Найкрасивіші аеропорти світу

Аеропорти зазвичай виконують суто практичну функцію, але є в світі кілька повітряних гаваней, подорож якими перетворюється на справжнє мистецтво.

Аеропорт Барра Копирайт изображения Getty Images

Прямо зараз у небі подорожують літаком близько 800 тисяч людей.

Уявіть собі, скільки пасажирів перевозять авіакомпанії світу протягом 24 годин, місяця або року.

А тепер подумайте, скільки аеропортів потрібно, щоб пропустити крізь себе всю цю кількість людей.

Можливо, саме тому, попри старання найкращих архітекторів, будівлі аеропортів рідко викликають естетичне захоплення. Та й самі пасажири рідко цікавляться архітектурними принадами цих конструкцій.

Проте, в світі існують аеропорти, зустріч з якими надовго залишається в пам'яті. Здається, вони були навмисно створені для того, щоб перетворити авіаподорож у захопливу пригоду, поезію польоту, навіть у добу масового туризму і бюджетних тарифів.

Оглядач BBC Culture обрав десяток найкращих аеропортів, як з точки зору дизайну, так і атмосфери в них.

Чхеклапкок, Міжнародний аеропорт Гонконгу Копирайт изображения Getty Images

Чхеклапкок, Міжнародний аеропорт Гонконгу, Термінал 1

Цей величезний, просторий і елегантний аеропорт побудовано після передачі Гонконгу Народній Республіці Китаю в 1997 році, хоча його відкриття відбулося наступного року.

Термінал 1, дизайн якого розробляло архітекторське бюро Foster and Partners нагадує гігантський авіалайнер, який "приземлився" на штучному острові, насипаному неподалік від Чхеклапкок.

Побудований з тонкої сталі і скла, аеропорт створює враження легкості і прозорості.

Аеропорт Карраско Копирайт изображения Getty Images

Міжнародний аеропорт Карраско, Монтевідео, Уругвай

Аеропорт, який також носить ім'я Генерала Чезаріо Л. Беріссо, отримав всесвітнє визнання завдяки новому елегантному терміналу, відкритому 2009 року. Його побудовано за проектом нью-йоркського архітектора уругвайського походження Рафаеля Віньоли.

Усі приміщення терміналу розташовані під одним величезним зігнутим дахом 365 метрів завдовжки. Термінал буквально купається в променях сонячного світла, а величезні вікна дозволяють пасажирам насолоджуватися навколишніми краєвидами і спостерігати за зльотом і посадкою літаків.

Аеропорт Джованні Нічеллі Копирайт изображения CC BY-SA 3.0

Аеропорт Джованні Нічеллі, Венеція

Цей один з найчарівніших аеропортів Європи стоїть на острові Лідо, дістатися якого можна на водному таксі з площі Сан-Марко у Венеції. Він виконує допоміжну функцію, оскільки головним міжнародним аеропортом Венеції є "Марко Поло", але його місце розташування і дизайн терміналу - просто казкові.

Увагу в залі очікування відразу привертає рояль, а також фрески із зображенням літаків 1930-х років у виконанні художника-футуриста Тато (Гульєльмо Сансоні).

Аеропорт розташований між лагуною і середньовічною церквою, дістатися нього можна на човні, велосипеді або пішки.

Аеропорт Лонг-Біч Копирайт изображения DPD ImageStock / Alamy

Аеропорт Лонг-Біч, Каліфорнія

Позаду терміналу в стилі ар-деко, побудованому в 1940-их роках, дизайнерська компанія HOK Architects звела низку нових споруд. Вони цілком відповідають зухвалому та пригодницькому духу старого аеропорту, відомого своїм голлівудським шармом доби Хамфрі Богарта.

Зали очікування аеропорту Лонг-Біч обсаджені деревами і мають відкритий дах, крізь який у приміщення вривається свіже каліфорнійське повітря.

Аеропорт Лонг-Біч приймає внутрішні рейси і пропонує затишну альтернативу величезному і досить заплутаному Міжнародному аеропорту Лос-Анджелеса.

Під час нещодавнього ремонту старого терміналу під покриттям на підлозі виявили кілька мальовничих мозаїк, що зображують морських птахів, кораблі, нафтову вишку та руку, яка набирає номер телефону.

Аеропорт Барра, Шотландія Копирайт изображения Navin Mistry / Alamy

Аеропорт Барра, Шотландія

Розклад рейсів в аеропорту острова Барра, одному із Зовнішніх Гебридських островів, залежить від припливів і відливів. Це, мабуть, єдиний аеропорт світу із злітно-посадочною смугою на пляжі для регулярних рейсів.

Це неймовірний досвід, якщо ви не маєте нічого проти старомодного керування літаком вручну, а також якщо у вас дістане сміливості (й романтики) спостерігати, як літак злітає і сідає практично на хвилі моря.

Міжнародний аеропорт Кансай Копирайт изображения Payless Images, Inc. / Alamy

Міжнародний аеропорт Кансай, Термінал 1, Осака, Японія

Цей аеропорт, який обслуговує декілька міст, побудовано на штучному острові в Затоці Осаки 1995 року. Надзвичайно амбітний і дорогий проект здійснено за дизайном міжнародної архітекторської компанії Renzo Piano Building Workshop.

Легкий і елегантний Термінал 1, довжина якого 1,7 км, є, вочевидь, найдовшою будівлею світу, але він здатний витримувати землетруси і тайфуни.

Коли в січні 1995 року в японському місті Кобе стався землетрус, епіцентр якого був всього за 20 км від Кансая, на землі загинули 6 434 людини. Проте, будівля аеропорту з безкінечними скляними вікна не отримала жодного пошкодження, так само, як і всі пасажири всередині неї.

У 2001 році Американське товариство інженерів присудило аеропорту Кансай звання пам'ятника цивільного будівництва тисячоліття.

Аеропорт Куршевель, Франція Копирайт изображения Peter Barritt / Alamy

Аеропорт Куршевель, Франція

Цей аеропорт, відкритий 1961 року, щоб збільшити прибутки престижного гірськолижного курорту у французьких Альпах, є найбільш складним для пілотів.

Вузьке міжгір'я з екстремально короткою злітно-посадочною смугою вимагає справжньої пілотажної майстерності. Не дивно, що пілоти, які виконують рейси з цього аеропорту, мають отримати спеціальний сертифікат.

За винятком, мабуть, Джеймса Бонда, витівки якого в Куршевелі можна побачити у фільмі "Завтра не помре ніколи".

Аеропорт Цариці Тамари, Копирайт изображения J Mayer H Architects

Аеропорт Цариці Тамари, Местіа, Грузія

Местіа - невелике гірськолижне містечко із старовинними церквами і фортецями, що причаїлося на висоті 1 500 метрів у Кавказьких горах, занесене до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Оригінальний новий термінал аеропорту в Местії - три споруди зі скла і сталі, які нахилилися в трьох розбіжних напрямках, - є роботою німецького архітектора Юргена Маєра-Германна.

Міжнародний аеропорт Короля Фахда Копирайт изображения giuseppe masci / Alamy

Міжнародний аеропорт Короля Фахда, Даммам, Саудівська Аравія

Місто Даммам лежить на одному з найбагатших родовищ нафти в світі. Його аеропорт, можливо, є найбільшим в світі, якщо враховувати площу землі, яку він займає, а це - незліченні акри пустельних пісків, що видаються вглиб Перської затоки.

Аеропорт, побудований за проектом японських архітекторів Yamasaki & Associates, відкрили для повної комерційної експлуатації 1999 року. Під час першої війни в Перській затоці на ньому була розташована військова база.

Аеропорт лежить за 50 км від Даммама і дістатися нього можна крізь пустелю з верблюдами та наметами бедуїнів. Розкішний королівський термінал використовують рідко, та й сам величезний аеропорт виглядає на подив тихим.

Аеропорт Абдула-Азіза Копирайт изображения Art Directors & Trip / Alamy

Аеропорт Абдула-Азіза, Джидда, Саудівська Аравія

Ідеальні ряди гігантських наметів, з яких складається цей термінал, надають будівлі досить несподіваного вигляду. Проте, найбільш оригінальною рисою цього аеропорту є той факт, що активно використовують його лише протягом шести тижнів на рік під час щорічного паломництва мільйонів мусульман до Мекки.

Оригінальну ідею тентів з природною вентиляцією придумали й реалізували бангладешський інженер Фазлур Рахман Кан і американська архітектурна фірма SOM. 210 "наметів" терміналу виготовлені зі скловолокна з тефлоновим покриттям, а підтримують їх 45-метрові сталеві опори.

В тіні величезного даху паломники чекають, поки їх доставлять у Мекку за 70 км від Джидди.

Вони готують собі їжу прямо в терміналі, перетворюючи аеропорт на гігантський східний базар.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему