Чи стають діти гіперактивними через тістечка?

солодощі

Боїтеся днів народжень через вплив тортів і солодких напоїв на дитину? Але є докази, що вони впливають радше на поведінку батьків, ніж дітей.

Багато хто бачив, як діти приходять на день народження розумними і ввічливими, але з'їдають багато тістечок і цукерок - і перетворюються на збуджених, гіперактивних дияволят. І як же ми це пояснюємо?

Якщо ви колись були на дитячому святкуванні і бачили, як малеча гасає кімнатою, то, мабуть, чули і зауваження дорослих про те, що це - через велику кількість цукру.

Намагаючись організувати спокійніші свята, деякі батьки пропонують дітям смаколики без цукру, замінюючи кекси, тістечка і шипучі напої бутербродами та водою.

Думка про шкідливий вплив цукру на поведінку поширена. Існують численні гіпотези, які пропонують пояснення: від тези про можливу алергію на рафінований цукор до підвищення рівня глюкози в крові.

Але докази залежності гіперактивності та спожитого цукру на диво слабкі.

Найвичерпніше вивчення такої залежності - мета-аналіз, проведений в 1995 році, автори якого шукали ґрунтовні дослідження проблеми, поєднали дані та повторно проаналізували їх.

Існує два основних види досліджень. У деяких із них дітям давали цукрозу або штучний підсолоджувач, наприклад аспартам, а потім спостерігали за їхньою поведінкою. При цьому ні батьки, ні діти не знали, чи дали їм справжній цукор.

Інші дослідження зосереджувалися на дітях з діагнозом "синдром гіперактивності з дефіцитом уваги" (СГДУ) або іншим розладом, прагнучи з'ясувати, чи сильно впливає цукор на них.

Серед решти досліджень із цієї теми - спостереження за людьми віком від 2 до 30 років, які були ретельно розроблені, але дуже нечисленні. Усі 16 досліджень, крім одного, включали менше 50 учасників, а одне - лише п'ять.

Але результати мета-аналізу були очевидними: цукор не впливає на поведінку чи когнітивну діяльність.

Втім, багато хто з нас бачив, як діти приходять на день народження як розумні, ввічливі людські істоти, з'їдають надмірну кількість тістечок і перетворюються на збуджених, гіперактивних дияволят. Як же це пояснити? Свято триває, діти грають в різні ігри, збуджуються, перевтомлюються, і їхня поведінка погіршується.

У рамках одного дослідження фахівці перевірили очікування батьків, які вірили, що цукор вплинув на їхніх синів.

Половині мам учасників цього експерименту повідомили, що їхні хлопчики пили щось солодке. Іншій половині сказали, що насправді напої містили штучний підсолоджувач замість натурального цукру. Після цього мам попросили поспостерігати за поведінкою дітей та оцінити її.

Ті мами, які думали, що їхні синочки спожили цукор, сказали, що діти були більш гіперактивні, на відміну від мам, які знали про замінник.

Але з'ясувався ще один несподіваний результат. Поки мами спостерігали за дітьми, дослідники спостерігали за ними самими.

Вони помітили, що мами, переконані в тому, що їхні діти споживали забагато цукру, більше критикували дітей, перебували ближче до них і пильніше стежили. Отже, уявний цукор змінив поведінку не дітей, а їхніх мам.

Копирайт изображения Science Photo Library

Отже, наразі немає вагомих доказів того, що велика кількість цукру, з'їденого на вечірці, робить дітей гіперактивними.

Та деякі дослідники все ще шукають зв'язок між високим рівнем споживання цукру протягом довгого періоду часу і синдромом порушення активності та уваги (СПАУ).

Вони звертають увагу на те, що в Британії та США за останні двісті років зросла кількість спожитого цукру - і кількість випадків діагностованого СПАУ.

Та поки що - це лише співвідношення, і автори досліджень наголошують, що потрібні нові експерименти, які б довели наявність прямого зв'язку між цими явищами.

Попри значні зусилля дослідників, точні причини СПАУ все ще невідомі.

Звісно, існує багато інших причин, чому дітям не треба їсти забагато цукру. Головні з них - проблеми з зубами і зайва вага.

Але, здається, ризик підвищеного збудження - не одна з них. Діти будуть активними в будь-якому разі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему