Як попкорн став улюбленим смаколиком

  • Веронік Грінвуд
  • BBC Future
Попкорн

Автор фото, Thinkstock

Його обожнюють кіномани і поціновувачі диванного дозвілля, а в основі його приготування лежить воістину унікальний хімічний процес.

Смачні і дивовижно хрусткі зерна, вкриті вершковим маслом, карамеллю чи сіллю, переживають зараз свою зоряну годину. Середньостатистичний американець поїдає близько 50 літрів повітряної кукурудзи щороку.

Але й у Британії, де завжди були популярніші чіпси, продажі попкорна ростуть. Якщо точно - вони збільшилися на 169% за останні п'ять років.

Хоча інтернет рясніє небилицями про походження страви - начебто індіанці пригостили нею американських колоністів на перший День подяки, а ті почали нею снідати - жодних історичних підтверджень цього немає.

А втім, справжня історія смаколику набагато цікавіша.

В обох Америках справді їли попкорн задовго до прибуття європейців.

Його готують із певного різновиду кукурудзи - не тієї, яку ми їмо в качанах, бо вона не вибухає. І зерна саме цього виду археологи знаходять у численних печерах і поселеннях на всьому південному заходу США і далі на південь.

Автор фото, iStock

Підпис до фото,

Завдяки міцній оболонці і краплі вологи всередині зерно під час нагрівання лускає

Якось американському ботаніку Томасу Харперу Гудспіду подарували стародавні зерна маїсу, знайдені на розкопках у Чилі.

Одного вечора він кинув кілька цих зерняток на пательню і з превеликими подивом виявив, що вони вибухнули так само, як і попкорн із місцевого магазину.

Здатність цього виду маїсу вибухати пояснюється особливою будовою зерен. Міцна шкірка здатна нагріватися до високої температури і не горіти, а тепло швидко передається в крохмалисте ядро зерна.

Під час нагрівання крапля води в ядрі перетворюється на пару, тисне на оболонку зсередини і, коли за температури 200С тиск збільшується, шкірка нарешті лопається, а зерно розкривається і зростає.

Попкорн можна зробити і без будь-якого обладнання, просто тримаючи кукурудзяний качан над вогнем. Але, на думку багатьох, справжній технологічний процес - це половина задоволення.

Китайські вуличні торговці і досі застосують досить видовищний спосіб приготування снеку.

Вони нагрівають кукурудзяні зерна у щільно зачиненому чавунному казані, потім прикріплюють до нього довгий полотняний мішок, і готовий попкорн вистрілює в нього, як із невеличкої гармати.

Автор фото, iStock

Підпис до фото,

Закуска набула популярності після винаходу пересувної машини з виготовлення попкорну

Одна з перших сучасних комерційних машин із виготовлення попкорну з'явилась у 1885 році. Її винайшов кондитер із Іллінойсу на ім'я Чарльз Кріторз, який експериментував із арахісовою жаровнею.

"Хлопавка" Кріторза була надзвичайно хитромудрим пристроєм у бароковому стилі.

Ядра кукурудзи нагрівалися в суміші сала і вершкового масла. Механізм рухали невеликі парові двигуни, а ручку апарата крутив механічний клоун на ім'я Містер Роусті Тоусті, виконуючи одночасно кілька кумедних па.

Кулінарний історик Ендрю Сміт у книзі "Попкорнова культура" (Popped Culture) розповідає, як Кріторз приїхав на своєму фургоні на Всесвітню виставку 1893 року.

"Він і його помічник почали вигукувати: "Спробуйте нову сенсацію смаку! Безкоштовно! Попкорн, приготований в маслі, - революційно новий метод, щойно запатентований! Візьміть пакетик безкоштовно!"

Невдовзі, розповідає історик, їх оточив натовп. Клоун, прикріплений до кришки попкорнової машини, несамовито обертав ручку, а запашна кукурудза вилітала з апарату.

Клієнтів, яких приваблювало як саме шоу, так і смак нової страви, ставало дедалі більше. Компанія The Cretors і досі залишається провідним виробником машин для виготовлення попкорну.

Цілком несподіваним виявляється той факт, що попкорн - це корисна їжа. Ми звикли сприймати його як солоний, маслянистий снек для спеціальних заходів - походу в кіно чи карнавалу.

Але чиста повітряна кукурудза без смакових добавок і обсмаження має низький вміст жирів і солі, до того ж, вона цільнозернова. Новий імідж попкорну як здорової їжі миттєво використали маркетологи.

Автор фото, Thinkstock

Підпис до фото,

Попкорн без товстого шару карамелі чи солоної смакової добавки є цілком здоровою низькокалорійною закускою

Можливо, саме завдяки цьому закуска набула останнім часом такої популярності у Великій Британії. А щоб переконатися, що в попкорні немає шкідливих добавок, снек можна виготовити в домашніх умовах за допомогою спеціального апарату чи просто у микрохвильовці.

Як це часто трапляється на практиці, кулінарні експерименти показали, що вибухати під дією температури здатні не тільки кукурудзяні зерна.

Інше насіння з твердою оболонкою, як-от рис, пшениця, ячмінь і амарант мають схожі якості. Але вони не роздуваються, як кукурудза. А відтак, у попкорна найближчим часом навряд чи з'явиться конкурент.

Цей смачний і оригінальний снек, схоже, надовго оселився в наших серцях і шлунках.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.