Радикальний метод від смартфонової залежності

Смартфон у ліжку Копирайт изображения iStock

Чи можуть покарання електричним струмом або грошові штрафи допомогти подолати погану звичку? Щоб припинити користуватися смартфоном у ліжку, оглядачка BBC Future випробувала на собі радикальні методи.

На моєму зап'ясті - досить масивна штуковина. Це - силіконовий браслет із вбудованим невеликим акумулятором, який завдає удари струмом понад 200 вольт. Зображення блискавки на верхній частині браслету постійно нагадує про призначення пристрою.

Мій телефон показує, що браслет зараз заряджений і налаштований на мінімальний рівень струму. Щоб отримати невеликий удар струмом, достатньо лише натиснути на нижню частину блискавки.

Браслет Pavlok зустріли неоднозначно. Хтось називає його вдалим рекламним трюком, інші впевнені, що браслет допоміг їм подолати такі погані звички, як гризіння нігтів або зловживання цукерками.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Розробники браслету Pavlok запевняють, що цей пристрій допоможе позбутися поганої звички всього за п'ять днів

Автор девайсу Маніш Сетхі запевняє, що пристрій допоможе позбутися будь-якої неприємної звички всього за п'ять днів. От я й намагаюся за допомогою нього припинити користуватися смартфоном у ліжку. Адже експерти кажуть, що ця звичка згубно впливає на сон і навіть може спричинити тимчасову сліпоту.

Назва Pavlok жартівливо натякає на експерименти російського фізіолога Івана Павлова. Вченому вдалося виробити у собак умовний рефлекс за допомогою дзвінка, який завжди лунав перед початком годування.

Розробники пристрою припускають, що якщо користувачі вдарятимуть себе струмом, щоразу коли не зможуть встояти перед згубною звичкою - в моєму випадку це користування смартфоном у ліжку - неправильна поведінка почне асоціюватися з неприємним відчуттям і приноситиме менше насолоди.

Зрештою, я наважилася вдарити себе струмом і маю зазначити, що навіть половина від максимальної дози викликала досить неприємні відчуття.

І тоді я замислилася, чи можуть невеликі покарання - на кшталт ураження електричним струмом або, наприклад, грошовий штраф - допомогти здолати погану звичку?

Нагорода vs покарання?

Якщо нагорода підтримує певну поведінку, показуючи, що "так правильно", покарання має на меті, навпаки, припинити певні дії.

Дослідники спробували порівняти, як люди реагують на покарання і нагороду в різних ситуаціях. Наприклад, в одному експерименті, результати якого було опубліковано в журналі Cognition "Пізнання", учасники в залежності від результатів завдання вигравали або програвали жетончики.

Дослідники виявили, що навіть маленьке покарання, на відміну від значно більшої винагороди, змушувало учасників експерименту змінювати тактику в наступному раунді.

"Це означає, що наш мозок по-різному сприймає прибутки і збитки", - пояснює Ян Кубанек, доктор наук у галузі молекулярної і клітинної фізіології зі Стенфордського університету, який також брав участь у дослідженні.

"Не важливо, якою була сума втрати під час покарання. У черговому раунді люди намагалися уникнути помилки незалежно від кількості втрачених балів або центів", - додає вчений.

Однак із винагородою ситуацію була іншою. "Коли учасники отримували за якусь дію 5 центів, їхня мотивація діяти так само наступним разом була слабшою, ніж коли їх винагороджували 25-ма центами", - пояснює далі професор Кубанек.

"Чим більше ви виграватимете, тим більше у вас буде бажання повторити свій попередній досвід. Але будь-який програш одразу змушує змінити тактику поведінки".

Професор Кубанек відзначає, що результати цього експерименту допоможуть краще зрозуміти, як надавати негативний відгук або використовувати покарання в різних життєвих ситуаціях.

Наприклад, при оцінюванні учнів або студентів учителі могли би використовувати не систему градації, а розподіл на позитивні та негативні оцінки.

Копирайт изображения iStock
Image caption Спробуйте платити невелику суму грошей своїм близьким, щоразу коли не встояли перед спокусою поганої звички

Дослідження також свідчать, що навіть загроза покарання в деяких випадках може ефективно впливати на нашу поведінку.

Одне дослідження, наприклад, показало, що лише однієї картинки із зображенням очей було достатньо, аби люди припинили смітити, бо вона створювала в людей враження, ніби за ними стежать.

У своїй книжці "Бог дивиться на тебе" Домінік Джонсон стверджує, що страх покарання, яке може здійснити надприродна сила, будь то Бог, пекло або карма, стримує суспільство краще за урядові інститути.

"Влада уряду і поліції обмежена, спостереження і штрафи діють не завжди, - зазначає Джонсон. - Але бог - всюдисущий і його покарання нескінченне. Бог набагато сильніше за поліцію. Принаймні для тих, хто в нього вірить".

Цю ідею підтверджує низка доказів, зокрема, дослідження психолога Азіма Шарифа. Вчений виявив, що в суспільствах, в яких люди вірять в існування пекла, рівень злочинності набагато нижчий.

"Комусь це може не сподобатись, але люди набагато більше схильні дотримуватися законів, коли вони намагаються уникнути пекла, а не потрапити до раю".

Копирайт изображения iStock
Image caption Деякі дослідження припускають, що очі, намальовані на стінах, можуть переконати людей поводитися краще

Можливо, цей страх покарання пояснює, чому деякі люди впевнені, що браслет Pavlok допоможе їм здолати погану звичку.

Блискавка на зап'ясті постійно нагадувала мені про покарання струмом, якщо я знову потягнуся за телефоном у ліжку.

Хоча одного вигляду браслету не було достатньо, щоб повністю позбутися звички, він досить красномовно нагадував мені про мою мету, і я припинила проводити більшість часу вночі в інтернеті.

Маю зізнатися, що електрошок не звільнив мене від звички за п'ять днів, як обіцяли розробники пристрою.

А от насправді ефективним, принаймні, впродовж наступного тижня, виявився величезний штраф, який я заплатила своєму чоловікові і гроші з якого він мав право витратити на будь-яку дурницю.

Перспектива фінансової втрати досить міцно втримувала мене від кількох хвилин сумнівного задоволення.

Але після завершення експерименту, я знову взялася за старе. А це свідчить про те, що мені довелося би вічно карати себе струмом або віддавати гроші.

Чи не зависока це ціна?

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC .

Новини на цю ж тему