Чи можна їсти морозиво, коли болить горло?

Морозиво Копирайт изображения Getty Images

Усім відомо, що при застуді їсти морозиво не можна. А дехто впевнений, що й молоко може погіршити неприємні симптоми в горлі. Оглядачка BBC Future вирішила з'ясувати, чи треба насправді відмовляти собі в задоволенні, коли захворів.

У вас закладений ніс, сльозяться очі і болить голова. Апетиту напевно немає, але якщо ви раптом вирішите щось з'їсти, з'ясовується чимало правил, що можна, а що - ні. Серед продуктів, які зазвичай не радять їсти під час застуди, найчастіше опиняються молочні.

Дехто рекомендує уникати морозива, сиру і насамперед молока, аргументуючи це тим, що молочні продукти ніби то збільшують вироблення слизу. Але чи дійсно це так?

Хоча слиз викликає огиду, цей секрет відіграє важливу роль у нашій фізіології. Слизові мембрани захищають тканини від подразнення та пошкоджень у багатьох частинах нашого організму, зокрема в трахеї, легенях, стравоході та шлунку. Але під час застуди він починає вироблятися в надмірній кількості.

Ідея про те, що молоко підвищує виділення слизу, існує вже багато століть. Про це писали у трактатах з традиційної китайської медицини, і згадував у своїх працях лікар XII століття Мойсей Маймонід. А дослідження, проведене в 2004 році, показало, що понад половина людей і досі вірять у цю теорію, причому дехто чув її від свого лікаря.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Деякі люди впевнені, що достатньо випити лише склянку молока, аби виділення слизу в горлі збільшилося

Багато для цього не треба. Варто лише випити склянку молока, і слиз у горлі одразу збільшиться, стверджували дві третини опитуваних у дослідженні 1993 року. Його учасники зазначали, що після молока в горлі з'являлося відчуття липкості, закладеності, було важко ковтати.

Ці симптоми, однак, не схожі на алергічну реакцію на молоко, яку має дуже невелика кількість дорослих. В такому випадку симптоми можуть бути набагато серйознішими - блювота, висип і утруднене дихання.

Це також немає нічого спільного з непереносимістю лактози - браку певних ферментів, необхідних для перетравлення лактози в молоці. У людей із таким синдромом після споживання молочних продуктів виникає відчуття важкості в шлунку, метеоризм або діарея.

Що ж насправді відчувають ті, в кого від молока підвищується секреція в горлі? Щоби з'ясувати це, дослідники з лікарні в Південній Австралії запропонували одним учасникам експерименту випити звичайне коров'яче молоко, а іншим - соєве.

Оскільки в обидва напої додали какао-м'ятний ароматизатор, відрізнити їх на смак було неможливо. Через деякий час ті, хто пив коров'яче молоко, дійсно зазначили, що відчувають клубок у горлі, їхня слина стала густішою і ковтати було важче.

Все зрозуміло, подумаєте ви, окрім одного - ті, хто пили соєвий напій, повідомили про точно такі симптоми.

Цікаво, що гостріше відчували ці симптоми саме ті люди, які були впевнені, що зв'язок між молоком і виділенням слизу існує. Їхні відчуття не залежали від того, яке молоко вони випили.

Копирайт изображения iStock
Image caption У нещодавньому дослідженні обидві групи учасників, які пили соєве молоко і звичайне коров'яче, зазначили, що відчувають клубок горлі

Проте, учасники цього дослідження не мали застуди. Чи може коров'яче молоко погіршити ситуацію, якщо горло і ніс у вас і так закладені? Про наступний експеримент краще не читати під час їжі.

Цього разу дослідники навмисно заражували добровольців ГРВІ, а коли в них виникали неприємні симптоми застуди, поїли їх молоком. Досліджуваних просили не тільки записувати будь-які свої відчуття, але й збирати виділення з носа та зважувати їх (сподіваюся, не на кухонних вагах).

Виявилося, що ті учасники, хто вірив у зв'язок між молоком і слизом, описували гірші симптоми, але насправді мали таку саму кількість виділень, як й ті, хто в нього не вірив.

Отже, доказів того, що молочні продукти підвищують секрецію слизу, насправді немає. Але в деяких людей дійсно виникає відчуття дискомфорту в горлі після випитого молока. Хоча причина - зовсім в іншому.

Оскільки молоко погано розчиняється, його краплі, з'єднуючись зі слиною, спричиняють відчуття в'язкості в горлі. Так само, до речі,відбувається і з соєвим молоком. Але чому одні люди відчувають це, а інші - ні, ми не знаємо.

Що стосується морозива, то тут головна проблема в тому, що воно холодне. Якщо у вас застуда, чи може морозиво ще більше охолодити організм? Малоймовірно. Коли їжа, навіть дуже холодна, потрапляє у шлунок, вона запускає процес травлення, який генерує тепло і зігріє ваш організм у будь-якому разі.

Отже, якщо ви хворі, але вам кортить скуштувати морозива чи випити молока, не відмовляйте собі в задоволенні. Лікувальних властивостей у цих продуктів немає, але й гірше вам також не стане.

Медичний дисклеймер. Метою статті є загальне інформування. Вона не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на підставі інформації з сайту. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Хочете отримувати найцікавіші матеріали в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram!

Також на цю тему

Новини на цю ж тему