Історія вусів від Середньовіччя до сучасності

Вуса Копирайт изображения Getty Images

Від середньовічних англійських лицарів до Еркюля Пуаро і благодійного місяця "Мовембера" - оглядачка BBC Culture розповідає про мінливу моду на вуса.

В історії людства рослинність на обличчі то входила в моду, то виходила.

Вуса оспівували, висміювали, увіковічували в творах мистецтва і навіть забороняли законом. Доля волосся над верхньою губою зажди була досить заплутаною.

З того самого моменту, коли перша доісторична людина підняла з землі порожню мушлю і, користуючись нею як пінцетом, висмикнула собі пару волосків на обличчі, чоловіки почали надавати своїм вусам форму.

Цивілізація розвивалася, змінювалися суспільства, а разом з ним - і мода на вуса.

Середньовічні англійські лицарі замовляли собі обладунки, конструкція яких враховувала розкішні вуса власників. У XIV столітті принцу Уельському Едуарду поставили пам'ятник на його могилі в Кентерберійському соборі. Принца зображено в повному бойовому обмундируванні: кольчуга приховує його обличчя і шию, але дозволяє його довжелезним вусам вільно звисати вниз.

Вуса як елемент чоловічого стилю увійшли в моду в Англії після епохи королеви Єлизавети I, при якій в фаворі були бороди. Коли британський трон на початку XVII століття зайняв Яків I, він хизувався акуратними вусами, пам'ять про які залишилася нащадкам у портретах.

Його син Карл I носив підкручені вуса і гостру борідку, і франти як один скопіювали цей стиль, дивлячись на королівські портрети роботи Антоніса ван Дейка. І хто знає: можливо, Олівер Кромвель, не обдарований такою розкішною рослинністю на обличчі, затіяв революцію просто із заздрості до королівських вусів.

Кромвель стратив не тільки Карла I, а й одного з його найближчих прибічників, Артура Капеля. На мініатюрі роботи Джона Хоскінса Капель постає з чудовими пишними вусами, які загинаються вгору і в бік, ніби відкриті театральні лаштунки.

Копирайт изображения National Portrait Gallery
Image caption Підозрюють, що Олівер Кромвель мстився усім власникам розкішних вусів

Коли британці втомилися від правління пуритан і знову зажадали театральних вистав, танців і розгулу, на трон зійшов король Карл II. Судячи з портретів, він почав відпускати вуса ще підлітком, але це мабуть не дивно для чоловіка, який взяв участь у своїй першій битві у віці 12-ти років.

Бойова рослинність

Наприкінці XVII століття борода стрімко вийшла з моди в Європі, а російський імператор Петро I, який в усьому наслідував європейським цінностям, запровадив "податок на бороди". Так, мода на вуса досягла апогею.

До початку XIX століття чоловіки носили розкішні, завиті вуса, які часто з'єднувалися з виразними бакенбардами.

Але молоде покоління згодом повстало проти цієї моди. Молодь обрала зразком для наслідування "божевільного, поганого і небезпечного" поета. Лорд Байрон голився майже повністю, залишаючи тільки тоненьку нитку вусів, трохи закручених вгору. Це було проти традицій суспільства, власне як і все, що він робив.

Протягом кількох десятиліть байронічний стиль вважався сексапільним і керував модою. Але потім трапилася Кримська війна, і масивні бороди знову повернулися у всій своїй величі.

Копирайт изображения National Portrait Gallery London
Image caption На портреті Томаса Філіппса, виконаному в східному стилі, Байрон позує з тонкими вусами і в албанському тюрбані

Після закінчення війни 1856 року, солдатів, які поверталися додому, ледь впізнавали через густі зарості їхніх борід. Вирішивши, що борода - атрибут геройства, британські чоловіки знову почали їх відрощувати.

Бороди були всюди, і для вусів настали темні часи.

До кінця XIX століття мода на бороди нарешті пройшла - тепер їх носили тільки люди похилого віку, консерватори. Від заростей на обличчі допомогло позбутися відкриття бактерій - у пресі почали публікувати статті про те, що рослинність на обличчі сприяє поширенню інфекцій.

У Європі та Північній Америці запровадили правила, які забороняли бороданям працювати в закладах громадського харчування, а в лікарнях пацієнтам голили бороди, хотіли воно того чи ні. Майбутнє виглядало рожевощоким і гладко виголеним.

У війні вусів проти бороди допомога прийшла з несподіваного боку. У Першу світову війну бородані масово гинули від хімічної зброї - борода не дозволяла протигазу щільно прилягати до обличчя. Але і для шанувальників вусів часи були не найкращі - їх дозволяли вирощувати тільки військовим певного рангу.

Однак після закінчення бойових дій вуса розквітли пишним цвітом, як трава на полях минулих битв.

Вусате сьогодення

Вуса стали символом сучасного чоловіка початку XX століття. 1920 року юна Агата Крісті опублікувала свій перший детектив "Загадкова пригода в Стайлзі", представивши публіці сищика Еркюля Пуаро і його славетні вуса.

У Голлівуді Кларк Гейбл, Еррол Флінн і Рональд Колман хизувалися вусами дамських спокусників. Але світ уже котився до Великої депресії, і вусачі на вулицях перетворилися на рідкісних особин.

1932 року Воррен Грем надрукував книжку "Як знайти роботу під час кризи". На його думку, це не був час для фривольної рослинності на обличчі. "Зголіть вуса, якщо шукаєте роботу, - писав він. - Вуса пасують альфонсам або шейхам, але за часів кризи таких вакансій немає".

Коли 1936 року англійський актор Чарльз Лоутон оголосив в інтерв'ю, що він відрощує бороду і вуса, автор статті спеціально наголосив, що все це лише заради ролі Рембрандта, яку він збирався зіграти.

Копирайт изображения Rex/Sipa Press
Image caption Для Далі вуса були "найважливішою частиною його особистості", як зазначав сам митець

В Іспанії вуса були символом епохи сюрреалізму. Вуса Сальвадора Далі без перебільшення стали легендою - в ході одного нещодавнього опитування публіка визнала їх найвідомішими в історії.

Коли в 1954 році Далі в інтерв'ю запитали, чи не відростив він вуса як жарт, художник відповів, що це "найбільш серйозний" елемент його особистості.

Після Другої світової війни - що не дивно - різко вийшли з моди вуса-щіточка. Зате в Британії став популярним інший тип вусів: із закрученими вгору кінцями, як у зухвалих пілотів-винищувачів.

1947 року британський актор і колишній пілот Джіммі Едвардс на вечірці в своїй лондонській гримерці заснував "Клуб закрученого вуса", який процвітає й сьогодні. Охочі приєднатися до нього повинні мати "волохату прикрасу на верхній губі з виступаючими кінчиками". Бороди в клубі строго заборонені.

У 1960-70 роки бороди завдали удару у відповідь, відтіснивши вуса з позицій. Але вже в 1980-ті знову перейшли в контратаку.

Вуса Тома Селлека в американському серіалі "Приватний детектив Магнум" підкорили серця домогосподарок від Майамі до Манчестера. Селлеку намагалися наслідувати Едді Мерфі і Дік ван Дайк, але перевершити серцеїда-детектива їм не вдалося.

У 1990-х Селлек завдяки своїм вусам навіть отримав роль у серіалі "Друзі", де цілував героїню Моніку. Але його прикраса меркне в порівнянні з вусами Рам Сінгха Чаухан з Індії. Коли 2010 року їх заміряли для книги рекордів Гіннесса, рулетка показала 4 метри 29 сантиметрів.

Копирайт изображения Rex Features
Image caption Вуса Тома Селлека із серіалу "Приватний детектив Магнум" назавжди запали в серця домогосподарок

І все ж, щоби відростити вуса наприкінці XX століття, західному чоловікові була потрібна дещиця байдужого ставлення до громадської думки, або приналежність до певного роду занять - бути рок-музикантом або спортсменом.

Черговий переворот стався 2006 року, коли світ вперше відзначив "Мовембер" (від англійського moustache - "вуса" і November - "листопад"). Протягом місяця чоловіки відрощують вуса, щоб привернути увагу до проблем чоловічого здоров'я.

Ця думка спала на думку трьом приятелям з Австралії, які за кухлем пива вирішили збирати гроші, відпускаючи вуса. Явище незабаром набуло всесвітнього масштабу, і за натхненням чоловіки звернулися до голлівудської класики.

2012 року корпорація Philips запустила рекламну кампанію з навчальним відео "Як зробити вуса як у Кларка Гейбла".

Втім, чи надовго вистачить цієї моди? Історія вчить нас, що тренди в галузі рослинності на обличчі такі ж швидкоплинні, як і туфлі на платформі або джинси з високою талією.

Але поки що вуса, без сумніву, знову в фаворі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему