Шрифт, який допомагає людям з дислексією

Дислексія Копирайт изображения Kevin Mooney/Alamy

Дизайнер Крістіан Бур у дитинстві довго не міг навчитися читати через те, що страждав на дислексію. Тепер він розробив шрифт, який полегшує розпізнання літер для людей, що мають із цим проблеми.

Читання Крістіану Буру давалося дуже нелегко. Коли він бачив перед собою сторінку з текстом, літери на ній починали витанцьовувати та перетворювалися в нерозбірливу плутанину.

Одного разу його мати почула в розмові з вчителем слово "дислексія" і раптом зрозуміла, чому в Крістіана такі труднощі з читанням.

"У школі я завжди вигадував якісь виправдання тому, що не можу прочитати текст. Я казав, що втомився, або це - просто не мій день", - розповідає Бур.

"Але коли всі діти в класі прочитали сторінку, а ти й досі копирсаєшся на перших реченнях, починаєш сумніватися в своїх розумових здібностях", - додає він.

Діагноз "дислексія" (неврологічне порушення, яке викликає проблеми з читанням, писанням та орфографією. - Ред.) Буру поставили, коли йому було шість. Попри спеціальну допомогу в навчанні, він так і не здолав труднощі з читанням довгих текстів.

Роками пізніше, коли він вчився на факультеті мистецтва в Університеті Утрехта, Крістіан розробив для себе спеціальний шрифт.

Дислексія Копирайт изображения Christian Boer
Image caption У своєму шрифті Крістіан Бур трохи видозмінив схожі на вигляд літери, як-от "b" та "d", які люди з дислексією часто плутають

Шрифт Dyslexie має допомогти людям з дислексією здолати деякі проблеми, з якими вони стикаються в процесі читання.

Через особливості обробки візуальної інформації в їхньому мозку, вони часто підсвідомо плутають, повертають або переставляють у дзеркальному відображенні літери. І це, звичайно, ускладнює розпізнання символів.

Вчені вважають, що їхній мозок починає сприймати двовимірні літери як тривимірні об'єкти, якими можна вільно маніпулювати.

Таким чином, літера "b" може виглядати як "d", або також "p" чи "q". Зрозуміло, чому читання для них перетворюється на досить плутаний процес.

"Правила розробки шрифту в дизайні, зазвичай, передбачають, що всі літери повинні бути уніфікованими", - каже 36-річний дизайнер.

"Згин у літері "h" має бути таким самим, як у "n", завдяки цьому шрифт виглядає стандартизованим і впізнаним".

"Але це для звичайних людей. В моєму сприйнятті ці літери стають тривимірними і починають повертатися в різних напрямках. І тому я намагався позбутися саме цієї тривимірності", - пояснює Бур.

Він спробував зробити літери більш виразними. Наприклад, виділити нижню частину літери, що би вона виглядала важчою та товстішою за верхню.

"Оскільки верхня та нижня частина будуть неоднаковими, в перевернутому стані вони виглядатимуть неприродньо", - пояснює дизайнер.

На відміну від звичайних шрифтів, Dyslexie є помітно асиметричним. Літери різняться за висотою, шириною і товщиною, що дозволяє їх легше розрізняти.

"Цей шрифт більше нагадує рукописний, ніж інші види шрифтів", - зазначає Бур. Багатьом дислексікам легше читати текст, написаний від руки, ніж надрукований.

Дислексія Копирайт изображения Christian Boer
Image caption Різна висота вертикальних деталей літер зменшує вірогідність того, що люди з дислексією плутатимуть їх

"Рукописний текст відбиває рух руки при письмі, - пояснює Бур. - Коли ми вчимося писати, наш мозок запам'ятовує форми наших літер, і можливо, тому йому легше їх розпізнавати".

Більшість літер у шрифті Dyslexie мають незвичні зарубки (серифи) - крихітні штрихи на кінці літер, які полегшують їхнє впізнання.

Зазвичай шрифти із зарубками, як-от Times New Roman, складні для людей з дислексією, оскільки штрихи на кінці літер роблять форму літери менш виразною.

Але Бур здолав цю проблему, додавши кілька несиметричних зарубок.

Наприклад, у літері "u" вертикальна паличка з правого боку подовжується за допомогою відсічки. Завдяки цьому в перевернутому вигляді вона буде здаватися дивною.

Великі літери - також більш виразні. Власне цю деталь Бур розробив спочатку для себе.

"Я сам часто забуваю про великі літери, коли пишу, тому я вирішив зробити їх більш примітними", - пояснює він.

Однак коли Бур відправив шрифт на випробування, виявилося, що людей з легкою формою дислексії надто жирні великі літери збивали з пантелику.

"Тоді я зробив їх трохи менш виразними, щоби вони не ускладнювали читання, але все ж таки допомагали людям із серйознішою формою дислексії".

Розробка Dislexio спочатку була дипломним проектом Крістіана Бура. Але згодом він дізнався, що такий шрифт дійсно потрібний багатьом, і він переробив його так, щоби його можна було завантажувати на комп'ютер.

"Спочатку я збирався створити його лише для себе, щоби полегшити собі роботу на комп'ютері, але я й гадки не мав, що в світі існує стільки людей, які страждають на дислексію", - зазначає він.

Насправді, різну форму дислексії має від 10% до 20% населення.

Іншими словами, понад 700 мільйонів дітей та дорослих у всьому світі ризикують усе своє життя залишатися в тій чи іншій мірі неписемними та страждати від соціального відторгнення.

Дислексія Копирайт изображения Christian Boer
Image caption Ширша нижня частина літер заважає підсвідомо перевертати їх догори дриґом, як це часто роблять люди з дислексією

Дослідження, проведене в Університеті Твенте в Голландії, показало, що шрифт Бура допомагає людям з дислексією припускатися менше помилок під час читання.

А експерименти в Університеті Лілля у Франції підтвердили, що в процесі читання погляд дитини з дислексією рухається по сторінці більш плавно, якщо текст надрукований шрифтом Dislexio.

Звичайно, шрифт, розроблений Буром - далеко не єдиний для людей з дислексією. Графічна дизайнерка із Королівського коледжу мистецтв Наташа Френш розробила гарнітуру Read Regular ще в 2003 році.

А Британська асоціація дислексії рекомендує користуватися шрифтами Arial, Comic Sans або Century Gothic.

Але шрифт Бура є набагато більш асиметричним, завдяки чому він - зручніший для читання.

Попит на комп'ютерний шрифт Dyslexie є дуже високим. З 2011 року, коли він став доступним в інтернеті, його завантажили понад 300 тисяч разів індивідуальні користувачі, а також школи, університети та підприємства.

"У дитинстві мені дуже бракувало такого шрифту", - каже Крістіан Бур.

Кириличний шрифт для людей з дислексією також існує - це Adys, але він розроблений для болгарської мови. Для української мови його поки немає. - Ред.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Новини на цю ж тему