Кури зовсім не такі, як ми вважаємо

Курка Копирайт изображения Ernie Janes / naturepl.com

Ми впевнені, що кури - одни з найдурніших істот у світі, але насправді вони на диво розумні і здатні до співчуття.

Репутація: Кури - дурніші за всіх птахів, це ходяча фабрика з виробництва м'яса та смачних яєць.

Дійсність: Найпоширеніший птах на землі має чималий інтелект, і можливо, також здатність піклуватися про своїх родичів, що порушує незручні питання про етичність птахівництва.

Дивна ситуація склалася з курми. Їх налічують понад 19 мільярдів, і це - найпоширеніший вид хребетних на планеті. Але багатьом людям про курок майже нічого не відомо, принаймні про живих.

Копирайт изображения Klein & Hubert / naturepl.com
Image caption Хіба потрібно багато розуму щоб клювати насіння?

Це призвело до досить дивного ставлення до них. Як свідчать дослідження, деякі люди навіть не вважають курок типовим птахом. Хоча кури є представниками ряду куроподібних, до якого також належать індики, куріпки і фазани.

Зневажливе ставлення до курки підкріплено образами птаха в популярній культурі, які вочевидь покликані позбавити людей докорів сумління за те, що вони їдять їхнє м'ясо і яйця.

Але курки можуть бути ким завгодно, тільки не дурепами.

Вони вміють рахувати, мають певний рівень самосвідомості й навіть здатні підступно маніпулювати одна одною. Кури настільки розумні, що навіть короткого спілкування з ними достатньо, щоб відкинути давні упередження.

У 2015 році вчені з Університету Аделаїди в Австралії провели два дослідження: одне з групою студентів, які раніше майже не мали справи з курками, інше - з працівниками птахоферми.

Після закінчення двогодинного експерименту, в ході якого учасники дресирували птахів, обидві групи були однаково здивовані їхніми інтелектуальними здібностями.

Копирайт изображения Entertainment Pictures / Alamy
Image caption Півник Ай-Ай з мультфільму "Ваяна" дивовижно дурний

"Я й уявити не міг, що вони такі розумні і здатні так швидко вчитися", - зазначив один з учасників.

Тепер учені намагаються з'ясувати, чи вплинув експеримент на харчові звички його учасників. Можливо, тепер вони почали їсти тільки тих курей, яких розводять більш гуманними способами.

Це дослідження проводиться в рамках спільного проекту з Центром із захисту тварин в Канабі, штат Юта.

"Мета проекту - більше розповісти громадськості про фермерських тварин, зокрема про виявлені під час наукових експериментів риси і здатності", - пояснює співробітниця центру Лорі Марино.

Італійські дослідники з Університету Падуї з'ясували, приміром, що курчата, які нещодавно вилупилися, вміють рахувати і виконувати прості арифметичні дії.

Одразу після народження в інкубатор з курчатами дослідники помістили п'ять пластикових контейнерів з "Кіндер-сюрпризу". За кілька днів їх дістали і на очах у пташенят сховали: три за одним екраном і два - за іншим. Більшість курчат підходили до екрану, за яким було приховано більше контейнерів.

Наступним експериментом учені спробували перевірити пам'ять курчат і їхню здатність складати та віднімати. Дослідники почали переміщати контейнери позаду двох екранів - знову ж у присутності курчат.

Копирайт изображения Tony Heald / naturepl.com
Image caption Банківський півень - найближчий родич домашньої курки

Птахи, здавалося, стежили за тим, скільки предметів залишається позаду кожного екрану, і знову ж таки обирали той, за яким була найбільша кількість контейнерів.

З раннього віку курчата швидко "схоплюють" арифметичні завдання, але в цьому вони схожі й на інших тварин.

"Математичні здібності допомагають тваринам виживати в природному середовищі. За допомогою них вони здатні відшукати більшу кількість їжі або приєднатися до більшої групи тварин для спілкування", - пояснює Роза Ругані з Університету Падуї.

Дослідники з Брістольського університету довели, що кури також здатні "ментально подорожувати в часі", іншими словами, уявляти, що відбудеться в майбутньому.

Копирайт изображения Ernie Janes / naturepl.com
Image caption Курчата, які нещодавно вилупилися, показують дивовижні вміння

Вони розробили годівницю з двома клапанами. Якщо птахи клювали один з них, за дві секунди відкривався доступ до їжі, але тільки на короткий час. Тоді як другий клапан давав тривалий доступ до зерна, але після шести секунд затримки.

Птахи, зазвичай, обирали другий клапан, попри те, що їм доводилося довше чекати на їжу. Так дослідники довели, що кури здатні до самоконтролю - риси, яка, на думку біологів, вказує на початковий рівень самосвідомості.

Кури також здатні до складної соціальної взаємодії.

Деякі експерименти свідчать, що кури усвідомлюють, як сприймають світ інші представники їхнього виду, і уміло користуються цим в особистих цілях.

Якщо півень знайде ласий шматочок їжі в присутності курки, він обов'язково похизується перед нею, виконуючи зухвалий танець з характерним "співом", який асоціюється з їжею.

Проте, якщо півень наважиться на такий танець у присутності лідера зграї, він ризикує отримати від нього прочухана. І отже, якщо самець хоче справити враження на самку, але так, щоб "керівництво" цього не побачило, він виконує танець в тиші.

Копирайт изображения Ernie Janes / naturepl.com
Image caption У курей насичене суспільне життя

Деякі інші півні можуть спробувати обдурити самок, підкликаючи їх до себе, хоча нічого путнього їм знайти не вдалося. Не дивно, що курки швидко запам'ятовують півнів, які намагаються обдурити їх надто часто.

Дослідники також припускають, що кури здатні до найпростішої форми співчуття.

Нещодавно дослідники з Бристольського університету провели низку експериментів. Вони вивчали, як реагують курки, коли бачать, що їхніх пташенят обдувають повітрям. Із власного досвіду вони дізнавались, що це трохи неприємно.

Коли курки бачили, що пташенятам завдають неприємних відчуттів, в них починало частіше битися серце і вони постійно кликали своїх курчат. Однак, коли струмінь повітря майже не турбував пташенят, курки залишались спокійними.

Копирайт изображения Klein & Hubert / naturepl.com
Image caption Кури обожнюють спілкуватись

Подальші дослідження довели, що курки не просто реагують на поведінку своїх пташенят, а оцінюють рівень небезпеки з власного досвіду.

Поки що дослідники намагаються з'ясувати, чи означає збентеження курок, коли вони бачать, що пташенята відчувають дискомфорт, що вони співпереживають, чи це просто цікавість.

Якщо виявиться, що кури здатні до співчуття, це порушить серйозні питання з приводу етичності розведення їх на фермах, де вони часто стають свідками болю та страху інших тварин.

Копирайт изображения Ernie Janes / naturepl.com
Image caption У багатьох країнах курей розводять на фермах

Лорі Марино з Центру захисту тварин впевнена, що вже прийшов час обговорити ці питання.

"Думка про те, що курки є нерозумними птахами, які не усвідомлюють, що відбувається навколо, підкріплюється почасти й для того, щоб заспокоїти докори сумління людей, які споживають їх в їжу", - зазначає дослідниця.

Але незручна правда полягає в тому, що кури мають набагато більш розвинений інтелект, ніж вважає більшість людей.

Втім, ще належить з'ясувати, чи вплине це знання на поведінку споживачів біля м'ясного прилавку.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Earth.

Новини на цю ж тему