Наркотик, дозволений індійським богом

Чоловік курить гашиш Копирайт изображения Diptendu Dutta / Stringer / Getty

Особлива роль канабісу в індійській культурі змусила владу країни заплющити очі на торгівлю цим наркотиком.

Я йшов униз вуличками міста Варанасі вздовж стін із характерними червоними плямами від паану (листя, яке часто додають у жувальний тютюн для аромату).

Мій провідник вів мене в один із найстаріших районів міста - Годовіла Чоук, де в невеликій вуличній крамниці готують найкращий в Індії тхандай.

Цей традиційний молочний напій з пряним ароматом виготовляють зі смаком яблука, манго або папайї. Проте, найчастіше тут замовляють "особливий тхандай", який подають із дрібкою свіжо перемеленого бхангу. Це - наркотична речовина, яку отримують з листя жіночих рослин конопель.

Бханг уже не одне тисячоліття посідає важливе місце в культурі Індії. Особливого значення він набув в індуїзмі, оскільки рослину обожнював Шива. Верховний бог в індуїзмі, який втілював руйнівні сили всесвіту, вживав бханг, щоб зосередитися і скерувати свою божественну силу на благо світу.

Копирайт изображения The Washington Post
Image caption В індійському місті Варанасі понад 200 крамниць з продажу бхангу

У священному тексті "Атхарва-веді" канабіс називають однією з п'яти найбільш священних рослин на Землі. Він також вважався "джерелом щастя" і "звільнення".

Хоча "Законом про наркотичні засоби і психотропні речовини" 1985 року виробництво, продаж і споживання певних частин конопель заборонено, для листя рослини зроблено виняток. Крамниці, які мають державний дозвіл на продаж бхангу, є в таких містах, як Джайсалмер і Пушкар, а у Варанасі - їх понад дві сотні.

Серед них й крамничка Камлеша Кумара Патака, куди ми прийшли спробувати тхандай.

Канабіс був завжди популярним в індійській спільноті брахманів, яким традиційно заборонялося вживати інші п'янкі субстанції, як-от алкоголь.

У деяких особливо релігійних регіонах країни, до яких відноситься й Варанасі, нерідко можна побачити садху баба - аскетів, які вживають бханг прямо на вулиці. Зазвичай, вони його курять за допомогою глиняної люльки - "чіллум".

Родина Патака вже півтора століття продає бханг біля знаменитого храму Шиви - Каші Вішванат у Варанасі. Оскільки Патак має дозвіл на продаж бхангу, він офіційно закупає сировину. Спочатку він вимочує її в теплій воді, а потім перемелює у ступці в зернисту пасту, готову до вживання.

"Це традиційний напій "Баба-ка-прасад", який щодня о третій годині ночі віряни подають Шиві під час ранкового богослужіння", - пояснює господар крамниці.

Копирайт изображения Dinodia Photos / Alamy Stock Photo
Image caption Тхандай - це популярний індійський напій, який готується на основі молока з пряностями

Бханг також відіграє важливу роль в індуїстських урочистостях, присвячених Шиві. Наприклад, під час весняного фестивалю кольорів або Свята Холі на честь кохання Шиви до його дружини Парваті. Загальне відчуття веселощів на вулицях у цей час не в останню чергу пояснюється додаванням наркотику в напій тхандай, який є невід'ємною частиною святкування.

Патак розповідає, що у святкові дні клієнтів у нього більше.

Саме під час цього свята кілька років тому я й скуштував "особливий тхандай". Спочатку мене охопила радісна легкість, але відразу за нею прийшов страшенний напад параної, який тривав кілька годин. Спостерігаючи за завсідниками закладу Патака, я дивувався їхній здатності щодня споживати напій, хай навіть вони це роблять й на честь Шиви.

Хоча тхандай є найбільш поширеною основною для бхангу, його також додають у підсолоджений кефір - лассі. Поруч із храмом Вішванат є ще один місцевий заклад Blue Lassi Shop, де подають понад 80 різновидів напою і один, який не входить до меню, але який виготовляють спеціально на замовлення.

Копирайт изображения Aroon Thaewchatturat / Alamy Stock Photo
Image caption В Індії існують сотні крамниць, які мають державний дозвіл на торгівлю бхангом

Бханг також додають у пікантні закуски, як-от пакора (смажені кульки з борошна нуту), кисло-солодку приправу чатні та соління, які куштують із популярними смаженими стравами - самоса і качорі. Багато крамниць, які мають дозвіл на торгівлю бхангом, продають його також у вигляді традиційного індійського десерту ладду.

До того ж при вживанні в помірних дозах канабіс, як вважається, має лікувальні властивості. В одній з найвідоміших індуїстських легенд кілька богів і демонів домовились спінити океан, щоб здобути нектар безсмертя.

Коли Шива випив отруту халахан, яка також виникла із вод океану, його горло спалахнуло синім полум'ям (звідки й походить його інше ім'я Нілкант - "Синє горло") і заподіяло йому великих страждань. Тоді Парваті, щоб втамувати біль, запропонувала йому бханг.

Копирайт изображения Hindustan Times
Image caption Бханг відіграє важливу роль в індуїстських урочистостях, присвячених Шиві

Коли британці колонізували Індію, вони були вражені повсюдним споживанням канабісу в країні. Наприкінці XIX століття вони почали вивчати його вплив на організм і культурне значення.

"Заборонити або навіть обмежити вживання такої священної і благодатної трави може спричинити величезні страждання", - йшлося в дослідженні.

"Це вкрало б у людей розраду від неприємностей, лікування від хвороб і захисника від впливу злих демонів", - також зазначалося в доповіді.

Бханг дотепер відіграє значну роль в індійській духовності і культурі. Хоча від того пам'ятного ранку під час Свята Холі, я намагаюсь триматися від нього подалі.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Також на цю тему

Новини на цю ж тему