Чому британці постійно говорять про погоду

Лондон Копирайт изображения Getty Images

Дев'ять з десяти британців в останні шість годин обговорювали погоду. Але що насправді живить цю манію: мінливий клімат Туманного Альбіону чи культурна традиція вести розмову?

Оскар Уайльд вважав, що розмови про погоду ведуть ті, кому бракує фантазії поговорити про щось інше. А Білл Брайсон казав, що найбільш примітне в цих розмовах те, що вони не мають нічого примітного.

Британська погода та звичка британців постійно її обговорювати завжди дивували іноземців.

В одному нещодавньому дослідженні 94% британців визнали, що казали щось про погоду в останні шість годин, а 38% - робили це в останні 60 хвилин.

"Це означає, що практично в будь-який момент часу третина населення Великої Британії або розмовляє про погоду, або щойно її обговорила, або збирається це зробити", - пояснює соціальний антрополог Кейт Фокс, яка вивчала це питання в 2010 році для своєї книжки "Спостереження за англійцями".

Але де корені цієї звички? Чи дійсно британська погода така незвичайна, що варта постійного обговорення, чи це просто культурна традиція?

І чи інші нації також схильні починати бесіду із зауважень про погоду?

Примхливі небеса

Деякі особливості британської географії дійсно впливають на те, що клімат на острові відповідає стереотипним уявленням про нього: м'який, мінливий і надто непередбачуваний.

Розташована на краю Атлантики, Велика Британія перебуває в зоні зниження дії океанських циклонів, пояснює Дуглас Паркер, професор метеорології в Університеті Лідса.

Хмари Копирайт изображения Stephen Spraggon / Alamy Stock Photo
Image caption Висока вологість атмосфери робить погоду у Великій Британії дуже непередбачуваною

Завдяки Гольфстріму британський клімат є більш м'яким, ніж можливо на такій північній широті, а розташування на островах впливає на високу вологість повітря.

"Волога атмосфера робить погоду дуже непередбачуваною", - пояснює професор Паркер.

Це означає, що мешканці Британії ніколи не знають, чого очікувати. Сніг влітку? Футболки взимку? Нещодавно в центральному регіоні Уельсу зареєстрували найвищу температуру листопаду, яка сягнула 22,4 градусів Цельсія.

"Жодна інша країна світу не має такої мінливої погоди", - підтверджує професор Тревор Гарлі з кафедри когнітивної психології в Університеті Данді, який адмініструє сайт, присвячений британській погоді.

Британці обговорюють погоду на спеціальних інтернет-форумах. На одному з найстаріших з них, створеному ще в 1990-х роках, ентузіасти обмірковують наукове підґрунтя британської погоди.

Одна з найпопулярніших тем - чи прийде цього року на Різдво справжня зима. Хоча за останнє півсторіччя сніжне Різдво у Великій Британії було лише чотири рази.

Сніг у Лондоні Копирайт изображения Jon Arnold Images Ltd / Alamy Stock Photo
Image caption Сніг на Різдво випадав у Великій Британії лише чотири рази за останній 51 рік, але це не заважає британцям постійно про нього говорити

Другою темою розлогих онлайн-дискусій є ностальгія за погодою минулого, яка, звичайно, раніше була зовсім іншою.

"Пам'ятаю, що в 1960-ті кожен день літа був спекотним і сонячним", - пишуть учасники форумів. Але, як підкреслює професор Гарлі, у 60-ті літа були надзвичайно прохолодні з дуже мінливою погодою.

Розмовний код

Проте щоденні розмови британців зазвичай більш прозаїчні. Коментар "Холодно, чи не так?" не потребує розгорнутої відповіді, зазвичай достатньо хмикнути в знак згоди із співрозмовником.

В ході своїх досліджень Кейт Фокс проаналізувала сотні розмов, де згадувалася погода.

Вона дійшла висновку, що в багатьох з них коментарі про погоду насправді потрібні лише для того, щоб налагодити спілкування.

"Це - своєрідний код, який дозволяє здолати незручність на початку розмови", - пояснює Фокс.

Парасолі Копирайт изображения Alamy
Image caption Навіть коли ви на власні очі бачите, що іде дощ, британський етикет вимагає розпочати розмову із запитання "Знову дощить?"

Іноді - це спосіб розпочати бесіду, іноді - заповнити ніякову паузу або відволіктися від незручної теми. А іноді - це просто привід побурчати разом. Що може краще об'єднати людей, ніж спільне ремствування на погоду?

Але досить часто коментар про погоду дозволяє з'ясувати настрій співрозмовника.

"Залежно від відповіді на ваше "погодне" вітання, ви можете дізнатися, чи людина в гуморі підтримувати розмову далі", - додає Фокс.

Розмови про погоду регулюються у британців досить жорстким етикетом. Наприклад, вводити погодну тему треба у формі запитання, навіть якщо це буде тільки інтонація - "Знову дощить?".

Співрозмовник мусить обов'язково погодитися.

"Незгода у відповідь - досить серйозне порушення етикету. Або якщо ви все ж таки збираєтеся сперечатися, ви повинні обов'язково зазначити, що це - лише ваша суб'єктивна думка", - попереджає Фокс.

"Якщо хтось починає бесіду словами "Холодно, чи не так? ", а ви у відповідь - "Та ні, насправді", людина буде трохи ошелешеною і може подумати, що ви поводитися не дуже чемно", - пояснює дослідниця.

Позитивне vs негативне?

Звичайно, коментарі про погоду виконують схожу комунікативну функцію й в інших культурах.

Однак особливості розмови та її зміст можуть бути досить різними, вважає Дерек Боусфілд, експерт з питань мови та мовленнєвого етикету з Міського університету Манчестера.

На його думку, в процесі комунікації кожен з нас намагається зберегти тонкий баланс.

З одного боку, всі ми потребуємо схвалення іншими членами суспільства та підтримки зв'язків. З іншого боку, ми прагнемо незалежності, хочемо щоби нас залишили в спокої.

Дослідники називають ці дві суперечливі потреби "позитивним" та "негативним" обличчям. І різні суспільства надають перевагу першому або іншому типу поведінки.

"Британці більш схильні до негативного обличчя (тобто бажання зберегти свою автономність), ніж до позитивного (отримати схвалення), хоча ми розуміємо, що в певних ситуаціях позитивне обличчя є необхідним", - зазначає Боусфілд.

"Якщо, приміром, побачивши знайомого в автобусі, ви не привітаєтеся з ним, з точки зору позитивного обличчя, це - образлива поведінка", - пояснює дослідник.

"Але негативне обличчя в цьому випадку може означати, що ви не хочете втручатися в особистий простір або утримуєтеся від небажаної розмови. Останній аргумент у британця переважить".

Лондон Копирайт изображения Alamy
Image caption Для британців, які цінують особистий простір, погода - безпечна тема для розмови

Нації, які надають перевагу позитивному обличчю, в світських розмовах часто торкаються особистих тем, як-от вік, вага або заробіток.

Це пояснює, чому люди з деяких культур - Близького Сходу, Китаю, Південно-Східної Азії, Південної Америки та США - нерідко ставлять запитання, які для британця виглядають надто прямолінійними, якщо не сказати безтактними.

Британці ж завжди оберуть для розмови більш безпечну та менш особисту тему, приміром, погоду.

Інші приклади культур негативного обличчя - Японія, Швейцарія та Фінляндія.

І звичайно ж в Японії - ще одній острівній нації з непередбачуваною погодою - також частісінько говорять про погоду.

Швейцарці та фіни - менш одержимі цією темою, можливо, тому, що їм особливо немає що обговорювати. У Фінляндії, приміром, ви можете спілкуватися з людьми, просто сидячи поруч у барі, навіть і розмовляти багато не треба, каже Боусфілд.

"Якщо це відбувається взимку, то про що й говорити, всі і так знають, що наступні 4, 5 чи 6 місяців нічого окрім льоду та снігу не буде", - каже дослідник.

У Великій Британії ви можете натягнути на себе весь одяг у суботу, в неділю провести пікнік у шортах та потрапити під зливу в понеділок. Просто тут - така погода.

Холодно, чи не так?

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему