Як Фріда Кало та її чоловік малювали одне одного

Фріда Кало Копирайт изображения Alamy

Мексиканські художники Фріда Кало та Дієго Рівера писали портрети одне одного протягом 25 років. Мистецтвознавець BBC Culture пропонує зазирнути крізь ці картини в непрості стосунки подружжя.

Поруч на фотографіях вони завжди справляли комічне враження: на тлі велетенської постаті Рівери тендітна фігурка Кало здавалася ще крихітнішою. Коли вони одружились, її батьки прозвали пару "слон та голубка".

Він був старшим за неї. Був відомим митцем, майстром фресок, який відродив традицію муралів майя.

Він втілив у візуальних образах голос автохтонних мексиканських робітників, які постали за соціальну справедливість після століть колоніального гніту.

Вона була молодшою, мрійницею, яка перетворила своє життя на міф і створила чарівно прекрасні полотна з проникливої саморефлексії та хронічного фізичного болю.

Разом вони були одними з найвидатніших художників ХХ століття.

Кало та Рівера Копирайт изображения Alamy
Image caption Коли Кало та Рівера одружилися, її батьки назвали пару "слон та голубка"

Коли дослідники ведуть розмову про історію відносин Фріди Кало та Дієго Рівери, вони незмінно торкаються кількох біографічних віх.

Рання кар'єра Рівери в Парижі у 1910-х роках, коли він захоплювався кубізмом, та її дитинство, проведене в боротьбі з поліомієлітом.

Їхня перша коротка зустріч у 1922 році, коли їй було лише 15, я йому - 37.

Автобусна аварія три роки по тому, в якій її хребет, таз, ключиця та ребра були практично знищені. Відкриття Фрідою живопису, який став для неї порятунком, коли вона була прикута до ліжка, а потім довго одужувала.

Їхнє друге знайомство в 1927 році та його захват талантом Фріди. Його зради та її аборти, їхнє розлучення в 1939 році та повторне одруження через рік.

Портрет художників

Утім, про пристрасть та взаємні образи, обожнювання та біль, що тісно сплелися в житті Кало і Рівери, жодна біографія не розкаже краще, ніж їхні картини.

Усі емоції та почуття обох митців відкриваються в тому, як вони зображують одне одного в своїх творах.

Згадаймо відомий портрет пари "Фріда і Дієго Рівера" (1931), який Кало написала через два роки після того, як вони вперше одружилися і оселилися в районі Затоки Сан-Франциско.

Фріда і Дієго Рівера Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption Цей портрет, написаний Кало в 1931 році, навряд чи є зображенням безтурботного подружнього життя

На стрічці, що тримає в дзьобі голубка в правому верхньому куті картини, радісно проголошується: "Тут ви бачите нас, мене, Фріду Кало, та мого коханого чоловіка Дієго Ріверу".

Попри це, картину важку назвати зображенням безтурботного подружнього життя.

Кало і Рівера дивляться в різні боки, їхні погляди не синхронні, а руки поступово розтискаються. Вся картина сповнена напружених вібрацій. Безперечно, стосунки, які вона зображує, далекі від щирих та простих.

Що розповідає нам нахил голови Рівери, який відвертається від Кало, тоді як його погляд, наче стрілка компасу, тягнеться до неї?

Що розповідають її очі, які вона глузливо скосила вліво, уникаючи зустрічі з нашим поглядом і синхронності з Ріверою?

Як зрозуміти дивне протиборство стилів в їхньому одязі - його європейський костюм та її традиційне мексиканське вбрання?

І якщо портрет писала Кало, як зрозуміти те, що пензлі та палітру тримає Дієго, тоді як вона однією рукою стискає шаль на грудях, а іншою поступово відпускає його руку?

Союз бентежних сердець

Цей портрет Кало написала під час їхньої поїздки до Сан-Франциско, куди Ріверу запросили розписати стіни Фондової біржі та Каліфорнійської школи художнього мистецтва.

Фріда почала носити національний мексиканський одяг, щоби справити враження на борця за права мексиканського робітничого класу.

Пальці, які міцно стискають шаль, вочевидь, натякають на постійні болі в матці. Вона страждала на них останні шість років, після жахливих травм, отриманих в аварії, в якій металевий автобусний поручень проткнув їй таз.

Але цей жест також пророкує біль втрат, яких вона зазнає в майбутньому через викидні та нездатність виносити дитину.

Стиснутий на грудях кулак і відведені в різні боки погляди можуть свідчити й про численні майбутні зради подружжя.

Дієго в моїх думках Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption "Автопортрет в образі Техуани" (1943), який також часто називають "Дієго в моїх думках"

Через десять років після створення "Фріди та Дієго Рівери" Кало знову звертається до теми їхніх складних стосунків і малює один зі своїх найбільш химерних автопортретів - жанр, в розвиток якого вона зробила не менший внесок, ніж Рембрандт та Ван Гог.

Над "Автопортретом в образі Техуани" (або, як його ще часто називають, "Дієго в моїх думках") художниця почала працювати в 1940 році, в період короткої паузи між двома нестабільними шлюбами пари.

Художниця зображує себе в мереживному мексиканському вбранні. Павутина тріщин невидимого скла розходиться від її обличчя, ніби якась екзистенційна сила жбурнула каменем у вікно її душі.

У центрі зображення - мініатюрний бюст Дієго, який проступає на чолі Фріди, ніби витончене третє око - поширений мотив у фольклорі, що символізує внутрішню далекоглядність.

Трансформація Дієго від видатної фізичної постаті поруч із Фрідою на ранньому і безперечно більш традиційному портреті до невід'ємної частини самого її буття, є надзвичайно промовистою.

Хоч би якими бурхливими не були їхні стосунки, Фріда усвідомлює, що сприймає реальність крізь призму особистості Дієго, який без сумніву стає епіцентром її творчості.

Дієго та я Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption Картина "Дієго та я" (1949) створена на тлі чуток, що Рівера збирався покинути Фріду

Пізніший автопортрет "Дієго та я" 1949 року є подальшим переосмисленням цієї теми. Він був створений на тлі чуток, що Рівера іде від Фріди до молодої голлівудської акторки.

Сльози на щоках Кало підсилюють враження, ніби портрет Рівери постає з відкритої рани на обличчі Фріди - віддзеркаленні її душевних шрамів.

Пронизливий погляд

На відміну від Кало, для якої зображення портретів чоловіка було способом дослідити невідомі території їхнього кохання та творчості, Рівера досить рідко поміщає на своїх полотнах фігури, які могли би нагадувати Фріду.

Даниною їхньому коханню в перший рік шлюбу є створена в 1930 році інтимна гравюра "Сидяча оголена з піднятими руками (Фріда Кало)".

Фріда сидить на краю їхнього ліжка, на ній немає нічого крім панчіх, черевиків та масивного намиста. Вона закинула руки за голову, щоби розплести волосся, і на мить занурилися в думки.

Здається, Рівера закарбував її в момент безтурботного спокою, її підняті руки схожі на крила метелика, що збирається злетіти.

Фріда Кало Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption Гравюру "Сидяча оголена з піднятими руками (Фріда Кало)" Рівера створив у перший рік їхнього шлюбу

Дев'ять років по тому це наївне почуття безтурботності перетворюється на "Портреті Фріди Кало" (1939) у дещо більш гостре та суворе.

Як зазначив Музей мистецтв округу Лос-Анджелеса, де зберігається картина, "це - єдиний відомий станковий портрет дружини Рівери".

Драматичний перехід кольорів на задньому тлі підкреслює рішучий погляд Кало, який через свою гіпнотичну нерухомість здається неприємно пронизливим.

Проникливість погляду надає портрету схожості зі стародавніми іконами і майстерно втілює відомі слова Рівери про геній Кало - "безжалісна, але чуттєва сила спостереження".

Фріда Кало Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption Цей портрет Рівера написав в 1939 році, він зберігав його до самої своєї смерті в 1957 році

Цей маленький портрет (35,56 × 24,77 см), який Дієго, як власну "Мону Лізу", зберігав до самої своєї смерті в листопаді 1957 року, є спробою побачити Кало її очима.

Рівера написав портрет на азбестовій дошці (якою обкладають будинки під час будівництва), ніби натякаючи на природу їхнього кохання, сповненого самотності та отрути.

Вогонь, безперечний символ духу Кало, продовжував тліти в душі Рівери й після передчасної смерті Фріди в липні 1954 року, коли їй було лише 47 років. За рік до того їй ампутували ногу через гангрену.

На річницю смерті дружини Рівера намалював її портрет. Ця езотерична ікона зображує містичне перетворення Фріди на загадкового Сфінкса.

Фріда Кало Копирайт изображения Banco de México Rivera Kahlo Museums Trust
Image caption Цей портрет Рівера намалював через рік після смерті дружини

Рівера написав цей портрет зі світлини, зробленої 16 років тому фотографом, з яким у Кало був роман. Обличчя Фріди розташоване в епіцентрі напруженого протистояння стихій - землі та вогню.

Її лик облямовують завитки стрічок, які сюрреалістично перетворюються на розпухлі артерії, а під її підборіддям звиваються химерні коріння.

Це зіткнення внутрішніх і зовнішніх енергій - серця та дерева - не дозволяє одразу помітити несподівану теплоту простих слів, які Рівера залишив внизу портрета.

"Дівчинці, яка була світлом моїх очей".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему