10 найкрасивіших фонтанів світу

Оглядач BBC Culture обрав найоригінальніші водні споруди від Женеви до Осаки.

Фонтан Аполлона, Версаль

Фонтан Аполлона, Версаль Копирайт изображения Alamy Stock Photo

Площа Версальського палацу разом із садами і парком вдвічі перебільшує Центральний парк Мангеттена і складає вісім квадратних кілометрів. Але ж Королю-Сонцю ніколи не бракувало амбітності. Людовик XIV вважав себе Аполлоном свого часу, і отже, найкрасивіший з версальських фонтанів прикрашає фігура римського Бога сонця, який на світанку здіймається з хвиль моря на своїй легкій колісниці.

Скульптурний ансамбль, створений за ескізами Шарля Лебрена, вінчає довжелезний канал, а сади по обох боках нього виглядають просто нескінченними.

Фонтан Же-До, Женева

Фонтан Же-До, Женева Копирайт изображения Guy Croft / Alamy Stock Photo

Якщо морозяного зимового дня ви вирушити на пошуки всесвітньо відомого фонтану і символу швейцарського міста, ви не побачите нічого окрім невеличкого отвору 10 см завширшки - ані бронзових морських богів, ані мідних русалок.

Але коли теплішає або вітер вщухає, це непомітне сопло випускає в альпійське небо семитонний струмінь води 140 метрів заввишки. З такої висоти вода спадає сніжною лавиною, а сонячні проміні грають барвистими веселками в мільйонах її крапель.

Справжня краса іноді прихована в найпростіших речах.

Фонтан Стравінського, Париж

Фонтан Стравінського, Париж Копирайт изображения edpics / Alamy Stock Photo

Розташований між готичною церквою XVI-го століття Святої Марії і Центром Помпіду, Фонтан Стравінського змусить посміхнутись найсуворішого арт-критика.

Це один із семи нових паризьких фонтанів, відкритих указом президента в 1978 році. Різнокольоровий кінетичний фонтан Жана Тенглі, створений у співпраці з французькою художницею Нікі де Сен-Фалль, рухається під музику Ігоря Стравінського.

Композитор захоплювався цирком, і цей дивовижний сюрреалістичний фонтан нагадує фігурки клоунів.

Коли фонтан відкрили в 1983 році, газета Le Monde назвала його "музикальною шкатулкою XVIII-го століття".

Мейдан Нахш-е Джахан, Ісфаган

Мейдан Нахш-е Джахан, Ісфаган Копирайт изображения EmmePi Travel / Alamy Stock Photo

Ця оточена аркадами площа є другою за величиною в світі і лежить в самому серці Ісфагана - стародавнього торгового центру, розташованого на території сучасного Ірану. Площу побудували в 1602-1629 роках на замовлення шаха Аббаса, який щойно переніс у місто столицю імперії Сафевідів.

Площа розташована між Палацом шаха, двома дивовижними мечетями і брамою до головного базару міста. Вона була перехрестям багатьох народів, культур і навіть релігій.

Площу прикрасили фонтанами під час правління останнього шаха Персії, Мохаммеда Реза Пахлаві, скинутого в 1979 році. У літню спеку вони дарують відвідувачам приємну прохолоду.

Фонтан Прометея, Центр Рокфеллера, Нью-Йорк

Фонтан Прометея, Центр Рокфеллера, Нью-Йорк Копирайт изображения Alamy

Катання на ковзанах біля Центру Рокфеллера - це улюбленіша розвага як гостей, так і мешканців Мангеттена. З 1934 року вони катаються під пильним поглядом Прометея, давньогрецького Титана, який приніс вогонь з Олімпу на Землю, щоб допомогти людям.

Фігуру героя вилив із бронзи в стилі ар-деко скульптор Пол Меншіп. Фонтан розташований біля підніжжя вежі RCA, або '30 Rock, як сьогодні називають штаб-квартиру телеканалу NBC.

Фонтан Треві, Рим

Фонтан Треві, Рим Копирайт изображения steven gillis hd9 imaging / Alamy Stock Photo

Цей фонтан XVIII століття, створений в стилі римського бароко зображує, який морський бог Океан приборкує води міста. Щодня з дна фонтану піднімають монети на суму до 3 тисячі євро, які ідуть на благодійні кредитні картки для бідних римлян.

Фонтан побудував архітектор Нікола Сальві на замовлення папи Климента XII у 1730 році. Він є відомим символом Рима і неодноразово знімальним майданчиком для кіно сцен. Найвідоміша з них - з Анітою Екберг із "Солодкого життя" Федеріка Фелліні.

Фонтан радості, Колката

Фонтан радості, Колката Копирайт изображения Slunia/Wikimedia

Коли в 1991 році енергетична корпорація Колкати подарувала місту танцювальний музичний фонтан, який відкрили поруч із Меморіалом Вікторії в парку Майдан, для компанії настав сумний момент. Фонтан суворо розкритикували і навіть вимагали прибрати його.

Як влада наважилася витратити стільки електрики на розваги, коли місто потерпало від регулярних відключень електроенергії, а в найбідніших його мешканців й взагалі не було чим освітлювати будинки.

Фонтан закрили. Але знову відкрили в 2012 році. Його клапани відкриваються і закриваються 12 разів щосекунди, створюючи неймовірний танець води і світла під музику.

Фонтан "Самсон", Петергоф, Санкт-Петербург

Фонтан "Самсон", Петергоф, Санкт-Петербург Копирайт изображения Alamy

27 червня 1709 року - у День святого Самсона - Петро Великий розгромив армію шведського короля Карла XII під Полтавою в Україні. Скульптура біблійного героя вінчає Великий каскад з 64 фонтанів у царській резиденції в Петергофі.

Фонтани спроектував Франческо Растреллі, а бронзову з позолотою скульптуру Самсона виконав Михайло Козловський.

Лев символізував Карла XII, а Самсон - російського царя-переможця.

Меморіал Принцеси Діани, Гайд-парк, Лондон

Меморіал Принцеси Діани, Гайд-парк, Лондон Копирайт изображения Peter Scholey / Alamy Stock Photo

Ландшафтний фонтан, розроблений за проектом Кетрін Густафсон і відкритий Єлизаветою II в липні 2004 року спочатку отримав неоднозначні відгуки, але згодом публіці сподобався.

Урочисте відкриття фонтану затьмарив інцидент з падінням кількох відвідувачів, які послизнулися на його ідеально гладкій (обробленій за допомогою комп'ютера) гранітній поверхні.

Вода, яка каскадом спадає по обидва боки фонтану, з одного боку - плавно, а з іншого - бурхливо, символізує життя Принцеси.

Плаваючі фонтани, Осака

Плаваючі фонтани, Осака Копирайт изображения London/ Michio Noguchi

Цей надсучасний фонтан створює враження, ніби він ширяє у повітрі над поверхнею озера, не торкаючись землі. Цей блискучий кінематографічний ефект є результатом художньої фантазії і технічної винахідливості каліфорнійського ландшафтного архітектора Ісаму Ногучі.

Вода подається догори через вертикальні труби, непомітні, коли фонтан працює.

Прочитати оригіналцієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему