Півмільйона курйозних речей з усього світу

Музей Пітт-Ріверса Копирайт изображения Pitt Rivers Museum
Image caption Повна колекція диковинних предметів з усього світу налічує півмільйона експонатів

У цьому музеї зберігаються диковинки з різних країн і часів - від носових флейт і тотемів до висушених людських голів. Потрапити в це надзвичайне сховище можна крізь непомітні двері з Оксфордського музею природничої історії, розповідає оглядач BBC Travel.

30-сантиметровий згорнутий клапоть акулячої шкіри, що лежить переді мною, має свою історію. Понад 240 років тому ним користувалися представники невідомої народності з полінезійського архіпелагу Тонга. За допомогою цієї шкіри вони полірували ломачки, чаші та інші дерев'яні вироби. Такий собі хижак-наждак.

Ця шкіра також здолала чималий шлях, доки потрапила в Англію до Музею Пітт-Ріверса в Оксфорді. Нині вона поділяє скляний стенд із дюжиною інших речей, зібраних під час трьох морських подорожей Капітана Кука островами Тихого океану на початку XVIII століття.

Її оточують екзотичні експонати, серед яких - дивовижні прикраси і товкачики для подрібнення їжі, рибальські гачки і намиста з пташиних кісток. Праворуч від шкіри лежить бамбукова носова флейта з витонченим гравіюванням з Республіки Вануату в Меланезії.

Величезний стенд з колекцією Капітана Кука, відкритий у 2016 році після реставрації, є останнім доповненням етнографічного музею в Оксфорді. На тлі видатних історичних пам'яток міста - Бодлеанської бібліотеки і Коледжу Крайст-Черч XVI ст. - музей привертає лише частину уваги відвідувачів, але викликає не менший подив.

Сам музей виглядає так само дивно, як і його екзотична колекція. Потрапити в нього можна тільки крізь арочні двері, приховані в задній частині головної зали Музею природничої історії. У кімнаті з приглушеним світлом щільними рядами стоять сотні стендів з експонатами.

Копирайт изображения Olaf Protze / Getty
Image caption Вхід до сховища прихований в задній частині головної зали Музею природничої історії в Оксфорді

Колекція налічує близько півмільйона етнографічних артефактів, 400 тисяч з яких представлено на виставці, а решта зберігається в сховищі. Музей нагадує скарбницю ексцентричного вікторіанця. Чим він у певному сенсі і є.

Заснував музей у 1884 році чоловік з доволі вигадливим ім'ям - Генрі Огастес Лейн-Фокс Пітт Ріверс, англійський аристократ, генерал-лейтенант британської армії, етнограф і археолог.

Він був пристрасним колекціонером екзотичних предметів побуту з усього світу і мав понад 2 тисячі експонатів у своїй колекції, які лягли в основу музею. З тих пір колекція розрослася до трьох поверхів, на яких зберігаються дивні і гарні зразки етнографії з багатьох країн.

Окрім набитих експонатами стендів і примарного світла (на вході відвідувачам пропонують озброїтись ліхтариком і збільшувальним склом), дивує й принцип організації колекції. Замість класифікації за віком та географією, експонати згруповані за своїм призначенням або використанням.

Ідея полягає в тому, що відвідувачі можуть порівняти, якими були певні предмети побуту - ляльки-маріонетки, снігоступи, головні убори чи мисливські списи - у різні епохи та в різних народів світу.

Копирайт изображения Ben Lerwill
Image caption Експонати згруповані не за віком і географією, а за своїм призначенням

Щільно заповнений стенд "Людські фігури в мистецтві", приміром, містить різноманітні експонати - від досить моторошного дерев'яного опудала королеви Вікторії, створеного в Нігерії, до примарної статуетки, вирізаної зі скелета каракатиці з Соломонових островів.

Секція "Лютні" містить укулеле з Гавайських островів, трьохструнну скрипку з Еквадору і мандоліну британського солдата часів Першої світової війни, а також десятки інших подібних інструментів.

Призначення деяких експонатів часом доволі важко з'ясувати. В огидній шафці під назвою "Поводження з мертвим ворогом" поряд з групою черепів лежать шість зморщених людських голів із Південної Америки. Тсантса - це голова ворога, яку висушують особливим способом так, що волосся, вії і обличчя зберігаються, але сама голова зменшується до розміру кулака.

В іншому місці я виявив кисет зі шкіри альбатросової стопи, голівку столітнього норвезького сиру з молока північного оленя і куртку з Аляски, цілком виготовлену з нутрощів тюленю.

Колекція не має початку й кінця, ба більше, вона не розрахована на одне відвідування. Насправді ви можете місяцями приходити сюди щодня і все одно виявляти якусь нову дрібничку чи раритет.

У шафах можна помітити приховані шухлядки, на кроквах під стелею розгледіти колекцію весел, внизу на рівні щиколотки виявити непомічені раніше стенди. Більшість підписів до експонатів крихітні й написані від руки. Цей музей вимагає, щоб його ретельно досліджували, присівши навпочіпки і примружившись.

Копирайт изображения david__jones/Flickr
Image caption Шість засушених голів, на яких збереглося волосся і вії, виставлені на стенді "Поводження з мертвим ворогом"

Найбільший експонат колекції - це дивовижний 11-метровий тотем, вирізаний з цілого червоного кедра на островах Хайда-Гуаї в Канаді в 1882 році. Його верхівку вінчає ведмідь, який пожирає жабу. Кровожерливий погляд хижака пронизує тьмаве освітлення музею, як і 135 років тому.

Не всі експонати такі старі. Прямо над тотемом висять чотири щити з Папуа-Нової Гвінеї, придбані в 2002 році і прикрашені зображеннями героя сучасних американських коміксів Фантома.

На стенді "Зміна форми тіла" поруч з бірманськими нашийними кільцями та тарілками, які вставляють в нижню губу центральноафриканські племена, також представлено сучасний силіконовий імплантат для грудей.

Кредо музею свідчить, що жоден його експонат не було викрадено або отримано під час розграбування. І якщо якийсь предмет заслуговує на увагу - має свою унікальну історію - він обов'язково займе місце в колекції.

Копирайт изображения Ben Lerwill
Image caption Найбільший експонат колекції - дивовижний 11-метровий тотем з островів Хайда-Гуаї в Канаді

Сам Пітт Ріверс, будучи військовослужбовцем, почав свою колекцію з різних видів зброї. Майже весь верхній поверх зайнятий гвинтівками, кастетами, трубками для запуску отруєних стріл, булавами з шипами тощо.

Бачити так багато різноманітних знарядь для завдання шкоди, звісно, бентежить, але, як і всі інші експонати цієї строкатої колекції, вони тут не для моралізаторства. Їхнє призначення насамперед продемонструвати, що попри розбіжності, люди в різних куточках світу все ж таки схожі.

Оксфорд - місто Дж. Толкіна, К. С. Льюїса і Льюїса Керрола - завжди був особливим місцем. Але якщо на хвилину відволіктись від славетних коледжів одного з найстаріших університетів світу, увіковічених у сучасній поп-культурі зйомками "Гаррі Поттера", похмурі лабіринти музею Пітт-Ріверс, можливо, найкраще втілюють любов цього міста до старовини.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему