Радість, біль і краса в об'єктиві фотографів

Редакція BBC Culture відібрала найкращі фотороботи учасників і переможців конкурсу Magnum Photography Awards минулого року.

Попередження: деякі з цих фотографій можуть засмутити.

Водяні гори на озері Ері (Дейв Сендфорд) Копирайт изображения Dave Sandford

Водяні гори на озері Ері (Дейв Сендфорд)

Фіналіст конкурсу минулого року канадський фотограф Дейв Сендфорд знімав шторми на озері Ері в канадській провінції Онтаріо протягом цілої осені. Іноді він проводив по 8 годин на день під поривами вітру, що дме зі швидкістю 100 км на годину. Хвилі, за його словами, досягали 7,6 метрів заввишки.

Хвилям, які йому вдалося закарбувати, він давав величні імена: The Punisher "Каратель" , The Sandstorm "Піщана буря" і Bane of the Great Lakes "Прокляття Великих озер".

Фотографія, яку ви бачите, називається "Озеро кішки". Справа в тому, що назва озера Ері в провінції Онтаріо походить від слова erige "кішка" з мови місцевого племені. Озеро так прозвали за непередбачувану поведінку стихії.

"Коли на озері Ері вирують шторми, воно нагадує гігантську пральну машину, - каже Сендфорд. - Хвилі не схожі на океанський прибій, вони рухаються хаотично в усіх напрямках".

"Після оприлюднення фото мені написали багато людей - капітани суден, рибалки, які все життя працювали на озері і виросли на його берегах. Вони дякували мені за те, що я закарбував цю стихію в її первозданному, суворому вигляді", - розповідає фотограф.

Алехандро Часкільберг Копирайт изображения Alejandro Chaskielberg

Оцуті: майбутні спогади (Алехандро Часкільберг)

Роботи аргентинського фотографа Алехандро Часкільберга, які перемогли в категорії "Вибір журі", також присвячені хвилям, але ще більш моторошним.

Фотографії Часкільберга зображують мешканців містечка Оцуті японської префектури Івате через півтора року після жахливого цунамі, що прокотився Японією в 2011 році.

На знімку члени родини сидять на руїнах свого колишнього будинку, який спочатку затопило, а потім охопило полум'я пожежі.

Кріс Тоала Оліварес Копирайт изображения Cris Toala Olivares

Наалін (Кріс Тоала Оліварес)

Кріс тоала Оліварес народився в Еквадорі і вивчав медицину в Нідерландах. Проте, змінив фах, коли зроpумів, що бюрократична система не дає йому можливості надавати пацієнтам допомогу належним чином.

З тих пір він фотографує вулкани по всьому світу, а також ділянки землі між приливами в Голландії, Німеччині та Данії.

Однак минулого року він переміг на конкурсі Magnum Awards з фотографією на зовсім іншу тему. На ній ізраїльські військові застосовують сльозогінний газ проти демонстрантів, які вимагають прибрати розділову стіну в селищі Наалін на Західному березі.

Лоренс Расті Копирайт изображения Laurence Rasti

В Ірані немає гомосексуалістів (Лоренс Расті)

Швейцарська фотографка Лоренс Расті цитує колишнього іранського президента Махмуда Ахмадінежада, який проголосив цю фразу 2007 року, виступаючи в Колумбійському університеті.

В Ірані гомосексуалізм - злочин, який карається смертною карою. Лоренс Расті фотографувала пари іранських геїв в турецькому містечку Денізлі, куди вони втекли зі своєї країни.

Але навіть там вони не відчували себе в безпеці і попросили фотографа зберегти їхню анонімність. Расті пішла їм назустріч і зробила це дуже творчо. У декого з них обличчя закриті чадрою, у інших - трояндами або, як на цій фотографії, - повітряними кульками.

За словами фотографки, вона спробувала "повернути цим людям обличчя, яке в них тимчасово вкрала їхня країна".

Асгер Ладефогед Копирайт изображения Asger Ladefoged

ІД (Асгер Ладефогед)

Данський фотожурналіст Асгер Ладефогед знімав наслідки терористичних нападів і біженців у Європі, а також конфлікти в Сирії, Іраку та Україні.

На цьому знімку, який став єдиним переможцем у відкритій категорії, - молодий чоловік на ім'я Ахмат, якому трохи за 20 років.

Як зазначає Ладефогед, Ахмад є членом екстремістського угрупування ІД. Його затримали курдські ополченці на північному сході Сирії.

Кайл Вікс Копирайт изображения Kyle Weeks

Збирач пальмового соку, Намібія (Кайл Вікс)

Ця робота намібійського фотографа Кайла Вікса перемогла в категорії "Образотворче мистецтво". На знімку - чоловік, який відбирає, підготовлює і обробляє пальми макалані для збирання соку.

Як розповідає Вікс, члени племені хімба протягом багатьох поколінь займаються збором соку пальм. Техніку, навички і секрети свого ремесла передають від батьків синам.

За словами фотографа, хоча пальма макалані в Намібії охороняється законом і практика збору соку заборонена, члени племені твердо переконані - у них є право це робити. Вони посилаються на давні культурні традиції.

Валерій Мельников Копирайт изображения Valery Melnikov

В останню секунду (Валерій Мельников)

Російський фотограф Валерій Мельников вже був лауреатом конкурсу World Press Photo. А 2016 року він переміг із цим знімком в категорії "Фотожурналістика" на Magnum Awards.

Мельников висвітлював чеченську війну, грузино-осетинський конфлікт, громадянську війну в Сирії, а з 2014 року знімав бойові дії на сході України.

Він зробив це фото 2 липня 2014 року на Донбасі. На ньому мирні жителі вибігають з дому, охопленого вогнем після атаки з повітря.

Зараз Мельников працює над проектом "Чорні дні України", присвяченим "звичайним людям, які опинилися в втягненими у воєнний конфлікт проти власної волі".

Маурісіо Ліма Копирайт изображения Mauricio Lima

Біженці (Маурісіо Ліма)

Бразильському фотографу Маурісіо Лімі вдалося показати всю глибину людської трагедії біженців із Сирії. Ця фотографія принесла йому Пулітцерівську премію в категорії Breaking News.

2015 року він 29 днів подорожував з родиною Маджид із Сирії через сім країн до Швеції. Він закарбовував кожен день цієї подорожі. І в результаті його документальна серія перемогла в конкурсі Magnum Awards 2016 року.

На представленому знімку - один із моментів під час 10-денного перебування в таборі біля залізничної станції в Греції. Біженці, яким не дозволяють перетнути кордон, хопають пляшки з водою і ковдри.

Асгар Хамсех Копирайт изображения Asghar Khamseh

Полум'я ненависті (Асгар Хамсех)

Фіналіст конкурсу Magnum Awards 2016 року іранський фотограф Асгар Хамсех представив серію портретів, від яких стискається серце. На цих світлинах - жертви кислотних нападів.

Як розповідає Хамсех, таке нерідко трапляється під час сімейних конфліктів: відмова на пропозицію вийти заміж, небажання розлучитися або напад ревнощів. І тоді жертву обливають кислотою.

За словами фотографа, "крім фізичних і психологічних страждань, жертва все життя повинна нести це клеймо ганьби".

На цьому знімку Раана Мехрі тримає світлину, на якій зображена вона і її мати Сомаех. Коли мати попросила розлучення, чоловік облив її кислотою. Він навіть не пощадив й свою дочку. Обидві отримали серйозні пошкодження і втратили праве око.

Сомаех за чотири роки перенесла кілька операцій, але в квітні 2015 року померла в тегеранській лікарні від побічних ефектів кислоти, зокрема рубців на легенях.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Новини на цю ж тему