Як кубинець будує найвищий в світі велосипед

  • Анна Мерлан
  • BBC Travel
Сеперо

Автор фото, Tod Seelie

Гірола Сеперо захопився незвичайними транспортними засобами ще у дитинстві, тепер він мріє побудувати найвищий у світі велосипед. Він створює своїх двоколісних велетнів з усього, що тільки трапляється йому під руку.

Наздогнати 52-річного Фелікса Рамона Гіролу Сеперо не варто й пробувати. Сонячним зимовим днем він летіть на своєму велосипеді вздовж славетної вулиці Малекон у Гавані під здивовані погляди перехожих.

Гірола Сеперо не лише швидший за всіх, а ще й вищий. У своєму місті він прославився тим, що побудував найвищий велосипед на Кубі.

Рухаючись з блискавичною швидкістю, але ані трохи не спітнівши, він курсує вулицями на двоколісному транспортному засобі три метри заввишки. У велосипеда, який він створив самотужки, три рами приварені одна над одною.

Автор фото, Tod Seelie

Підпис до фото,

Гірола Сеперо виготовляє найвищі велосипеди на Кубі

"Дивись!" - кричить він, але я не встигаю побачити, на що він указує.

Зупинившись на світлофорі біля автобусу, він на кілька секунд спирається ногою на його дах до великого невдоволення водія. За кілька хвилин він робить зупинку біля стіни, щоб перепочити, і одразу до нього підбігає підліток та просить підвезти.

"Застрибуй", - відказує Сеперо з усмішкою, і хлопець, аби не зганьбити себе перед друзями, обережно видирається на раму і міцно тримається. Коли Сеперо рухається з місця, на обличчі дитини завмирає усмішка жаху. Проїхавши кілька метрів, Сеперо зупиняється, залишаючи хлопця з незабутніми враженнями.

Повернувшись додому, Гірола Сеперо притуляє двоколісного велетня до стіни свого будинку в Старій Гавані і зістрибує. Дивно, але він іще жодного разу не зламав собі при цьому щиколотку. Він заходить у будинок і вітається зі своєю дружиною Франсі.

"Усе, про що я думаю, - це велосипеди, велосипеди і велосипеди, - сміється чоловік. - Це - манія".

Дійсно, велосипедів у Сеперо аж п'ять. Усі він зробив самотужки у себе вдома з підручних матеріалів. За півстоліття торгового ембарго багато кубинців звикли до браку звичайних предметів домашнього ужитку і навчилися винахідливості.

Гірола Сеперо - не виняток. Рами його велосипедів виготовлені зі старих китайських моделей, яким вже понад 30 років.

Автор фото, Tod Seelie

Підпис до фото,

Свій найвищий велосипед Сеперо поки що не завершив

Щоб підняти раму на висоту, він використовує майже все, що трапляється під руку, - від арматури до металевої огорожі. Педалі зроблені зі шматків труб ПВХ, яким він надав спеціальної форми.

"Якби в мене були легкі матеріали, як-от твердий алюміній або вуглецеве волокно, легкі і міцні труби, я би створив дивовижний транспортний засіб", - каже він.

Популярність допомогла йому почати заробляти на своєму хобі. На рамі свого велосипеда він возить рекламний банер імпортного енергетичного напою під назвою Time Flies.

Разом з дружиною він також продає солодощі, жувальні гумки, сигарети і рослинне масло з лотка у своєму будинку.

Свій перший велосипед-велетень Гірола Сеперо почав будувати ще підлітком 37 років тому. Він захопився цією ідеєю, побачивши на вулиці свого рідного міста Сьєго-де-Авіла спортсмена національної збірної на велосипеді-тандемі.

Йому одразу спала на думку ідея винайти щось абсолютно нове. "Якщо довжелезний велосипед вже є, я тоді зроблю височезний, - подумав він. - Зможу збирати на ньому кокоси".

Утім, конструювання височезних велосипедів - не єдине захоплення Сеперо. Деякий час він відчайдушно намагався втекти на човні до США. Він зробив чотири спроби і заробив собі в цілому 21 рік в'язниці.

Автор фото, Tod Seelie

Підпис до фото,

Гірола Сеперо ішов до світового рекорду 37 років

Про цей досвід він не любить розповідати. "Це було жахливо," - каже він незвично тихо.

Навіть тоді Гірола Сеперо не полишав своєї мрії про гігантський велосипед. "Комендант дозволив мені взяти велосипеди у в'язницю, тож я ніколи не припиняв кататися на них, - каже він. - Практикувався щодня".

Він продовжує це робити й сьогодні. Видирається на один зі своїх найвищих великів і мчить вулицями Гавани, височіючи над автівками, що проїжджають повз.

Останні кілька років його амбіції зросли іще більше. Тепер він мріє побудувати найвищий у світі велосипед і потрапити в Книгу рекордів Гіннесса.

Він каже, що міг би це зробити ще 20 років тому. Вже тоді він колесив вулицями свого міста на 6-метровому байку. Вищий за цей був лише велосипед Річі Трімбла з Детройта. Але про Сеперо ніхто не чув, оскільки він жив на Кубі.

Нещодавно Трімбл приїхав до Гавани, щоб познайомитися з Гіролою Сеперо. Обидва чоловіки покаталися на своїх велосипедах вузькими вулицями міста і разом працювали над останньою моделлю велосипеда.

Автор фото, Tod Seelie

Підпис до фото,

З вітерцем Гаваною

"Для мене це велика честь, що світовий рекордсмен приїхав зустрітися зі мною, це також рекорд. Хоча цей прояв дружби, без сумніву, важливіший за Книгу Гіннесса".

Втім, Сеперо не збирається відмовлятися від своїх амбітних планів. Він каже, що всесвітнє визнання виправдає довгі роки, які він провів на самоті в своєму гаражі, майструючи велосипеди.

"Незабаром я завершу велосипед, висота якого дорівнює 10 метрам", - каже він.

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.