Відверта історія білизни

  • Ліндсі Бейкер
  • BBC Culture

Від строгих корсетів до сексапільних негліже - історія жіночої білизни розповідає набагато більше, ніж може здатися на перший погляд.

Автор фото, Victoria and Albert Museum

Розум і чуттєвість

Криноліни, панчохи і панталони різних епох свідчать не лише про еволюцію моди, але й про зміну поглядів на роль жінок, соціальний статус і мораль.

Натільна білизна ранньої доби слугувала для створення силуету - корсети, таким чином, були основою для верхнього одягу. Корсет з пурпурного шовку (на фото), укріплений китовим вусом, був створений приблизно в 1770-90-ті роки.

"Він добре підтримує статуру, - пояснює Едвіна Ерман, кураторка виставки в Музеї Вікторії та Альберта, на якій було представлено цей експонат. - Корсет підштовхує плечі назад і змушує випрямити спину. Рівна осанка мала важливе значення насамперед для представників вищого класу".

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Ціна респектабельності

"У XVII та XVIII століттях незаймано-біла лляна білизна вказувала на респектабельність своєї власниці", - каже пані Ерман.

В особняках аристократів було не менше трьох пралень та складні пристрої для прання, сушки і сортування одягу". Прання було надзвичайно важким процесом.

Білизну спочатку замочували в лужному розчині, потім товкли і терли з милом та гарячою водою, після цього виварювали, виполіскували, крохмалили й віджимали, сушили і прасували.

Лляна натільна сорочка на фото, прикрашена мусліновою оборкою вздовж горловини, датується 1851 роком.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Спокусливі і небезпечні

Об'ємний легкий кринолін під час ходи підкреслював погойдування стегон своєї власниці. Ця британська модель зі стальних пружин і лляних стрічок була створена приблизно в 1871 році. Сучасні дизайнери, зокрема Вів'єн Вествуд, Йодзі Ямамомто і Жан Поль Готьє, нерідко звертаються до образів з кринолінами, переосмислюючи цей предмет гардеробу XIX сторіччя.

Як зазначає Едвіна Ерман, "Корсети і криноліни спокушають сучасних дизайнерів, оскільки підкреслюють сексапільні форми жіночого тіла".

Але вони також були надзвичайно незручними і стримували рухи. Деякі жінки в XIX сторіччі палко протестували проти цієї моди, стверджуючи, що корсети і криноліни не тільки завдають шкоди внутрішнім органам, але й спотворюють природну форму тіла.

Небезпека криноліну полягала ще й в тому, що він міг легко спалахнути, про що свідчать численні нещасні випадки іноді з летальним наслідком.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Простір для уяви

У XIX столітті жіноча мода стає предметом запеклих дебатів. У післямові до книжки Дениса Пеллеріна і Браяна Мея "Кринолін: найвеличніший провал моди" Едвіна Ерман пише: "Суперечки між противниками і прихильниками криноліну супроводжував шквал дотепів".

"У численних коміксах та газетних дописах жартували, що кринолін збільшує особистий простір, створює можливість для маленької інтрижки і лоскоче уяву непередбачуваністю справжніх форм своєї власниці".

Цей пишний кринолін 1870 року виготовлений з кінського волоса, обплетеного лляною тканиною для збільшення пружності.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Дехто любить гарячіше

Корсет яскравого кольору мав шалений успіх ще за століття до того, як Вів'єнн Вествуд, Александр Макквін та Agent Provocateur прославили його в своїх колекціях.

Цей яскраво-рожевий шовковий корсет, укріплений китовим вусом, був створений близько 1890-95 років, імовірно, у Великій Британії. Багато корсетів кінця XIX століття були надзвичайно вузькими - менше 48см навколо талії. Це був улюблений аксесуар, який зображували на "зухвалих еротичних листівках" того часу, розповідає Едвіна Ерман.

"Ми вважаємо, що корсет завоював таку популярність завдяки тому, що створював надзвичайно тонку талію, але я впевнена, що справа саме в тому, що він підкреслював звабливу округлість стегон", - зазначає дослідниця.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Панчохи принцеси

Ці вишиті панчохи, які носила принцеса Олександра (майбутня Королева Олександра Данська), були розроблені для взуття з глибоким вирізом. Як розповідає Едвіна Ерман: "Принцеса Олександра була відома своєю надзвичайною вродою і почуттям стилю".

"Такі панчохи вважались справжнім предметом розкоші і були дуже дорогими. Коли їх одягали жінки високого статусу і моралі, як майбутня королева, вони не викликали осуду", - додає мистецтвознавець.

Незабаром серед жінок стає модним відкривати щиколотки в панчохах під час гри в теніс або їзди на велосипеді. І вже в 1920-ті "вид панчіх" більше нікого не шокує, як співали в Бродвейському мюзиклі Anything Goes.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Легкий і природний силует

Ліфи початку XX століття були предтечею сучасного бюстгальтера, який у звичному для нас вигляді з'явився лише в 1930-ті. Цей витвір мистецтв з бавовни і шовку був створений французьким дизайнером Джоном Дж. Русселем.

"Модель м'яко підкреслювала природні форми, - каже Едвіна Ерман. - Матеріал і фасон ліфа відповідав моді 1930-х років на стрункі жіночні силуети".

Ця модель також віддзеркалює зміни в поглядах суспільства. Тепер жінки надавали перевагу легкій і зручній нижній білизні, вдягнути яку можна було без допомоги покоївки.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Дипломатичний хід

Французькі панталони набули популярності в 1930-ті роки. Ця пара з шовку і шифону виготовлена вручну. Особливого шику їй надає вишивка із зображеннями мисливців, які полюють на зайця.

"Вони належали Леді Бетті Холман, чий чоловік служив дипломатом у Багдаді в 1940-42 роках, - розповідає Ерман.

У своїх мемуарах "Спогади дружини дипломата" (1998) Леді Холман згадує, як ці панталони допомогли їй подолати мовний бар'єр з іракськими жінками.

"Я підняла спідницю і продемонструвала їх дамам. Вони викликали в них захват, і ми відразу подружилися. Вони показали мені свої панталони, які були із ситцю!"

Модель на фото, швидше за все, створила російська компанія з виробництва вишуканої білизни "Хитрова", яка також шила білизну для герцогині Віндзорської.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Нейлонова революція

Поява нейлону в 1940-ві роки викликала революцію у фасонах і функціональності жіночої білизни. Це була нова ера - легкого і міцного одягу. Нейлонову білизну було легко прати і вона не потребувала прасування.

Цей пояс з підв'язками з набивної тканини виготовила паризька компанія Charmereine наприкінці 1950-х років. Опитування, яке за тих часів провів інший виробник білизни компанія Du Pont, показало, що предмети одягу з практичної тканини, яка не потребувала прасування, були насамперед популярні серед молодих жінок.

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Шукайте жінку

"Цей пояс для панчіх відбиває зміни в житті і поглядах нового покоління жінок", - розповідає Едвіна Ерман. У рекламі цієї бірюзової моделі під назвою Little X, створеної в 1960-ті роки, зазначалось, що вона дуже легка і непомітна в ношенні, "пояс не буде морщитися, заминатися або задиратися".

Щоби продемонструвати зручність цього виробу, в рекламному ролику дівчата високо підстрибували в повітря. Little X розробила дизайнерка Анна-Марі Лоббенберг для британської компанії Silhouette. У його виробництві вперше використали еластичну лайкру, без якої зараз важко уявити собі індустрію жіночої білизни.

"Деякі з найуспішніших фасонів білизни були розроблені дизайнерами-жінками. Саме вони були відповідні за революційні інновації в жіночому одязі ще з XIX століття".

Автор фото, Victoria and Albert Museum, London

Свобода і мистецтво

У 1970-ті бюстгальтер став мішенню активісток руху за права жінок. Вони наголошували, що він є символом патріархальних обмежень, і публічно спалювали цей предмет одягу.

Дизайнерка Хелен Ньюман вирішила піти іншим шляхом і перетворила ліфчик на справжній виріб мистецтва. Надихнувшись творчістю Пако Рабанне та африканським мистецтвом, вона створила бюстьє з латуні на замшевій підкладці, яке було представлено на виставці в Галереї Евана Філліпса в Лондоні у 1970 році.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC.