Антидизайн: речі, якими неможливо користуватися

  • Стівен Доулінґ
  • BBC Future
Стілець

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Дизайнерка з Греції перетворює предмети щоденного побуту на об'єкти мистецтва, що є втіленням абсолютної незручності.

Чайник-виливайка

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Багато предметів, якими ми користуємося в щоденному побуті, є результатом століть удосконалення, дрібних, але важливих штрихів, які зробили ці речі максимально зручними та практичними.

Грецька дизайнерка Катерина Кампрані переробила конструкцію деяких з цих речей. Максимально порушивши принципи ергономіки, вона створила справжній жах дизайнера.

Користування цими речами здатне звести з розуму своєю доведеної до абсурду незручністю.

Катерина Кампрані так і назвала свій проект: The Uncomfortable ("Незручне").

Тягар негоди

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

"Я завжди цікавилася сучасним промисловим дизайном. Багато років тому я вступила до магістратури на спеціальність "дизайн", але так і не завершила її", - розповідає Кампрані, яка живе в Афінах.

"Проте я багато дізналася про те, що таке зручність користувача, і як її досягти. І це надихнуло мене зробити абсолютно протилежне".

"Мені здалося, що буде кумедно - представити предмети в незвичному образі, але я була вражена, як важко виявилося деконструювати їх у своїй уяві".

Замкнене коло

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Кампрані доклала свою майстерність до багатьох предметів побуту - від столових приборів, якими неможливо їсти, до справжнього глухого кута дизайнерської думки, як-от цей ключ, користування яким доведе до сказу найбільш врівноважену людину.

"Однією з причин, чому я вирішила цим зайнятися, було переконання, що з мене ніколи не вийде успішного промислового дизайнера в країні, економіка якої перебуває в занепаді", - розповідає Кампрані.

"Однак немає лиха без добра. Робота над проектом "Незручне" дозволила мені продовжити вивчення дизайну, принесла мені задоволення, а тепер - і популярність".

Несинхрон

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Серед тривимірних зображень, які дизайнерка отримала за допомогою комп'ютерної програми, є кілька дверей.

У них нелегко увійти: або сходинки не збігаються з дверним прорізом, або відкривається тільки частина двері.

"Для початку я зробила нарис туалетної кімнати, - згадує Кампрані. - Все в ній було як треба, але сам туалет, і двері до нього були розташовані вище рівня підлоги, потрапити туди можна було тільки металевими сходами".

"Я намалювала це майже механічно, не замислюючись, але потім уявила собі ситуацію, коли треба терміново в туалет, і мені стало дуже смішно".

"Тоді я почала думати про інші незручні ситуації, і так мені спало на думку поекспериментувати з предметами побуту".

Пий до дна

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Проект Кампрані викликав чималий інтерес у всьому світі - без сумніву, частково тому, що її дизайнерські винаходи мають якусь підвищену віртуальну тактильність.

Ці предмети чудово знайомі нам, і тому вони спричинюють такий внутрішній дисонанс.

"Я навмисно не торкалася складних об'єктів і сучасних технологій. Зрештою, вони й так не надто комфортні у використанні".

"Я спостерігала, як функціонує кожен предмет, і аналізувала кожен крок взаємодії між предметом і користувачем, а потім просто прибирала один такий крок".

"Зазвичай я не зупиняюся на першій ідеї, і намагаюся вигадати якомога більше варіантів, як зробити річ незручною у використанні. Перемагає той варіант, який здається дивним навіть мені самій і, який змушує мене розсміятися".

Хто їв моєю ложкою

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

"Спершу ідея просто осяює мене, але шлях до кінцевого дизайну може зайняти від кількох хвилин до кількох місяців", - розповідає Кампрані.

"Що простіше об'єкт, то важче його переробити в незручний для використання. Будь-яка зміна робить його невпізнанним".

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

"Наприклад, ложка. Можна було б просвердлити в ній багато дірок, але такий предмет вже існує - це друшляк. Крім того, деякі предмети настільки укорінилися в нашій уяві, що трансформувати їх в щось інше дуже складно".

"У мене було безліч варіантів для стільця, але щоб завершити бодай один з них, мені знадобилося кілька місяців", - додає дизайнерка.

Зворотний зв'язок

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

"Цією лійкою я пишаюся найбільше", - зізнається Кампрані. Для Тижня дизайну в Загребі у Хорватії зі своїх віртуальних проектів вона створила кілька реальних предметів.

"На мій погляд, вона створює дуже потужний образ, який можна інтерпретувати в різні способи", - додає вона.

Довгий шлях до чистоти

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Усі предмети своєї колекції дизайнерка вигадала сама. Але чимало ідей також підкинули друзі та глядачі, яких вразив і надихнув її проект.

"Деякі з них - неймовірно кумедні, але мені незручно використовувати чужі задуми", - каже жінка.

"Люди надсилають мені свої пропозиції, і вони часом є дуже вдалими. Але думаю, навіть якби я втілила їх у життя, то виставляти або публікувати їх потім було б з мого боку неправильно, навіть якщо я вкажу автора ідеї".

Вихід із зони комфорту

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

Популярність проекту "Незручне" з того часу, як він стартував у 2014 році, постійно росла. "Поливалка, гумові чоботи, виделка на ланцюжку подобаються багатьом глядачам", - каже Кампрані.

"Нещодавно увагу також привернув мій подовжений чайник та витягнуте горнятко. Дехто висловив бажання придбати їх як один набір, коли вони існуватимуть в реальності".

Не розлий вода

Автор фото, Katerina Kamprani - The Uncomfortable

"Я дуже пишаюся своїм іншим винаходом - горнятками-обручками. Це була одна з найскладніших конструкцій, над якою мені довелося поламати голову", - додає вона.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Future.