Лисина надає серйозні переваги

Брюс Вілліс Копирайт изображения Getty Images

Бажаєте виглядати розумнішим, впливовішим, досвіченим, а, можливо, й здоровішим? Оглядачка BBC Future стверджує, що для цього потрібна лише лисина.

Щоби боротися з облисінням, вікінги накладали примочки з гусячого посліду. А давньогрецький медик Гіппократ радив використовувати голубині екскременти, змішуючи їх з хроном, кмином і кропивою.

Згідно з одним давньоєгипетським рецептом, потрібно було спалити колючки їжака, змішати їх з олією, додати в цю масу мед, алебастр, червону вохру і навіть трохи обрізаних нігтів. І рясно змащувати зіллям облисілі ділянки голови.

Проблема облисіння почала турбувати чоловіків з тих самих пір, як вони побачили себе в дзеркалі. Юлій Цезар, наприклад, був просто одержимий думками про те, як повернути свою шевелюру, і був готовий на все заради цього.

Лавровий вінок він носив не стільки на честь римських традицій, скільки щоб замаскувати лисину.

Коли він познайомився з Клеопатрою, Цезар майже повністю втратив волосся. В останній спробі врятувати шевелюру коханого цариця приготувала для нього лосьйон на основі подрібнених тушок мишей, кінських зубів і ведмежого жиру.

На жаль, і це не допомогло. Цезар втратив волосся, як і багато чоловіків до та після нього, зокрема, Сократ, Наполеон, Арістотель, Ганді, Дарвін, Черчілль, Шекспір і Гіппократ.

Зрештою Цезар змирився зі своєю долею і почав відрощувати волосся на задній частині голови. Він зачісував їх уперед, щоб створити хоча б ілюзію волосся на голові. Ця зачіска популярна й до тепер.

Копирайт изображения Wikimedia Commons
Image caption Чарльз Дарвін цілком відповідає іміджу розумного, впливового чоловіка з високим статусом

Минули тисячі років, лаврові вінки і огидні зілля замінили на дорогі креми, тоніки і шампуні, а в крайніх випадках - на перуки, ліки і операції з пересадки волосся.

Тепер чоловіки можуть звернутися до спеціалізованої клініки з лікування облисіння. У газетних статтях облисіння називають епідемією, а сам феномен отримав нову наукову назву: "андрогенна алопеція". Той, хто ніколи не чув цей термін, може подумати, що йдеться про хворобу.

Тому не дивно, що люди по всьому світу щорічно витрачають на лікування облисіння 3,5 мільярда доларів США.

Ця сума перевищує річний національний бюджет Македонії і, як справедливо відзначив Білл Гейтс, набагато більша, ніж гроші, які спрямовуються на боротьбу з малярією (лише 200 мільйонів доларів на рік).

Хоча сучасні ліки вже не містять таких сумнівних компонентів, як у далекому минулому, вони мають досить неприємні побічні ефекти.

Медики з'ясували, що препарат "Пропеція", який 2014 року досяг рекордних продажів у 264 мільйонів доларів, може спричиняти імпотенцію.

Пересадка волосся, в свою чергу, дуже болісна процедура, відомо, що під час неї багато чоловіків не можуть стримати сліз.

Однак, згідно з опитуванням, проведеним Міжнародним товариством хірургічного відновлення волосся в 2009 році, майже 60% чоловіків віддали би перевагу розкішній шевелюрі замість грошей та друзів.

А чи не помиляємося ми?

Останнім часом з'являється дедалі більше доказів того, що лисина - це не випадковий хід еволюції. Лисих чоловіків вважають розумнішими і впливовішими. Лисина допомагає їм спокушати жінок, а іноді й рятує життя.

Але перш ніж перейти до переваг, які надає лисина, спробуємо розвінчати поширені міфи.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Сер Патрік Сюарт облисів іще в 19 років

Всупереч популярній думці та іміджу таких мачо, як Брюс Вілліс, схильність до втрати волосся ніяк не пов'язана з мужністю або вищим рівнем тестостерону.

Проте, у лисих чоловіків, як правило, більше волосся на руках, ногах і грудях. І, як не дивно, на голові в них буває анітрохи не менше волосся, ніж у всіх інших.

Що ж відбувається?

Попри те, що проблема облисіння завжди привертала до себе величезну увагу, справжні причини цього явища довго були незрозумілі.

Аристотель вважав, що чоловіки лисіють через сексуальні стосунки, а поголовне облисіння давньоримських солдатів пояснювали носінням важких залізних шоломів.

Пізніше з'явилися теорії про те, що в усьому винне "висихання мозку". Вважалося, що чоловік лисіє через те, що його мозок зменшується в розмірах і віддаляється від стінок черепа. Забруднення повітря і, як не парадоксально, неправильна зачіска також могли спричинити втрату волосся.

1897 року французький дерматолог заявив, що справжні винуватці - це мікроби, і світ охопила паніка. Перукарі і вчені закликали негайно вжити заходів - регулярно кип'ятити гребінці і в жодному разі не користуватися гребінцями людей, які страждають від облисіння.

Сьогодні нам відомо, що облисіння викликає дигідротестостерон (ДГТ) - продукт розпаду тестостерону. Цей гормон ще в утробі матері відграє важливу роль у розвитку чоловічих статевих органів.

У дорослих чоловіків, чутливих до ДГТ, волосяні фолікули під його дією зменшуються. В результаті цього так зване "термінальне" волосся перетворюється на короткі і тонкі волоски, схожі на пушок на голові немовляти.

Оскільки ДГТ є продуктом тестостерону, можна припустити, що при високому рівні цього гормону виробляється більше ДГТ, і людина втрачає більше волосся.

Схильність до облисіння пояснюється чутливістю волосяних фолікулів до дигідротестостерону

Однак, насправді, щоб волосся почало випадати, достатньо лише невеликої кількості цього гормону. Схильність до облисіння з'являється в тих чоловіків, чиї волосяні фолікули чутливі до дигідротестостерону, а успадковується ця чутливість по материнській лінії.

Дуже важливим є той факт, що ця особливість успадковується. До 30 років, тобто задовго до закінчення репродуктивного періоду життя, у 25-30% чоловіків вже тією чи іншою мірою спостерігається втрата волосся.

Це абсолютно не залежить від національності і відбувається з чоловіками в усіх країнах світу і будь-якої етнічної групи.

Якби бути лисим було так погано, це явище з часом, напевно, зникло б. Той факт, що воно таке поширене, навіть навпаки, може свідчити про його корисність. Але в чому вона полягає? І якщо це так, чому від повного облисіння страждають тільки чоловіки?

"У природи є така закономірність: якщо щось є в чоловіків, але відсутнє у жінок, це може бути певним сигналом", - відзначає Френк Мускарелла, психолог із Університету Баррі. Ця тема зацікавила його ще в 1990-х роках.

Більшість рис, які відрізняють чоловіків від жінок, мають схоже призначення. "Як правило, вони пов'язанні з домінуванням і репродуктивними можливостями", - пояснює Мускарелла.

Іншими словами, лисина може бути еквівалентом яскравого і пишного павичевого хвоста і виконувати схожі функції - приваблювати представниць жіночої статі.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Мужність і сила Сера Вінстона Черчілля, яку він продемонстрував під час Другої світової війни, ні в кого не викликає сумніву

Більш ранні дослідження показували, що жінки не вважають лисих чоловіків привабливими. Але швидше за все, це тому, що облисіння асоціюється з похилим віком, а старість навряд чи є красивою.

"Нам відомо, що жінкам подобаються чоловіки з високим соціальним статусом. І отже, можливо, привабливість лисини - у чомусь іншому", - припускає Мускарелла.

Щоб розвіяти сумніви, уточнимо, що вчений не має особистої зацікавленості в цій теорії. "Ні, я не лисий, у мене досить густа шевелюра", - каже він.

У 2004 році він вирішив провести дослідження заради тих, кому пощастило менше. Щоб виключити чинники, які могли б спотворити результати, Мускарелле довелося власноруч створювати образи лисих чоловіків.

Дослідник залучив до участі в експерименті свого друга-перукаря, і вони вирушили в місцеву крамницю перук. "Я попросив його постригти волосся на перуках так, щоб одна з них залишилася густою, друга - з волоссям, яке почало рідшати, а третя - зовсім лиса", - розповідає він.

Як правило, у чоловіків, які лисіють природним шляхом, залишається трохи волосся над вухами і на потилиці, тому навіть для лисого образу також довелося підготувати перуку.

Після того, як приятель Мускарелли закінчив роботу над перуками, дослідник купив три пластикові шапочки і прикріпив до них перуки за допомогою липкої стрічки.

Потім вони попросили шістьох студентів приміряти перуки і сфотографували їх. "Звісно, вони виглядали просто жахливо", - каже він. Але за допомогою примітивної програми для редагування фотографій, чоловікам вдалося підправити знімки так, що вони виглядали цілком природно.

Мускарелла показав ці фотографії 202 студентам-психологам, серед яких було порівну чоловіків і жінок, і попросив їх оцінити привабливість чоловіків та припустити, який в них характер.

Повністю або частково лисі чоловіки на фото не здалися учасникам привабливішими за інших, але за однією ознакою набагато випередили їх.

Учасники експерименту оцінили чоловіків з лисиною як розумніших, впливовіших, більш компетентних і освічених, а також чесних і готових допомогти. Всі ці риси разом свідчать про соціальну зрілість.

Мускарелла припустив, що облисіння в процесі еволюції стало сигналом високого соціального статусу - того, перед чим не можуть встояти деякі жінки.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Хоча Салман Рушді завоював славу своїми творами, а не зовнішністю, 2004 року він одружився з моделлю Падмою Лакшмі

Цікаво, що лисих чоловіків також вважали набагато менш агресивними.

"Можливо, на світанку людської цивілізації, коли стародавні люди розгулювали голяка, а все їхнє тіло було вкрите густою рослинністю, лисина допомагала відрізняти більш досвідчених чоловіків з високим статусом від агресивних молодиків", - припускає вчений.

Якщо це дійсно так, то виходить, що чоловіки вже давно зрозуміли, як цей сигнал можна використовувати собі на користь. Мускарелла зазначає, що традиція голити голову ще кілька століть тому вкоренилася серед філософів, проповідників і священиків.

Ці висновки підтверджують результати багатьох інших досліджень.

Багато людей з різних куточків світу, від працівників плантацій цукрової тростини в Бразилії до учнів старшої школи у Замбії, вважають чоловіків із лисинами більш владними. Причому це не залежить від того, чи втратили вони волосся природним шляхом або просто зголили їх.

Результати іншого дослідження виглядають іще більш вражаючими, хоча й дещо спірними. Вчені дійшли висновку, що облисіння може врятувати людині життя.

Хоча довгий час вважали саме навпаки. Досить давно було відомо, що у чоловіків, які зазнали кастрації, жодного разу не було зареєстровано раку простати, і вони також з віком не втрачають волосся.

ДГТ відповідає за розвиток простати у немовлят, тому логічно було би припустити, що в зрілому віці цей гормон впливатиме на утворення пухлин.

І рак простати, і облисіння можуть бути викликані спадковою чутливістю до гормону. І це підтвердило дослідження, проведене цього року.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption 2015 року Ллойд Бланкфайн, власник інвестиційного банку Goldman Sachs, посів 26-е місце в списку найвпливовіших людей світу за версією Forbes

Вчені виявили, що у чоловіків, які втрачають волосся, вище ризик розвитку агресивного раку простати, від якого щорічно вмирає близько 300 тисяч чоловіків.

Звучить не дуже оптимістично, але тут є один нюанс. Брак вітаміну D, який організм виробляє тільки під дією сонячних промінів, також є відомим чинником ризику раку простати.

А як вам розповість будь-який лисий чоловік, сонячне світло впливає на нього набагато сильніше, ніж на всіх інших. Чи може бути так, що схильність до облисіння розвилася як захист від згубного впливу ДГТ?

"Можливо, тисячі років тому ця особливість допомагала європейським чоловікам отримувати більшу дозу сонячного опромінення, в результаті чого в їхньому організмі вироблялося більше вітаміну D", - зазначає Пітер Кабаі з Університету Святого Іштвана в Угорщині.

Це також може пояснити, чому не лисіють жінки, адже у них немає простати.

Доказів у цій теорії стає дедалі більше. Так, приміром, чоловіки, які працюють проста неба, менш схильні до цього захворювання в порівнянні з тими, хто проводить більше часу в приміщенні.

Це стосується й тих, хто любить загоряти, живе в теплому кліматі або частіше проводить відпустку на морських курортах. Вплив сонячного світла такий великий, що навіть має значення, в яку пору року чоловіку поставили діагноз.

Ті, хто дізнався про хворобу влітку, мають більше шансів вижити.

Ще більше доказів було отримано в ході дослідження, опублікованого 2015 року. 37 чоловіків із раком простати отримували препарат вітаміну D (приблизно в сім разів більше рекомендованої денної норми), або плацебо.

Через шістдесят днів їм видалили простату. У групі, що приймала вітамін D, пухлини зменшилися, а в групі, що приймала плацебо - збільшилися.

Прийом препарату також вплинув на експресію ключових генів, "вимкнувши" гени, пов'язані із запальними процесами, які сприяють розвитку раку.

Іншими словами, чоловіки з лисинами можуть бути схильні до раку простати попри те, що втрачають волосся, а не через це. Само по собі облисіння як раз допомагає знизити ризик цього захворювання.

Отже, лисина може допомогти чоловікові досягти успіху, уваги жінок і навіть сприяти одужанню.

Вочевидь, настав час відмовитися від голубиного посліду та інших засобів і віддати лисині данину поваги, на яку вона безперечно заслуговує.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC .

Також на цю тему

Новини на цю ж тему