Релігія, яка сформувала західну цивілізацію

  • Джубін Бехрад
  • BBC Culture
Зороастрійський храм

Автор фото, Alamy

Вона надихнула "Зоряні війни" і "Гру престолів", її філософією захоплювалися Вольтер, Ніцше і Фредді Мерк'юрі. Звідки походить і що означає зороастризм, дізнавався оглядач BBC Culture.

Коли в політичному дискурсі заходу мова заходить про Іран, завжди говорять про "нас" і "них". Культурні цінності США та Європи сформувались під впливом християнства, і тому вони так контрастують з ментальністю Близького Сходу, на яку вплинули зовсім "інші" ідеї.

Проте, навіть побіжний погляд на стародавню релігію, яка й досі практикується в сучасному Ірані, прояснює, що багато чого в світогляді західної цивілізації має давньоіранські корені.

Дослідники вважають, що давньоіранський пророк Заратуштра (відомий також як Зартошта в перській мові або Зороастр - у грецькій) жив приблизно між 1500 і 1000 роками до н.е. До Заратуштри стародавні перси поклонялися божествам давньої ірано-арійської релігії, різновиду індо-арійської віри, яка лягла в основу індуїзму.

Заратуштра, однак, засуджував цю практику і проповідував поклоніння єдиному Богу - Ахурі Мазді, або Володарю Мудрості. Таким чином він не тільки сприяв великим культурним розбіжностям між іранськими та індійськими арійцями, але, вочевидь, відкрив людству першу монотеїстичну релігію.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото,

Заратуштра жив, імовірно, між 1500 і 1000 роками до н.е., хоча деякі вчені вважають, що він міг бути сучасником перських імператорів Кіра Великого і Дарія I

Ідея одного бога - далеко не єдина догма зороастризму, яку запозичили інші світові релігії, насамперед "велика трійка": іудаїзм, християнство та іслам. Поняття Раю і Пекла, ангелів і демонів, Судного дня і останнього одкровення світу (Апокаліпсису) вперше з'явились у проповідях Заратуштри, а пізніше в канонічній літературі зороастризму.

Навіть ідея Сатани є принципово зороастрійською. В основі віроучення лежить боротьба між Богом, силами добра і світла, які втілює Святий Дух, або Спента Манью, з одного боку і Аріманом, який керує силами темряви і зла.

Хоча людина має самотужки обрати свій шлях, релігія вчить, що врешті-решт Бог все одно не покине її, і навіть засуджені до пекла отримають райське благословення (до речі, англійське слово paradise, через латину і давньогрецьку також прийшло з давньоперської мови).

Автор фото, Alamy

Підпис до фото,

Зороастризм, вочевидь, був першою монотеїстичної релігією, його уявлення про дуалізм раю та пекла були запозичені іудаїзмом, християнством та ісламом

Але яким чином зороастризм міг вплинути на авраамічні релігії світу? На думку дослідників, його ідеї могли увібрати євреї, після того як їх звільнив від вавилонського полону перський цар Кір Великий. Іудейська віра запозичила багато з них, так, зокрема, виникла постать Вельзевула.

А після того як перси часів династії Ахеменідів завоювали грецькі землі, ідеї зороастризму вплинули й на давньогрецьку філософію. Греки вірили, що доля людини повністю залежить від милості їхніх численних богів, які можуть робити з нею усе, що заманеться.

Познайомившись з ідеями іранської релігії та філософії, вони поступово усвідомили, що є більшими господарями своєї долі, ніж вважалося раніше.

Хоча колись зороастризм був державною релігією Ірану і широко практикувався в регіонах, населених персами, як-от Афганістан, Таджикистан і велика частина Центральної Азії, в сучасному Ірані це - релігія меншості, а в усьому світі кількість її прихильників налічує не більше сотні тисяч.

А між тим, культурну спадщину зороастризму важко переоцінити. Багато традицій стародавньої релігії продовжують впливати на сучасну культуру Ірану, а корені зороастризму відчуваються й в цивілізації Західної Європи.

Зороастрійська рапсодія

За кілька століть до того, як Данте написав свою "Божественну комедію", подорож до раю і пекла було докладно описано в зороастрійському релігійному тексті "Книга Арди-Вірафа".

Чи міг Данте знати про космологічну оповідь зороастрійського мандрівника, яку в своїй остаточній формі було записано близько X століття нашої ери? Подібність обох текстів вражає, але історичну справедливість ми вже навряд чи зможемо встановити.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото,

Храм вогню в стародавньому іранському місті Єзд. У таких храмах зороастрійці відправляють свій культ, вони вважають, що вогонь і вода є необхідними для ритуального очищення

Проте, в багатьох інших творах вплив зороастризму більш очевидний. Іранський пророк із сяючим глобусом у руках зображений на відомій фресці Рафаеля XVI століття "Афінська школа". Німецький трактат з алхімії кінця XVII - початку XVIII століття Clavis Artis також присвячений Заратуштрі.

"[У християнській Європі] наприкінці Відродження Зороастра вважали майстром магії, філософом і астрологом", - пояснює Урсула Сімз-Вільямз з факультету Східної та Африканської культури Лондонського університету.

Автор фото, Alamy

Підпис до фото,

Фортеця Чілпик в Узбекистані. У таких Вежах мовчання зороастрійці залишали тіла померлих, де їх пожирали птахи

Сьогодні, напевно, ім'я Задіг у першу чергу викликає асоціації із французьким будинком моди Zadig & Voltaire. Хоча одяг бренду не має нічого спільного із зороастризмом, його назва напряму веде до давньоіранського пророка.

Роман "Задіг, або Книга долі", написаний французьким філософом Вольтером у середині XVIII століття, оповідає про перського героя-зороастрійця, який після багатьох випробувань і негараздів нарешті одружується з вавилонською принцесою.

Хоча твір місцями досить легковажний, він свідчить про великий інтерес філософів доби Просвітництва до культури стародавнього Ірану.

Зороастризму присвячений розділ у збірці поем "Західно-східний диван" Гете і поема у віршах та прозі "Лалла-Рук" Томаса Мура.

Ідеї зороастризму вплинули не тільки на художнє мистецтво і літературу Заходу, але й надихнули багатьох європейських музикантів і композиторів.

Зороастріаська тематика простежується в опері Моцарта "Чарівна флейта" - й не тільки в імені священика Зарастро, але й у випробуваннях вогнем та водою, ідеях боротьби світла та темряви, і насамперед безкінечному прагненню мудрості і добра.

Музикант Фаррох Балсара, відомий усьому світу як Фредді Мерк'юрі, надзвичайно пишався зороастрійськими традиціями своєї родини."Я завжди одягатимусь як перський фат, - зазначив він в одному інтерв'ю, - і ніхто не зупинить мене, люба!"

Автор фото, Alamy

Підпис до фото,

На картині Рафаеля "Афінська школа", яку він завершив 1511 року, є персонаж, якого багато істориків вважають Зороастром

Його сестра Кашміра Кук в інтерв'ю 2014 року розповідала про роль зороастризму в їхній родині. "Ми всі дуже пишалися нашою вірою. Я вважаю, що саме вона навчила Фредді важко працювати і наполегливо іти до мрії".

Лід і полум'я

Утім, якщо говорити про музику, в жодному іншому творі не відображається вплив спадщини зороастризму так, як у симфонічний поемі Ріхарда Штрауса "Так казав Заратустра". Стенлі Кубрик використав музику твору в своєму фільмі "2001: Космічна Одіссея".

Штраус написав симфонію під враженням від однойменної книги Фрідріха Ніцше, хоча треба зазначити, що magnum opus (головний твір) німецького філософа по суті проповідує анти-зороастрійські ідеї.

Ніцше спростовує дихотомію добра і зла, притаманну зороастризму, а втім, будучи знаним атеїстом, він вочевидь взагалі не мав потреби в основах монотеїстичної віри.

Автор фото, Lewton Cole / Alamy Stock Photo

Підпис до фото,

Легендарний вокаліст Queen черпав натхнення в зороастрійській вірі своєї родини, яка має іранське походження

Окрім Фредді Мерк'юрі та Zadig & Voltaire, сучасну західна поп-культура має чимало інших прикладів впливу зороастризму. Назва автомобільної компанії Mazda походить від імені зороастрійського бога Ахури Мазди.

І саме він надихнув Джорджа Р.Р. Мартіна на створення одного з героїв саги "Гра престолів" - Азора Ахаї, напівбога, який перемагає пітьму.

Хтось може також цілком справедливо стверджувати, що космічна битва між Світлом і Темрявою, зображена в "Зоряних війнах", є також відображенням ідей зороастризму.

Попри, величезний внесок у філософію, релігію і культуру західної цивілізації, про першу в світі монотеїстичну релігію та її давньоіранського засновника відомо на подив мало.

У популярному дискурсі багатьох американських і європейських політиків Іран є повною протилежністю всього, за що бореться і чого прагне "вільний світ".

Але навіть якщо забути про величезну культурну спадщину і вплив цієї країни, лише одна релігія зороастризму може дати важливий ключ до розуміння того спільного, що об'єднує "нас" і "їх".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.