Чи існує насправді характер нації?

Британець Копирайт изображения Getty Images

Кожен народ має свої унікальні риси характеру, манеру поведінки та світогляд, але, як з'ясували дослідники, вони рідко збігаються із загальноприйнятими національними стереотипами.

Стриманий англієць, нахабнуватий американець, працьовитий японець - національні стереотипи легко приживаються і за нагоди одразу спадають на думку. Але чи може в цілої нації бути визначальна риса особистості?

Коли психологи протестували сотні тисяч представників різних національностей, вони дійсно виявили, що в кожної нації є своя характерна риса особистості. Проте, ці риси не збігались із загальноприйнятими національними стереотипами.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Комплексні міжкультурні дослідження довели, що нації мають свої визначальні риси особистості. Бразильці, приміром, є переважно екстравертами

В одному з найбільших міжкультурних досліджень, проведеному в 2005 році Робертом Мак-Кро, взяли участь понад 12 тисяч студентів, які були представниками 51 національності. Врахувавши середні показники профілів, дослідники представили "сукупну" рису національного характеру.

Найбільшими екстравертами виявилися бразильці, французькомовні швейцарці і мальтійці, а найменше балів за цим показником набрали нігерійці, марокканці та індонезійці. Риса "відкритість досвіду" була найбільше притаманна німецькомовним швейцарцям, данцям і німцям, а найменше - китайцям з Гонконгу, північним ірландцям та кувейтцям.

Дослідники також виявили відмінності між національностями за іншими трьома показниками особистості - нейротизм, сумлінність і доброзичливість.

Звичайно, варто пам'ятати, що ці висновки є усередненими, і багато індонезійців, наприклад, можуть бути більшими екстравертами, ніж деякі бразильці. До того ж досить неоднозначним є питання інтерпретації результатів. Чи сприймають різні національності ці риси однаково і чи були учасники опитування найяскравішими представниками своєї культури.

Серед інших претензій до точності дослідження є й питання методології. Адже деякі учасники схильні завищувати свої оцінки під час подібних психологічних тестів.

А втім, навіть попри недосконалість методології, кілька великих досліджень виявляли схожі закономірності. Так, нації, які отримували високу оцінку в екстраверсії, також демонстрували вищу самоповагу.

Важливо також, що всі міжнародні дослідження підтвердили універсальний характер п'яти основних рис особистості, хоча кількісні показники в різних народів і можуть варіюватися.

В одному дослідженні психологи навіть спробували вийти за межі нації і визначити характер більших географічних спільнот. Їм вдалося зокрема з'ясувати, що така риса особистості, як сумлінність, найбільше притаманна африканцям, а найменше - мешканцям Східної Азії.

Проте, хоча нації й відрізняються рисами характеру, ці відмінності абсолютно не збігаються із загальними стереотипами. Ви, напевно, як і багато інших людей, вважаєте британців більш стриманими у виявленні почуттів, ніж американців. А от всі 50 міжкультурних досліджень спростували цю поширену думку.

Середній показник екстраверсії серед англійців виявився вищим, ніж в американців, хоча й з невеликою різницею.

Цікаво, що ми погано уявляємо справжній характер нації, до якої й самі належимо.

2005 року дослідник Антоніо Террачано і його колеги опитали близько 4 тисяч студентів із 49 країн з шести континентів. Вони попросили учасників визначити риси особистості, притаманні їхній національності. І з'ясували, що уявлення про характер типового представника своєї нації геть не відповідав реальним результатам дослідження.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Острів'яни, зазвичай, більші інтроверти, оскільки відчайдушні представники їхньої нації давно вже залишили острів у пошуках кращої долі

Втім, якщо національний характер справді існує, чим можна пояснити його виникнення?

Частково, безперечно, спільними генами нації, пов'язаними з історією міграції народів. Так, приміром, люди, схильні до ризику і відкриті новому досвіду, напевно, більше мандрували і освоювали нові землі.

І отже, такі риси можуть бути притаманними мешканцям фронтиру - кордону нових земель. Ізольоване населення, як-от остров'яни, можуть бути більш схильними до інтроверсії, оскільки відчайдушні представники їхньої нації давно вже вирушили на пошуки кращої долі.

Нещодавно вчені вирішили перевірити цю гіпотезу і провели низку досліджень з мешканцями віддалених італійських островів. Андреа Чіані з Університету Падуї та його колеги виявили, що остров'яни дійсно були меншими екстравертами, ніж їхні сусіди на материку лише за 20-60 кілометрів від них.

Мешканці островів також продемонстрували більшу сумлінність і емоційну стабільність. Що підтвердило теорію про те, що з плином часу, сміливіші і більш ризиковані мешканці островів емігрували з них.

Команда Чіані також виявила, що ген, який, як вважається, відповідає за ризиковану поведінку (різновид 2R гена DRD4, який кодує рецептор для нейротрансмітера допаміну) був менш поширеним серед населення островів.

Це дає змогу стверджувати, що спільноти, які проживають в ізольованій місцевості, мають генетично зумовлені спільні риси особистості.

Навколишнє середовище, без сумніву, також відіграє важливу роль. Так, відкритість досвіду і відчайдушність менш притаманні мешканцям регіонів, де існує високий ризик інфекційних захворювань. З точки зору еволюції, це цілком логічно, адже стримана поведінка запобігатиме поширенню хвороби.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Характер нації може впливати на її добробут, задоволення життям, рівень корупції і навіть здоров'я

Кліматичні умови також здатні впливати на риси особистості. Наприклад, холодні регіони, де помітно бракує сонячного світла, можуть сприяти емоційній нестійкості їхніх мешканців.

Навіть щільність населення може грати певну роль. Останні дані свідчать, що мешканці перенаселених регіонів більше думають про своє майбутнє, вони також намагаються будувати більш міцні стосунки з партнером. Вочевидь, це зумовлено високою конкуренцією серед нації. До того ж така поведінка свідчить й про високий рівень такої особистісної риси, як сумлінність.

Хоч би якими були первісні причини, певні риси характеру нації підтримуються століттями. Оскільки, як свідчать останні дані, людей приваблює життя саме в тих землях, мешканці яких мають схожий з ними темперамент.

Міркування про національний характер, насправді, не такі порожні, як може здатися на перший погляд. Спільні риси, притаманні нації, можуть впливати на її добробут, задоволення життям, рівень корупції, здатність до інновацій і навіть здоров'я.

Високий нейротизм, приміром, міцно пов'язаний з негативними наслідками для здоров'я, і може бути причиною тривожності та депресії, а також хронічних захворювань серця або деменції.

Логічно припустити, що нації з високим рівнем нейротизму більш уразливі до фізичних і психічних хвороб.

Національний характер може навіть впливати на політичну систему в країні. Минулого року дослідники Вашингтонського університету в Сент-Луїсі порівняли переважні риси особистості в різних країнах з політичними системами в них.

Учені з'ясували, що нації, яким притаманна більша відкритість і екстраверсія, як правило, мають більш демократичне суспільство. Ця залежність підтвердилась навіть із урахуванням таких чинників, як економічний розвиток.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Можливо, перемога демократії в суспільстві залежить від таких рис нації, як прогресивність і неупередженість, які змушують громадян палко відстоювати свої права і свободи

Джоан Барчело, яка проводила дослідження, пояснює це тим, що прогресивність поглядів і неупередженість змушує громадян таких суспільств більш палко відстоювати своє право на самовираження і менше дотримуватися традиційних цінностей.

"Характер нації може більше впливати на формування демократичного суспільства, ніж вважалося раніше", - підсумовує дослідниця.

Принаймні висновки цих досліджень змушують нас замислитися, а чи такі вже правильні наші погляди на характер і поведінку інших націй. Як зазначив психолог Річард Робінс, "національні стереотипи не відбивають справжній характер народу, вони радше виконують особливу соціальну функцію".

Іншими словами, ваша думка про певну націю розповідає набагато більше про вас самих, ніж про справжній характер реальних представників цієї національності.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему