Чим небезпечний "ефект Анджеліни Джолі"?

Анджеліна Джолі Копирайт изображения Getty Images

У питаннях здоров'я зірки можуть впливати на вибір звичайних людей. Яка небезпека в цьому криється - пояснює лікарка і журналістка Зара Азіз.

Одного ранку в п'ятницю в моєму кабінеті з'являється Джейк (імена і деяку особисту інформацію в статті змінено), 42-річний комп'ютерний інженер.

Він звертається до мене з несподіваним проханням.

Джейк - нечастий гість у мене, в нього гарне здоров'я, і тому я трохи заінтригована його візитом.

Пролиставши його медичну картку, бачу, що востаннє він звертався до лікаря чотири року тому із запаленням ліктьового суглобу, спричиненого грою в теніс. Жодних інших записів в картці немає. Джейк не курить і майже не вживає алкоголю.

Джейк із нотками вибачення в голосі каже, що хотів би зробити аналіз крові на ПСА.

Простатичний специфічний антиген - це білок, який виробляє винятково передміхурова залоза. Високий рівень ПСА інколи використовують в якості маркера раку простати, та можуть бути й інші, не злоякісні причини його підвищення, наприклад, інфекції сечових шляхів чи запалення передміхурової залози.

Я чекаю від Джейка пояснень. Та він просто дістає з кишені роздруківку статті Бена Стіллера "Як тест на рак простати врятував моє життя".

Джейк не має жодних показань до цього аналізу, але історія Бена Стіллера, вочевидь, вразила його, і він збентежений.

Під час розмови з'ясовуєтьcя, що в його родині ніхто не хворів раком простати, і що він не має жодних симптомів запалення сечовивідних шляхів.

Я не даю йому направлення на тест і пояснюю, що він потрібний лише в разі виникнення урологічних проблем або під час лікування пухлини передміхурової залози, коли необхідно постійно стежити за рівнем ПСА.

Дві третини чоловіків, які роблять цей тест, мають позитивний результат, попри відсутність раку ("хибнопозитивний результат"). Звичайно, це призводить до зайвих хвилювань і додаткових обстежень.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Історія про те, що Бен Стіллер зробив аналіз на рак простати, змусила багатьох чоловіків звернутися до лікарів за аналогічним тестом

І навпаки, 15% чоловіків, у яких виявляють онкологічне захворювання простати, мають дуже низький рівень ПСА - іншими словами, аналіз показує "хибнонегативний результат".

Працюючи сімейним лікарем у британській Національній службі охорони здоров'я, я часто бачу, як на переконання пацієнтів впливають ЗМІ, соцмережі та досвід знайомих. Дедалі більше людей приходять до лікаря з проханням пройти медичні обстеження під впливом розповідей знаменитостей.

Дослідники вже давно звернули увагу на те, що спосіб життя відомих людей та їхній вибір у питаннях здоров'я, істотно впливає на рішення звичайних людей.

Вони назвали це "ефектом Анджеліни Джолі" - після того, як акторка в 2013 році написала емоційну статтю у New York Times.

Джолі зазначила, що має успадкований "дефектний ген", який підвищує ризик розвитку раку грудей до 87% і яєчників - до 50%.

Вона оголосила, що для профілактики зробила подвійну мастектомію, і спонукала інших жінок також перевіритись на цей ген.

За два тижні після публікації статті кількість жінок, які захотіли пройти тест на ген BRCA, зросла в США на 64%.

Проте число операцій із видалення молочної залози серед пацієнток, які зробили тест, не тільки не зросло, а навіть упало.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Услід за знаменитостями люди сідають на безглютенову дієту, хоча насправді не мають медичних показань до неї

Здається, що історія Анджеліни Джолі не зробила жінок більш обізнаними в цьому питанні. Одні зробили непотрібний аналіз і даремно хвилювалися, тоді як інші, хто справді був у групі ризику, не звернули уваги на попередження.

Одного разу мені зателефонувала мати 12-річної дівчинки. Вона була стурбована тим, що її донька відмовляється їсти молочні продукти і продукти з глютеном.

Як з'ясувалося, дівчинка робила це під впливом подруг і дієт знаменитостей. І це - значно більш небезпечний випадок.

Аналізи виключили в неї непереносимість клейковини, і отже, жодних підстав уникати цих продуктів, окрім порад подруг, не було. Я призначила їм обом зустріч наступного тижня. Ми з мамою дівчинки обидві були стурбовані.

Досить багато людей сідають на безглютенову дієту за відсутності медичного діагнозу. І подякувати за це ми маємо Гвінет Пелтроу, Новаку Джоковичу та Вікторії Бекхем, які вплинули на величезну кількість своїх прихильників.

Насправді непереносимість глютену - досить рідкісне явище. На целіакію страждає лише 1% населення, а діагностується вона у ще меншої кількості людей - 0,25%. Ті, в кого не знайшли захворювання, але присутні симптоми, навчилися знижувати їх за допомогою дієти.

Але зростання безглютенового виробництва призвело до того, що багато людей впевнені, що мають цю непереносимість.

Переважну більшість безглютенової продукції купують ті, хто насправді не страждає від захворювання. Вона популярна насамперед серед молодих жінок, які готові переплачувати за дієтичні продукти.

Для тих, хто не має чутливості до клейковини, безглютенова дієта спрацьовує як плацебо.

Та в деяких випадках - може становити небезпеку для здоров'я, наприклад, у дітей або пацієнтів із розладами харчової поведінки, які під приводом непереносимості глютену виключають із раціону важливі продукти.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Принц Гаррі пропагує перевірки на ВІЛ

Звичайно, не всі заяви зірок сумнівні. Чимало знаменитостей проводили серйозні кампанії з метою пропаганди здорового способу життя.

Наприклад, принци Вільям і Гаррі та герцогиня Кембриджська є послами кампанії Heads Together, яка привертає увагу до проблем психічного здоров'я дітей.

Ріанна і принц Гаррі нещодавно зробили тест на ВІЛ на Барбадосі, щоби продемонструвати, наскільки важливим є контроль за цим захворюванням. Коли минулого разу принц Гаррі зробив аналіз на ВІЛ і виклав відео у Facebook, кількість охочих перевіритися помітно зросла.

У цих випадках участь зірок допомогла швидко і ефективно вплинути на велику аудиторію.

Але загалом заяви знаменитостей з приводу здоров'я треба сприймати зі здоровою часткою скепсису. Інколи вони корисні, але часто можуть завдати шкоди.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему