Три міфи про вагітність

Копирайт изображения freestocks.org

Майбутнім мамам радять, зазвичай, радикально змінити свій спосіб життя - від збільшення раціону до відмови від авіаперельотів. Але чи дійсно це варто робити?

Щойно друзі та родичі дізнаються про новину номер 1 у вашому житті, вони не скупляться на поради.

І хоча вони це роблять від щирого серця, більшість рекомендацій виглядають досить дивно та не мають жодного наукового обґрунтування.

Давайте розглянемо три найпоширеніші хибні думки.

Їсти за двох

Це - абсолютний міф, як би нам не хотілося в нього вірити.

Для росту та розвитку плоду не потрібно багато калорій. Навіть у третьому триместрі, щоденну норму в 2000 калорій рекомендують збільшити лише на 200 калорій.

Таку калорійність має невеликий бублик або столова ложка майонезу. Отже, пуститися берега навряд чи вдасться.

Жінка може абсолютно спокійно дотримуватися своєї звичайної дієти, не ризикуючи завдати шкоди малюку.

Копирайт изображения Jannis Brandt
Image caption Здорове харчування знижує ризик пізнього токсикозу

Насправді, здорові дієти, мета яких не схуднути, а отримати всі необхідні речовини, безперечно, підуть на користь, як мамі, так і дитині.

Аналіз 44 клінічних досліджень, в яких в цілому взяли участь понад сім тисяч жінок, показав, що ті з них, хто дотримувався певного плану харчування, набрали за вагітність у середньому на 4 кг менше, ніж жінки в контрольних групах.

Учасниці цих досліджень дотримувалися різних дієт - від звичайного збалансованого раціону до дієти з низьким глікемічним індексом.

На вагу їхніх малюків при народженні це жодним чином не вплинуло. Зате знизило ризик пізнього токсикозу, одного з найпоширеніших ускладнень під час вагітності.

Періодичні болі зникнуть

Ще один поширений міф твердить, що після народження дитини, ваші щомісячні страждання назавжди припиняться.

Болі під час місячних помітно відрізняються в більшості жінок, при чому у щасливої половини вони або взагалі відсутні, або трапляються не завжди. Тих, у кого вони все ж таки є, тішить думка, що після народження дитини ситуація покращиться.

Інтенсивність періодичного болю, дійсно, знижується з віком. А оскільки багато жінок після 40 років уже народили, зменшення болю часто пов'язують саме з цим чинником.

Проте 2006 року тайванські вчені провели дослідження серед жінок старше 40 років і з'ясували, що періодичний біль у них з віком зменшився, хоча жодна з учасниць не мала дітей.

Щоби підтвердити, чи дійсно причиною зменшення болю є вік, та сама команда вчених провела 8-річне дослідження, в якому взяли участь 3500 жінок.

Протягом цього часу деякі жінки народили дітей, і багато хто з них відзначив, що болі під час місячних дійсно зменшилися після пологів.

Копирайт изображения Alamy
Image caption Болі під час місячних можуть зменшитися після народження дитини, але не у всіх жінок

Однак так було не у всіх. Дослідження показало, що в 51% жінок, які народили за допомогою кесарева розтину, неприємні симптоми залишилися. Так само, як і в 35% жінок, які мали вагінальні пологи.

Навіть тривалість вагітності також мала значення. У 77% жінок, які народили передчасно, періодичний біль лишився.

Дослідники припускають, що травмування тазового дна під час природних пологів може пошкодити нерви, які зв'язують матку зі стволом головного мозку, і тому біль не буде відчуватися.

Можливо також, що вагінальні пологи знижують вивільнення простагландинів зі слизистої поверхні матки, які також є причиною періодичного болю.

Вочевидь, це пояснює різницю в даних між природними пологами та кесаревим розтином або передчасними пологами.

Автори дослідження припускають, що якщо періодичний біль не зменшився після вагінальних пологів, його причиною можуть бути деякі патологічні стани, наприклад, ендометріоз.

Однак дослідження 2016 року, яке вперше залучило дані генома, показало що на інтенсивність болю також впливає спадковість.

Відмовитися від літака

Авіакомпанії не допускають жінок на борт літака на пізніх термінах вагітності. Але причина не в тому, що переліт може зашкодити плоду чи матері, а в тому, що раптові пологи в повітрі стануть великою проблемою для всіх учасників.

Щодо перших тижнів вагітності, то більшість досліджень цього питання проводилися за участю стюардес, а не пасажирок.

Фінське дослідження 1999 року мало дещо тривожні результати. Аналіз багаторічних даних показав, що ризик викидня у вагітних стюардес був трохи вищим у період з 1978-го по 1994 рік, але дивним чином трохи нижчим, ніж зазвичай, у 1973-1977 роках.

Причини підвищеного ризику, однак, теж не зовсім зрозумілі - чи вплинув на переривання вагітності сам авіапереліт, чи загальні умови праці стюардес.

Коли в 2015 році вчені порівняли дані спостережень за великою групою стюардес та вчительок, ризик спонтанного аборту в обох групах виявився однаковим.

Копирайт изображения Sofia Sforza
Image caption Авіаперельоти під час вагітності загалом вважають цілком безпечними

Інше дослідження за участю 673 бортпровідниць, які в цілому здійснили два мільйони перельотів, показало, що ризик викидня був вищим у тих жінок, хто частіше літав нічними рейсами.

Інакше кажучи, ризик збільшувався через постійне порушення циркадних ритмів.

Звичайно, більшість жінок не літають так часто, як стюардеси, тому авіаперельоти під час вагітності загалом вважають цілком безпечними.

Однак якщо у вагітної є певні патології, як-от підвищений артеріальний тиск, ризик передчасних пологів або некомпенсований цукровий діабет, перед подорожжю треба обов'язково порадитися з лікарем.

Якщо у жінки є захворювання, які погіршуються через брак кисню, треба врахувати це під час перельоту.

Британський Королівський коледж акушерів-гінекологів рекомендує час від часу проходжуватися літаком та пити достатню кількість води, щоби знизити ризик тромбозу глибоких вен.

Організація також наголошує, що авіапереліт не може спричинити викидень чи передчасні пологи в здорових жінок.

Огляд клінічних досліджень свідчить, що багато порад, які доводиться чути вагітним жінкам, не мають під собою об'єктивних доказів.

Тож, вочевидь, в цей період свого життя краще не переїдати, подорожувати літаком, якщо є така потреба, та не надто розраховувати, що після пологів, місячні стануть менш болісними.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему