Символіка радянських тюремних татуювань

Протягом 30 років старший експерт-криміналіст Міністерства внутрішніх справ СРСР Аркадій Бронніков фотографував татуювання особливо небезпечних злочинців.

"Я все бачу"

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

З 1963 по 1991 роки Аркадій Бронніков відвідував виправні колонії на Уралі та в Сибіру і зробив тисячі фотознімків із зображенням татуювань: черепів, ангелів, кораблів з парусами та, звісно, Леніна.

Монастир з багатьма куполами, оточений стіною (на фото вище), вказує на приналежність до злодійського світу. Його власник міг бути "ведмежатником", що на російському злодійському жаргоні означало зломлювача.

Число куполів дорівнює судимостям та строкам позбавлення волі. Очі у верхній частині грудної клітки означають "я все бачу", "я стежу за тобою".

Тюремні зірки

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

Броннікова вважають одним із провідних експертів з символіки кримінальних тату.

180 світлин із його колекції увійшли в книжку "Російські тюремні тату з офіційних архівів міліції" (Russian Criminal Tattoo Police Files) видавництва FUEL.

Під час допитів Бронніков розпитував в'язнів про значення тих чи інших символів на їхньому тілі, намагаючись зрозуміти цю секретну мову кримінального світу.

Дві восьмикутні зірки, розташовані симетрично з обох боків під ключицями, є емблемою злодія-авторитета, професійного злочинця.

"Симетричні символи, витатуйовані на обох колінах свідчать про анархічні настрої, - пояснює Бронніков. - Їхній власник повідомляє: "Я не схилюсь перед будь-якою владою. Ніхто не змусить мене впасти на коліна".

Біографія в'язня

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

"За неписаним законом кримінального світу, в'язень без татуювань викликає загальну зневагу, - пояснює Бронніков. - Він - як біла вівця в чорному стаді. Тату - це паспорт та біографія злочинця, воно відбиває його інтереси, погляди на життя, світогляд".

Деякі зображення є ознакою авторитету та престижу, право носити такі тату треба заробити.

Витатуйовані на зап'ястях браслети свідчать, що засуджений провів у в'язниці вже понад п'ять років.

Хрестики на кісточках пальців символізують, скільки разів засуджений був у "зоні" (в'язниці чи колонії).

Татуювання на вказівному пальці роблять на пам'ять про батьків, які померли під час тюремного ув'язнення сина.

Зображення на середньому пальці означає: "Відсидів від дзвінка до дзвінка", тобто відбув повне покарання без дострокового звільнення.

Перевернутий знак "піки" на безіменному пальці символізує засудження за хуліганство.

Злодійська честь

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

У в'язниці чи колонії існує чітка ієрархія влади, на чолі якої зазвичай опиняються злодії. Новоприбулі засуджені копіюють їхні татуювання та звички, намагаючись таким чином підвищити свій статус.

Зображення святих та ангелів, які зазвичай набивають на спину чи груди, означають відданість злодійським поняттям (неписаному кодексу честі).

"Вони є доказом того, що їхній власник не був заплямованим зрадою, що він є "чистим" перед своїми побратимами", - каже Бронніков.

"Злодійський хрест на грудях цього чоловіка - невеликий за розміром. Це означає, що цей чоловік визнає злодійський кодекс честі, але він не є "злодієм у законі", тобто не має реальної влади серед інших злочинців".

Котяча морда

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

Котячі голови, витатуювані на грудях, характеризують їхнього володаря як хитру та безпринципну особистість, яка може легко втертися в довіру жертви. А російська абревіатура "KOT" означає "корінний мешканець в'язниці".

Білий парусник з темними вітрилами та прапорами на нозі позначає "гулящого" - в'язня-втікача, або "кочовика" - злодія, який переїжджає з міста до міста з метою крадіжок.

"Мадонна з немовлям є одним з найпопулярніших тюремних татуювань і має кілька значень", - розповідає Бронніков.

"Вона може символізувати вірність злочинному клану або те, що її власник вірить у допомогу Божої матері. Мадонна також означає, що в'язень потрапив до в'язниці в юному віці", - додає експерт.

Залізний авторитет

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

"Ленін вважався головним паханом (босом) Комуністичної партії, - каже Бронніков. - А витатуйовані портрети Леніна та Сталіна мали засвідчити патріотичні почуття їхніх власників".

Зображення комуністичних лідерів мали й іншу мету. Деякі в'язні набивали їх на грудях для "захисту", оскільки вважали, що охоронцям заборонено стріляти у вождів пролетаріату.

Слово з чотирьох літер

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

Напис "СЛОН" на правій нозі цього в'язня, як зазначає Бронніков, є назвою виправної колонії на Соловецьких островах у Білому морі.

Абревіатуру СЛОН ("Соловецький табір особливого призначення") приписують Олександру Солженіцину.

Однак серед в'язнів існують й сотні інших тлумачень, як-от "Сталінський табір особливого призначення", "З ранніх років самі нещастя", а також безліч лайливих словосполучень на кшталт "Смерть лягавим від ножа".

Прозріння

Тюремні тату Копирайт изображения Arkady Bronnikov/FUEL Russian Criminal Tattoo Arch

"Я почав досліджувати татуювання в'язнів в середині 1960-х, щоби розпізнавати тіла померлих злочинців", - каже Аркадій Бронніков.

Бронніков згадує, як одного разу біля станції Нижня Кур'я в Пермі серед купи дерев'яних колод виявили тіло чоловіка.

Одягу, крім спідньої білизни, на ньому не було, а відбитки пальців неможливо було взяти, оскільки тіло почало розкладатися.

Ідентифікувати особу померлого вдалося лише за його татуюваннями.

Іншим разом слідчі змогли впіймати злодія завдяки тому, що жертва помітила на його правій руці витатуйоване ім'я "Роберт".

На повіках чоловіка на фото - татуювання "Не буди". Коли роблять такі тату, під повіки вставляють металеву ложку, щоби "голка" не потрапила в очі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Culture.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему