Чому навесні більше самогубств?

Дівчина дивиться на сонце Копирайт изображения iStock

Протягом наступних кількох місяців у північній півкулі кількість самогубств, вочевидь, збільшиться. Оглядач BBC Future пояснює, що впливає на цей дивний феномен.

Ще на початку XIX століття дослідники помітили, що пік самогубств припадає на весну, а взимку є найнижчим. "Якщо взяти зиму за основу, то у весняний період кількість суїцидів зазвичай зростає на 20-60%", - зазначає Фотіс Пападопулос, професор психіатрії з Університету Упсала в Швеції, який вивчає цей зв'язок.

На перший погляд, це здається досить нелогічним, адже вважається, що на пригнічений стан, зазвичай, впливає брак сонячного світла. У чому ж річ?

Одна з теорій пояснює цей феномен зміною рівня серотоніну - нейромедіатора, який відповідає за настрій. Дослідження показують, що влітку рівень серотоніну в крові вище, ніж у зимовий період, і що існує пряма залежність між синтезом серотоніну і кількістю сонячних годин у день, коли беруть аналіз крові.

З іншого боку, також відомо, що антидепресанти, які стимулюють вироблення серотоніну, в невеликої кількості пацієнтів підвищували ризик самогубства.

"Під час лікування антидепресантами, настрій пацієнтів зазвичай підвищується впродовж трьох або чотирьох тижнів, - зауважує професор Пападопулос. - У цей період деякі люди стають фізично активнішими і енергійнішими. І когось це може змусити втілити свої суїцидальні думки".

Можливо, сонячне світло діє подібним чином, додає науковець.

Копирайт изображения iStock
Image caption Вплив сонячного світла на депресію та настрій - до кінця не зрозумілий

Професор Пападопулос провів ретельне дослідження висновків судово-медичної експертизи і метеорологічних даних у понад 12 тисячах випадків самогубств, і з'ясував, що існує зв'язок між місячною кількістю сонячного світла і ризиком суїциду.

Ця кореляція зникає, якщо враховувати пору року, окрім пацієнтів, які на момент самогубства приймали антидепресанти.

"І це частково підтверджує теорію про вплив серотоніну", - підсумовує професор Пападопулос.

Інші теорії пов'язують весняні суїцидальні настрої з появою рослинного пилку, який активує імунні реакції і спричиняє зміни в хімічному складі мозку.

"Існує досить фантастична ідея про те, що романтичне життя дерев підштовхує людей укоротити собі віку. Втім, нам вдалося підтвердити зв'язок між високим рівнем пилку рослин і ненасильницькими видами самогубств у жінок", - зазначає Теодор Постолакі, професор психіатрії з Університету штату Меріленд.

У невеликого числа пацієнтів суїцидальні настрої були спричинені цитокіновою терапією, яка змінює поведінку імунних клітин, додає вчений.

Зв'язок між сонячним світлом і самогубствами поки ще не зовсім зрозумілий, і спостерігається лише в невеликої кількості людей.

Але оскільки антидепресанти - далеко не ідеальний метод лікування, а ми й досі не можемо пояснити вплив сонячного світла на депресію та настрій, ця галузь досліджень заслуговує на пильнішу увагу.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему