Чому Далі та інших митців надихав сир

Цей молочний продукт - не тільки улюблена їжа багатьох гурманів, але й справжня муза в історії мистецтва. Оглядачка BBC Culture досліджувала, як сир надихав художників від голландських майстрів до сучасності.

Далі Копирайт изображения Alamy
Image caption Годинники на картині Сальвадора Далі "Постійність пам'яті" плавляться і розтікаються, як сир "Камамбер"

Сир, за висловом американського інтелектуала Кліфтона Фадімана, - це "спроба молока досягти безсмертя".

Схоже, цей намір підхопили й цілі покоління художників, які зробили скромний харч об'єктом естетичного захоплення.

Сир також посідає центральне місце у виставці "Повільна їжа: натюрморти Золотого століття", яка проходить у гаазькій художній галереї Мауріцхейс.

Полотна відомих художників рясніють розкішними стравами і посудом: омари і цукати в елегантних золотих вазах поруч із вишуканими келихами з венеційського скла. Але око глядача насамперед бавлять різноманітні смачні сири.

Клара Петерс Копирайт изображения Alamy
Image caption На картині Клари Петерс "Натюрморт із сирами, мигдалем та кренделями" головку сиру "Гауда" зображено в спокусливо реалістичних деталях

Сири, розкладені в мальовничих солом'яних кошиках, зображені в таких спокусливих деталях, що ними одразу хочетсья смакувати, захопливо розповідає куратор виставки Квентін Бувело. "Ось чому ми назвали виставку "Повільна їжа".

Коли ви їсте, ви не повинні поспішати, так само повільно треба насолоджуватися мистецтвом".

Не дивно, що у чуттєвому зображенні їжі на полотнах голландських майстрів дехто вбачає застереження від обжерливості. Але Джулі Хохштрассер, експерт з голландського мистецтва і торгівлі, твердо переконана, що це не так.

"Ці полотна - такі соковиті і спокусливі, що важко повірити, ніби вони застерігають не робити чогось", - розповідає дослідниця в інтерв'ю BBC Culture.

Нещодавно вона виявила книжки з лікарськими порадами тих часів, автори яких вказували на користь сирів для травлення і рекомендували завершувати кожну трапезу невеликим шматочком сиру.

Здається, що, зображуючи сири в таких найдрібніших деталях, художники закликають дотримуватися саме цих порад.

Пітер Клас Копирайт изображения Alamy
Image caption Пітер Клас "Натюрморт із сиром і фруктами"

Оскільки експорт сиру відігравав важливу роль у голландській економіці, можливе й інше пояснення. "Сири на полотнах митців - не застереження, а символ процвітання новоствореної нації", - зазначає куратор виставки.

Це насамперед помітно в натюрморті Флоріса ван Дейка. На картині величезні головки сиру розкладені на червоному дамасті - надзвичайно коштовній тканині, що свідчить про багатство родини.

Родзинкою виставки, безсумнівно, є "Натюрморт із сирами, мигдалем і кренделями" Клари Петерс.

Половина величезної головки "Гауди" зображена в таких "смачних" деталях, що її важко не зажадати. Насправді, хтось уже скоштував сир, як свідчить слід від ножа дегустатора.

Флоріс ван Дейк Копирайт изображения Alamy
Image caption Сири на картині Флоріса ван Дейка велично здіймаються на скатертині з вишуканого дамаста - дуже коштовної тканини

На передньому плані зображено зеленуватий сир - це ймовірно "Едам", незвичний відтінок якого досягається додаванням у молоко соку хріну або петрушки.

Вочевидь, ця картина дуже подобалася покупцям, оскільки художниця намалювала ще чотири дуже схожі версії.

У кабінеті пана Бювело також є копія цього натюрморту. Чи збуджує картина апетит? - "Вона просто приносить задоволення", - сміється він у відповідь.

Диявол ховається в сирі

Століттям пізніше сир починає зображувати на своїх полотнах французький художник Жан-Батіст-Сімеон Шарден, пензлю якого належать одні з найкращих натюрмортів у французькому живописі.

На відміну від картин голландців, сир посідає досить скромне місце на картинах Шардена, але вишукане почуття кольору, текстури і тону не може не притягувати погляди глядачів.

Серед живописців XIX-го сторіччя сиром надихався перший американський натюрмортист Рафаель Пів. На картині "Сир і три крекери" художник, здається, випробує всі відтінки жовтого кольору.

Шарден Копирайт изображения Alamy
Image caption На відміну від голландських натюрмортів, сир посідає досить скромне місце на картинах Шардена, але притягує погляди вишуканою простотою форми і кольору

Антуан Воллон, якого називають другим Шарденом, упивається красою "Брі", що лежить на простій солом'яній рогожці. Символічного значення ця картина не має. Це - чисте свято фактури, кольору і форми.

До цього моменту зображуючи продукти харчування, і сир у тому числі, художники переважно оспівували смак і естетичну привабливість їжі. Проте, в XX-му столітті харчам у живописі відводиться більш символічна і експериментальна роль.

Імпровізуючи на тему одного з найвідоміших своїх творів із підписом "Це не люлька" (на якій, до речі, зображено саме люльку), Рене Магрітт помістив картину із сиром "Брі" під скляну кришку і назвав твір "Це шматок сиру".

Кілька років по тому, Сальвадор Далі створить один з найбільш відомих образів в історії мистецтва - годинник, який плавиться і розтікається. На задум картини "Постійність пам'яті" художника надихнув м'який французький сир.

І хоча дехто вбачає в ній вплив теорії відносності Ейнштейна, сам Далі завжди стверджував, що годинники є нічим іншим, як "ніжним, екстравагантним і самотньо-параноїдальним Камамбером часу і простору".

Козімо Кавальяро Копирайт изображения Cosimo Cavallaro
Image caption Скульптор Козімо Кавальяро загорнув Твіггі в сир, натякаючи таким чином на ефемерність моди

Сир стає постійним лейтмотивом творів американського художника Роя Ліхтенштейна, представника поп-арту. І посідає насамперед важливе місце в картині "Сирна голова", яку вважають критикою Рональда Рейгана за коментар про те, що бідні повинні отримати додаткову порцію сиру.

А наприкінці минулого століття скульптор Козімо Кавальяро загортає Твіггі в сир, натякаючи таким чином на ефемерність моди.

Англійська художниця палестинського походження Мона Хатум, яка працює в жанрі інсталяції і перформансу, виготовила гігантську тертку для сиру. Предмет мав відобразити її досвід життя у вигнанні під час громадянської війни в Лівані.

Як сир у маслі

Сир як об'єкт краси сам по собі нещодавно заново відкрив британець Крістіан Ферр, наймолодший художник, в історії, який написав портрет королеви.

Здається, мало що може бути таким далеким одне від одного, як ці два об'єкти, втім, Ферр вважає їх однаково привабливими.

Крістіан Ферр Копирайт изображения Christian Furr/Bridgeman Images
Image caption Крістіан Ферр малює різні види сирів від соковитого "Епуаса" до твердого "Бемстера", ретельно добираючи тло для кожного з них

Як зазначив художник в інтерв'ю BBC Culture, його приваблюють не тільки візуальні якості сиру, але й "майстерність, яка потрібна для його виготовлення".

Він намалював практично всі види сиру від твердого "Бемстера" до схожого на суфле "Петі Лангре". Ферр ретельно обирає тло, яке найвигіднішим чином відтінить фактуру і колір сиру.

Дивним чином художника також надихають плавлені сирки масового виробництва, як-от Dairylea. "В них є щось дійсно кумедне", - пояснює він. І згадує, як одного разу поклав на підлогу в студії сирок Babybel із зображенням британського прапору на обгортці.

"Це було одразу після брекзіту, і він виглядав так самотньо", - додає Крістіан Ферр.

Крістіан Ферр Копирайт изображения Christian Furr/Bridgeman Images
Image caption Ферра також надихають плавлені сирки масового виробництва, як-от Babybel, Laughing Cow і Dairylea

Художник також зазначає, що його картини з сирами можуть відобразити весь спектр людських емоцій, а те, який сир подобається людині, може багато розповісти про неї.

Сара Лукас (сучасна британська мисткиня. - Ред.) - це напевно "Чеддер". "Подивіться на її твори, ви одразу зрозумієте аналогію".

А улюблений сир самого Ферра - це витриманий "Гауда". Для наступника голландських майстрів це здається цілком влучним.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему