У тебе чи у мене? Чому шведи не хочуть працювати в офісах

Hoffice Копирайт изображения Amrit Daniel Forss

А ви би проміняли свій офіс або домашній робочий стіл на будинок незнайомця? Адепти нового офісного руху в Швеції стверджують, що робота в гостях зробить вас щасливішим і підвищить продуктивність праці.

Пів на другу дня, смартфон 28-річного Мертена Пелли починає пікати. Час зробити перерву для розминки.

Він вмикає семихвилинне відео на своєму ноутбуці, і мультяшний чоловічок в яскравих червоних шортах показує нам вправи. Ми повторюємо його рухи, з усіх сил намагаючись не зачепити гамак, старовинний патефон і гігантські рослини в горщиках, які прикрашають квартиру Мертена, виконану в стилі 50-тих.

Мертен Пелла, науковий співробітник Стокгольмського університету, є учасником руху Hoffice (від англійських слів home та office). Його учасники - фрілансери, підприємці та офісні працівники, які можуть виконувати свою роботу віддалено, - запрошують одне одного працювати у себе вдома. Мета нового модного тренду - підвищити продуктивність та побороти самотність.

Такі зустрічі організують через Facebook. Учасників, як правило, просять працювати в тиші 45 хвилин, після чого настає коротка перерва для розминки, медитації або просто спілкування за кавою. Крім того, кожен учасник спільноти має розповісти про свої робочі плани, а наприкінці дня звітувати про досягнення. Участь в такому коворкінгу вільна для всіх.

"Коли я один, я зосереджено працюю кілька годин, але потім починаю відволікатися. Поруч з іншими я стаю більш дисциплінованим", - каже Пелла, який запрошує учасників Hoffice до себе і відвідує домівки інших.

Під час ланчу ви можете завести цікаві і корисні знайомства. "Учасники спільноти працюють у діже різних галузях, отже спілкування ніколи не буває нудним".

Як все почалося

Рух Hoffice набув великої популярності одразу після свого створення в 2014 році. Психолог зі Швеції Крістофер Франсен читав лекції про переваги колективного розуму, але раптом усвідомив, що сам працює переважно у себе на кухні або в кав'ярнях. Він хотів перевірити теорію на практиці, і на перші спільні сесії запросив друзів та знайомих.

Копирайт изображения Amrit Daniel Forss
Image caption Співзасновник Hoffice Крістофер Франсен розробляє веб-сторінку компанії

Зараз пан Франсен намагається розширити спільноту Hoffice. Він пробує об'єднувати людей з відповідними навичками для обміну досвідом. Він також заохочує тих, хто шукає роботу, брати участь у зустрічах Hoffice.

Питання довіри

Надійність нових учасників руху, зазвичай, не перевіряють, але такий підхід спрацьовує не всюди.

"Коли ми спробували запровадити такі зустрічі в Індії, приміром, люди непокоїлися, як вони можуть довіряти незнайомцям, раптом хтось їх пограбує", - розповідає Крістофер Франсен. У шведів немає таких побоювань.

Багато інших схожих платформ у світі стягують невелику плату за оренду робочого місця. У лондонському Spacehop, приміром, вона дорівнює 10 доларам на день.

Копирайт изображения Hoffice
Image caption Шведи не перевіряють учасників спільноти на надійність, але такий підхід спрацьовує не в усіх країнах

За ці гроші організатори підписують із власниками квартир договір про страхування, який відшкодує крадіжку або зіпсоване майно.

"Фінансова відповідальність переводить стосунки в іншу площину, - стверджує 27-річний Йоахім Вернерссон, засновник платформи HeyWork, яка не буде безкоштовною.

"Якщо люди платять гроші, господарі квартир будуть трохи серйозніше ставитися до підтримки чистоти (вони зможуть користуватися послугами професійного клінінгу), і гості також поводитимуться більш відповідально", - каже Вернерссон.

Популярність зростає

Група стокгольмського філіалу Hoffice у Facebook зараз налічує майже 1 800 членів, і це в місті з одним мільйоном мешканців. Зустрічі спільноти відбувалися в найрізноманітніших місцях - від розкішних вілл біля води до студентських квартир не більше 20 квадратних метрів.

Філіали спільноти з'являються у багатьох містах Швеції. Скандинавська країна, в якій понад половина бізнесів - це приватні підприємці, вочевидь, є благодатним ґрунтом для такої ініціативи.

"Популярність коворкінгу також пояснюється відсутністю жорсткої ієрархії в шведській корпоративній культурі і високим рівнем довіри збоку керівників щодо гнучкого робочого дня", - каже Лена Лід Фолкман, дослідниця із Стокгольмської школи економіки.

Копирайт изображения Amrit Daniel Forss
Image caption Одна з перших зустрічей Hoffice у Швеції

Рух, однак, швидко поширився й в десятках інших країн, у першу чергу в таких центрах стартапів, як Сан-Паулу і Торонто.

Чи справді ефективно?

Низка досліджень дійсно підтверджують теорію Франсена про те, що робота впродовж коротких проміжків часу - більш ефективна. Але експериментальних даних щодо користі спільної роботи вдома поки що немає.

Проте, науковці вже серйозно зацікавилися цією темою. "Ми намагаємося з'ясувати, як така співпраця впливає на лідерство, творчість, ефективність праці та добробут", - зазначає пані Фолкман.

"Але мене не дивує, що ми намагаємось зробити робочі місця більш комфортними і надихаючими. Це частина підприємницької культури".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Capital.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему