Як не попастися на фейкову новину про здоров'я

Дівчина в окулярах Копирайт изображения Thinkstock

Ці десять кроків навчать вас виявляти неперевірену медичну інформацію в інтернеті та відкидати небезпечні поради з лікування.

Британська газета The Independent проаналізувала 20 найпопулярніших статей за минулий рік, у заголовку яких фігурувало слово "рак", і з'ясувала, що понад половина з них містила інформацію, яка, на думку лікарів та робітників охорони здоров'я, є невірною.

Проте, мільйони людей визнали їх достатньо цікавими, щоби поділитися на своїх сторінках у соцмережах.

Якщо фейкові політичні новини можуть вплинути на голоси виборців, чи не змусить нас оманлива медична інформація в інтернеті відмовлятися від прописаного лікування на користь неперевірених порад?

Побоювання, що такі статті можуть бути небезпечними, є цілком справедливими.

Звичайно, ми повинні з обережністю сприймати будь-яку інформацію, але звідки нам напевно знати, що стаття у Facebook або Twitter ґрунтується на перевірених наукових даних?

Щодня я отримую десятки листів від рекламних компаній. Медичні рекомендації та інформація про ліки в деяких з них підтверджені серйозними дослідженнями, тоді як інші містять відверті нісенітниці.

Як і всі інші журналісти, які ведуть колонки про здоров'я, я витрачаю чимало часу на перевірку цих даних. Мені спало на думку, чи існує якийсь алгоритм дій, за допомогою якого можна було б точно визначати достовірність інформації в інтернеті.

Копирайт изображения Getty Images

Напередодні виходу серії програм Health Check на ВВС радіо я попросила трьох досвідчених журналістів у галузі здоров'я поділитися своїми порадами.

Це - редактор відділу здоров'я The Guardian Сара Бослі, кореспондент BBC з питань науки і здоров'я Джеймс Галлахер і незалежний оглядач у Stat News, письменник і викладач у Нью-Йоркському університеті Іван Оранський.

Я додала й кілька своїх рекомендацій.

1. Отже, по-перше, зверніть увагу на джерело статті. Переконайтеся, що газета, сайт або організації, яка опублікувала її, має хорошу репутацію.

2. Спитайте себе, наскільки правдоподібним є висновок статті. Якщо новина виглядає занадто гарною, щоб бути правдою, ймовірно, це так і є.

3. Якщо автор пише, що це "секрет, про який вам не скажуть навіть лікарі", будьте насамперед уважні. Лікарі не отримують вигоду від того, щоб тримати в таємниці ефективне лікування. Їхнє завдання вилікувати своїх пацієнтів.

4. Що більш сенсаційна заява, то більше доказів має підтверджувати її достовірність. Якщо це дійсно науковий прорив (а таке, звісно, трапляється), він має бути випробуваним на тисячах пацієнтів, опублікованим у багатьох медичних журналах і висвітлений у найвідоміших ЗМІ світу. А якщо цей метод чи препарат настільки новий, що його радить лише один лікар, краще почекайте, поки він не пройде достатню перевірку.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption Якщо автор пише, що це "секрет, про який вам не скажуть навіть лікарі", будьте насамперед уважні

5. Якщо в статті зазначено, що результати дослідження були опубліковані в певному академічному журналі, перевірте в інтернеті, чи це видання є рецензованим. Це означає, що матеріали в таких журналах перед публікацією надсилають на перевірку незалежним фахівцям у даній галузі.

Іноді навіть рецензовані статті доводиться відкидати, якщо пізніше виявилося, що результати досліджень у них були підроблені. Але в багатьох випадках це - все ж таки надійне джерело, і якщо дослідження не публікували в рецензованому журналі, до нього треба ставитися більш скептично.

6. Інше запитання, яке варто собі поставити, - чи був цей диво-метод вже випробуваний на людях? Або його перевірили тільки в пробірці чи на мишах? Якщо такі експерименти не проводилися, відкриття може бути перспективним і цікавим з наукової точки зору, але казати про те, що це ефективний спосіб лікування людей, поки що зарано.

7. Інтернет заощаджує багато часу. Зайдіть на сайт, який робить огляд медичних новин у ЗМІ, як-от, приміром, Health News Review, і ви побачите, що переважну частину роботи за вас вже зроблено.

Копирайт изображения Thinkstock
Image caption А як ви визначаєте фейкові заголовки в ЗМІ?

8. Якщо пошуки не принесли результату, знайдіть ім'я автора статті і подивіться, про що він чи вона зазвичай пишуть. Якщо це журналіст з питань науки та здоров'я, він, напевно, перевірив інформацію про новий метод лікування.

9. Додайте в онлайн пошуку до назви препарату чи методу лікування слово "фейк" чи "фальсифікація". Таким чином ви з'ясуєте, чи вже піддавали сумніву цю медичну інформацію.

10. І нарешті, коли ви встановили, що інформація є достовірною і її публікували в поважних виданнях, ви можете також перевірити методологію дослідження. Британський ресурс NHS Behind the Headlines перевіряє наукову достовірність опублікованої в ЗМІ медичної інформації, зокрема, як проводилися дослідження і чи правильно їх представили в пресі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему