Чому після ситного обіду хочеться спати?

Застілля Копирайт изображения Thinkstock

Існує думка, що деяка їжа викликає сонливість. Оглядачка BBC Future з'ясовувала, чи має ця теорія наукове підґрунтя.

У стані млявості після їжі часто звинувачують смажену індичку. Якщо ви колись дійсно пускалися берега за святковим столом, ці відчуття вам знайомі. Але чи справедливі такі закиди?

Причина в тому, що м'ясо індички містить речовину L-триптофан. В деяких продуктах, однак, цієї амінокислоти може бути значно більше. В нирках морського лева, приміром, або в іншій більш тривіальній їжі, як-от яєчний білок, тріска чи свинячий стейк.

Складно вигадати рецепт, який поєднав би всі ці інгредієнти. Але навіть якщо вам це вдасться, ефект від цієї страви навряд чи буде снотворним.

Ідея, що деякі страви можуть спричиняти сонливість, вочевидь, не зовсім вірна. Щоб зрозуміти чому, потрібно розібратися в тому, як тіло і мозок поглинає поживні речовини.

L-триптофан - надзвичайно важлива амінокислота. Наш організм не вміє її виробляти і повинен отримувати з їжі. L-триптофан є необхідним для створення серотоніну - нейромедіатору, який вважають відповідальним за почуття щастя, але він також викликає сонливість у дрозофіл і може сприяти стадії повільного сну у людини.

Це дозволяє припустити, що прийом триптофану допоможе в боротьбі з безсонням, і такі його фармакологічні якості, насправді, підтверджує огляд досліджень, проведених до 1986 року. В наступні роки властивості триптофану майже не вивчалися, але один експеримент 2002 року показав, що зниження рівня триптофану погіршує сон.

Утім, властивості триптофану в фармакологічних дослідженнях, безперечно, відрізняються від ефекту, який він справляє, потрапляючи в організм разом з їжею, адже в продуктах харчування він взаємодіє з іншими речовинами.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Зазвичай звинувачують індичку

Білок в їжі також має великі нейтральні амінокислоти (LNAA) і вони конкурують з триптофаном.

Щоб триптофан, який міститься в їжі, міг перетворитися на серотонін, ви маєте не тільки спожити його на голодний шлунок, де він не буде конкурувати з іншими поживними елементами, але й сама страва також не повинна містити інших амінокислот. Але так не буває.

Втім, є одна умова, за якої триптофан може проникнути в мозок. В одному канадському дослідженні учасникам, які страждали від безсоння, пропонували батончики з насінням мускатного гарбуза, які багаті на триптофан.

Коли в батончики додавали цукор глюкози, сон в учасників покращувався. (Одна кумедна деталь дослідження: одночасно, не домовляючись, у ньому взяла участь пара однояйцевих близнюків).

Причина, за якою глюкоза змінила результати дослідження, полягає в тому, що солодкі вуглеводи викликають виділення інсуліну. Він стимулює всмоктування інших амінокислот в тканинах, тоді як шлях до мозку залишається вільним для триптофана.

Втім, навіть якщо ви підберете правильну комбінацію продуктів, зовсім не обов'язково, що ви зможете отримати потрібний ефект. У 40 контрольованих дослідженнях, проведених до 1982 року, добавка L-триптофану дійсно підвищувала в учасників відчуття сонливості і сприяла швидшому засинанню.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Триптофан в лікарській формі може допомогти заснути, але в їжі його властивості інші

Але препарат в кінцевому рахунку не впливав на загальну кількість годин сну, особливо якщо людина не страждала від безсоння. А якщо порушення сну були значними, триптофан не допомагав.

Отже, якщо різдвяна індичка й справді викликає у вас відчуття сонливості, можливо, це тому, що ви поєднуєте її з іншими продуктами.

Хоча причин для відчуття втоми може бути безліч: аврал на роботі перед святами, приготування вечері для гостей, і, можливо, також й саме завзяте святкування.

Якщо ви добряче поїли, та ще й запили алкоголем, немає нічого дивного в тому, що після обіду виникає нестримне бажання подрімати, навіть якщо L-триптофан так і не дістався вашого мозку.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему