимо смисли?" і "чи є смерть єдиним виходом?".

Він також є найкращим постановником розмов за кермом, навіть більшим за Тарантіно і Годара. Аббас Кіаростамі помер 4 липня, у віці 76 років.

Пітер Максвелл Дейвіс Копирайт изображения BBC Culture

Пітер Максвелл Дейвіс

Британський композитор і режисер Пітер Максвелл Дейвіс прожив життя яскравих і непримиренних протиріч.

Він був відлюдником, який ховався від суспільства на Оркнійських островах, і водночас Майстром королівської музики, переконаним модерністом, але в його будинку роками не було ані водопроводу, ні електрики.

Серед його найкращих творів - музична п'єса "Вісім пісень для божевільного короля" і опера "Тавернер". Пітер Максвелл Дейвіс помер 14 березня у віці 81.

Джин Вайлдер Копирайт изображения BBC Culture

Джин Вайлдер

У 1996 році актор, який прославився завдяки ролі невротичного бухгалтера Лео Блума з фільму "Продюсери", заявив, що більше не може виносити цю істерію. Проте, цей фільм приніс йому номінацію на "Оскар", після чого він знявся у низці ролей, які розкрили його талант коміка.

Практикуватися в жартах він почав ще у ранньому дитинстві, коли лікар порадив його хворій матері частіше сміятись.

Його найвідоміша роль - чарівник Віллі Вонка з мюзиклу за повістю "Чарлі і шоколадна фабрика".

Актор помер 29 серпня у віці 83 років.

Леонард Коен Копирайт изображения BBC Culture

Леонард Коен

"Я не вважаю, що лірика Леонарда Коена позбавляє надії", - зазначив Боб Ділан в інтерв'ю New Yorker цього року.

Протягом 50-річної кар'єри канадський поет, співак і композитор створював пісні про кохання і втрати, смерть і роздуми.

Іудейська релігія і буддійські практики наповнювали його лірику духовністю, що дозволяла вірити в краще.

Говорячи про свій найвідоміший хіт Hallelujah, Коен сказав: "Вимовляючи це слово в момент катастрофи, ми ніби приєднуємось до якоїсь великої цілющої сили".

Він помер 7 листопада у віці 82 роки.

Пітер Шеффер Копирайт изображения BBC Culture

Пітер Шеффер

Багаторазовий лауреат премії "Тоні" і володар "Оскара" драматург Пітер Левін Шаффер народився в Ліверпулі в 1926 році за п'ять хвилин після свого брата-близнюка, Ентоні.

Він вперше отримав визнання за п'єсу "Вправа для п'яти пальців" 1958 році, але прославився драмою "Амадей", яку він написав у 1979 році під впливом "маленьких трагедій" Пушкіна.

Найбільші драми, як казав сам Шеффер, відбуваються "між протилежними станами свідомості".

Він помер 6 червня у віці 90 років.

Жак Ріветт Копирайт изображения BBC Culture

Жак Ріветт

Найвідданіші поціновувачі і знавці кіно скажуть вам, що найкращим майстром французької "Нової хвилі" був не Годар, Трюффо або Ромер, а Ріветт.

Попри надзвичайну тривалість його стрічок - фільм "Селін і Жюлі зовсім забрехались" став тригодинним марафоном на витривалість - вони поєднують в собі блискучий гумор, імпровізацію і тонкі роздуми про естетку.

Він помер 29 січня в віці 87 років.

Едвард Олбі Копирайт изображения BBC Culture

Едвард Олбі

Визначна фігура американської драматургії Едвард Олбі був автором саркастичних та безжально смішних п'єс, що викривали безглуздість нашого сучасного життя.

Він став відомим у 1962 році після виходу блискучої драми "Хто боїться Вірджинії Вульф?", яка зображує токсичний шлюб.

А у 1975-му отримав Пулітцерівську премію за п'єсу "Морський пейзаж", головною темою якого знову ж стала криза подружнього життя.

Драматург помер 16 вересня у віці 88 років.

Джордж Мартін Копирайт изображения BBC Culture

Джордж Мартін

Музикант за освітою Джордж Мартін працював спочатку на ВВС, перш ніж перейти до EMI та її дочірньої компанії Parlophone, де він був продюсером як джазових, так і класичних музикантів, зокрема Пітера Селлерса, Спайка Міллігана і Пітера Устинова.

Втім, його співпраця з ліверпульською четвіркою безперечно затьмарила усі інші проекти.

"Якщо хтось й заслуговує на звання п'ятого бітла, це - Джордж", - написав Пол Маккартні, вшановуючи пам'ять славетного продюсера, який з 1962 до 1970 року випустив 13 альбомів і 22 сингли гурту.

Його вплив на творчість "Бітлз" є безперечним: він додав струнний квартет до пісні Yesterday, надихав гурт експериментувати з електронним звучанням і звукозаписом.

Поряд з Філом Спектром і Квінсі Джонсом він кардинально змінив саму професію музичного продюсера і надихнув не одне покоління музикантів. Після смерті Джорджа Мартіна продюсер Марк Ронсон написав у своєму Твіттері: "Ми завжди житимемо в світі, який ти створив".

Джордж Мартін помер 8 березня у віці 90 років.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему