Чи бувають непомітні інфаркти?

Серцевий напад Копирайт изображения Getty Images

Нам здається, що симптоми серцевого нападу настільки серйозні, що пропустити їх неможливо. Але це не завжди так, попереджає оглядачка BBC Future.

Інфаркт зазвичай описують так: сильний стискаючий біль, який може супроводжуватися нападом тривоги та страху.

У кіно людина хапає себе за груди, в її очах - паніка, вона падає на підлогу. Так дійсно буває, але далеко не завжди.

Інфаркт міокарда трапляється, коли доступ крові до серцевого м'язу блокується згустком крові - тромбом.

Однак іноді, попри всю серйозність ситуації, людина може нічого не відчувати. У результаті вона не звертається по допомогу, втрачаючи дорогоцінний час.

Люди часто не звертають уваги на незначний біль у грудях, пояснюючи його розладом травлення. І тільки через деякий час, електрокардіограма виявляє, що вони пережили інфаркт.

Таку форму інфаркту називають безболісною. Опубліковане в 2016 році дослідження показало, що 45% серцевих нападів відбуваються саме так.

Але дані для цього дослідження почали збирати наприкінці 1990-х років. З тих пір діагностика інфаркту міокарда суттєво покращилася, і сьогодні ця цифра, напевно, не буде такою високою.

Однак й досі багато людей можуть пережити серцевий напад, не усвідомлюючи цього.

Інші пацієнти можуть відчувати, що з ними щось негаразд, але не розуміти причини недуги.

Вони відчувають біль у щелепі, шиї, руках, животі чи спині, проблеми з диханням, слабкість або запаморочення. Стан також може супроводжуватися надмірним потінням та блювотою.

Установити діагноз допомагає саме поєднання цих симптомів, а не сила болю в грудях.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Біль у грудях під час серцевого нападу частіше відчувають чоловіки

Вважають, що безсимптомні серцеві напади частіше трапляються у жінок, через що вони пізно звертаються до лікаря, зменшуючи свої шанси на одужання або навіть виживання.

Щоб з'ясувати, чи дійсно це так, у 2009 році канадійські дослідники почали систематично вивчати симптоми інфаркту в 305 пацієнтів, які проходили ангіопластику.

Ця процедура передбачає введення крихітного балону в звужені або заблоковані коронарні судини, щоби розширити їх.

Відчуття під час процедури схожі на симптоми серцевого нападу. І отже поки балони повільно розширювалися, пацієнтів просили описати, що вони відчувають.

Дослідження не виявило розбіжностей у відчуттях чоловіків та жінок: вони однаково відчували біль в грудях та руці, задишку, потіння або нудоту.

Але у жінок, окрім дискомфорту в грудях, також спостерігався біль у шиї та щелепі.

Результати інших досліджень були більш суперечливими. Одні показали, що біль у грудях відчувають пацієнти обох статей, тоді як інші виявили, що цей симптом частіше притаманний чоловікам.

Зрештою було проведено масштабний огляд досліджень, щоб нарешті однозначно з'ясувати, чи відрізняються симптоми інфаркту в чоловіків та жінок.

Огляд охопив дослідження із США, Японії, Швеції, Німеччини, Великої Британії та Канади загалом за участю понад 900 тисяч людей.

Вчені зібрали та проаналізували дані 26 найбільш об'єктивних досліджень.

Огляд показав, що жінки рідше за чоловіків страждають від болю у грудях під час серцевого нападу, але частіше відчувають втому, нудоту, запаморочення або непритомність та біль у шиї, щелепі та руках.

І хоча біль у грудях все одно залишається найпоширенішим симптомом у обох статей, третина жінок та майже чверть чоловіків не відчувають його, що не дозволяє їм усвідомити, що з ними відбувається.

Звичайно, якщо людина не усвідомлює серйозності своїх симптомів, звертатися до лікаря вона не поспішає. Зазвичай, люди чекають від двох до п'яти годин перш ніж піти в лікарню.

Ще одне дослідження було присвячено саме тому, як люди приймають рішення звернутися до лікаря, яке в цій ситуації часто виявляється життєво важливим.

Копирайт изображения Getty Images
Image caption Іноді серцевий напад може проходити без таких симптомів, які показують у кіно

Докладна розмова з невеликою групою жінок, які пережили серцевий напад, показала, що половина з них зрозуміла, що щось відбувається не так, і одразу звернулася по допомогу.

У трьох пацієнток симптоми спочатку були слабкими, але потім посилися, змусивши їх викликати лікаря.

Але решта жінок не зрозуміли, що неприємні відчуття пов'язані із серцем, і не повідомили нікого про те, що з ними відбувалося.

Який з цього висновок можна зробити?

Сильний біль у грудях - це дуже серйозний симптом, який може вказувати на інфаркт міокарда. Але не варто нехтувати й іншими неприємними відчуттями.

Про серцевий напад може свідчити ціла низка різних симптомів, хоча вони й не схожі на те, що ми звикли бачити в кіно.

Медичний дисклеймер. Метою статті є загальне інформування. Вона не може замінити медичну консультацію спеціаліста. BBC не несе відповідальності за будь-який діагноз, встановлений читачем на підставі інформації з сайту. BBC також не несе відповідальності за зміст будь-яких зовнішніх інтернет-сайтів, на які посилаються автори статті, а також не рекомендує будь-які комерційні продукти або послуги, згадані на будь-якому сайті. Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, якщо у вас виникають питання, пов'язані з вашим здоров'ям.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему