Найкрасивіші храми світу

  • Ліндсі Гелловей
  • BBC Culture
Собор Св. Петра

Автор фото, Getty Images

Велична архітектура, вишукані фасади і незвичайне розташування цих храмів приваблюють відвідувачів будь-яких конфесій з усіх частин світу.

Неважливо, яку віру сповідує мандрівник, він не може не віддати належне майстерності і натхненню тих, хто звів ці божественні споруди.

У пошуках найдивовижніших зразків храмової архітектури журналістка BBC Travel звернулась до користувачів сайту питань і відповідей Quora. Вона запитала, яке місце у світі вони вважають найкращим для відправлення релігійного культу?

Учасники обговорення назвали мечеті, церкви, базиліки, синагоги і інші храми, які відносяться до різних релігій та розкидані по всіх континентах. І хоча кожен з цих храмів надихнула своя віра, їхня краса і велич ваблять людей найрізноманітніших віросповідань і культур.

Храм Бріхадешвара, Індія

Автор фото, Getty Images

Відоме місцевим як "Великий храм", це гігантське гранітне святилище індуїзму розташоване в штаті Таміл Наду. Його побудували у 1010 році за імператора Раджа Раджа Чола I, одного з найвидатніших правителів в історії Індії.

Одна з таємниць - величезний монолітний камінь, з якого виготовили "корону" храму і який невідомо як доставили на будівельний майданчик. Він важить понад 70 тонн, а найближчі поклади граніту лежать на відстані 60 кілометрів від храмового комплексу.

Головний вхід у храм прикрашений гігантською статуєю священного бика Нанді - супутника бога Шиви. Статуя, яка важить понад 20 тонн, також висічена з цілого шматка породи.

Площа храмового комплексу перевищує 320 тисяч квадратних метрів, і кожна з його споруд заслуговує на окрему увагу.

"Це дивовижне досягнення архітектури доби династії Чола. Справжній magnum opus (величне творіння)", - додає Шарміла Ашраф з Делі.

Купол Скелі, Єрусалим

Автор фото, Getty Images

Одне з найвідоміших у світі місць богослужіння - Купол Скелі - вражає уяву, зазначає Дженіфер Алам із Даки в Бангладеші.

Святиня ісламського світу, що знаходиться на Храмовій горі в Єрусалимі, побудована у VII столітті і є однією з найбільш знаних пам'яток міста. Упізнаваним насамперед є неймовірний купол храму, на озолочення якого пішло 80 кілограмів золота.

Вважається, що дизайн восьмигранної будівлі та різнобарвні мозаїки, які прикрашають її стіни, запозичені у візантійських церков і каплиць.

Купол Скелі має важливе значення для прихильників різних релігій. Наріжний камінь, що лежить у фундаменті храму, є однією з головних святинь іудаїзму. Саме тут, за іудейськими сказаннями, сталося створення світу.

За легендою, на цьому камені здійснювали жертвоприношення біблійні праотці - Адам, Авраам і Ной. Багато сучасних прихильників іудаїзму моляться, повернувшись у бік каменю.

А мусульмани вірять, що купол прикриває те місце, куди пророк Мухаммед прийшов вночі з Мекки до Єрусалима і звідки він знісся на небеса.

Пагода Шведагон, М'янма

Автор фото, Getty Images

Хоча історики стверджують, що ця буддійська пагода побудована десь між VI та X століттями, легенда говорить, що вік споруди перевищує 2,5 тисячі років.

Кажуть, що її звели два брати, після того як зустріли засновника буддизму Будду Гаутаму. У самому храмі зберігаються реліквії чотирьох Будд.

Хоч би якою не була версія походження святилища, воно неодмінно викликає священне благоговіння у кожного, хто входить у храм.

"Попри те, що пагода й стоїть у галасливому центрі міста Янгон, ступивши до храму ви занурюєтесь у тишу, - пише Чжунь Дан із Бостона. - Тут можна годинами медитувати, захоплюючись красою цієї споруди і ні про що не думати".

Фундамент прикрашає плитка зі справжнього золота, звідки й походить інша назва будівлі - "Золота пагода". Золоте покриття храму підтримується завдяки постійним пожертвуванням громадян.

Купол вкритий золотом до самої верхівки, яку прикрашає корона з двома тисячами рубінів і п'ятьма тисячами діамантів, найбільший з яких має вагу 76 каратів.

Базиліка Св. Петра, Ватикан

Автор фото, Getty Images

Навіть безкінечний натовп туристів не може зіпсувати враження від величі головного символу католицизму і християнської віри.

Один з найбільших храмів світу, базиліка Св. Петра, є видатним зразком архітектури Ренесансу. Над її створенням брали участь Донато Браманте, Мікеланджело Буонарроті та багато інших відомих італійських зодчих.

Церква на цьому місці стоїть з часів Римської імперії, але нинішню будівлю Собору було завершено лише 1626 року. Її вінчає найвищий в світі купол - понад 130 метрів заввишки.

Розкішні фасади й інтер'єри базиліки багато прикрашені мармуровим різьбленням, розписами і мозаїками. Тут зберігається безліч скульптурних шедеврів, зокрема "П'єта" Мікеланджело.

Храм Лотоса, Індія

Автор фото, Getty Images

Релігійна споруда не обов'язково має бути давньою, щоб являти собою дивовижний витвір архітектори. Один з найбільш приголомшливих храмів світу було побудовано 1986 року. Храм Лотоса розташований у столиці Індії і є головною культовою спорудою бахайскої релігії,.

Свою назву він отримав від 27 конструкцій у формі квіткових пелюсток, які чітко вирізняються на тлі неба.

"Проект отримав безліч архітектурних нагород і здобув широке визнання у сферах архітектури, образотворчих мистецтв, релігії і політики", - зазначає Муралі Крішнан з індійського міста Ченнаї.

Храм Лотоса відкритий для вірян усіх конфесій. Його фасади облицьовані чудовим білим мармуром, а увінчаний куполом інтер'єр може вмістити до 2,5 тисяч осіб. За щорічною кількістю відвідувачів він обійшов Тадж-Махал.

Мечеть Насир аль-Мульк, Іран

Автор фото, Getty Images

Мечеть, побудована 1888 року в іранському місті Шираз, отримала назву "рожева" за колір керамічних кахлів, якими вкриті її внутрішні стіни.

"Калейдоскоп кольорів в інтер'єрі цього храму одним словом - божевільний, - пише Монік Луїз Чінг з Філіппін. - Неможливо передати словами, наскільки приголомшливо виглядає його художнє оздоблення".

Вікна споруди прикрашені вітражами з різнокольорового скла, яке найкраще виглядає вранці, коли на нього падають прямі промені сонця.

Оригінальності інтер'єру надають перські килими та складний геометричний орнамент, яким розписані стіни мечеті.

Монастир Паро Таксанг, Бутан

Автор фото, Getty Images

Монастир "Гніздо тигриці" (так перекладається його назва) притулився на схилі крутої скелі на висоті 3800 метрів над вкритою пишною рослинністю долиною Паро в Бутані.

Подорож до нього крізь ліси з бурхливими водоспадами є сама по собі дивом.

"А коли ви нарешті потрапляєте в монастир, перед вами відкривається краєвид, від якого перехоплює подих, - пише Арун Мулбагал з індійського міста Бангалор. - Вас оточує аромат ладану і ви вже не можете встояти перед чарівністю віри, яка приводить сюди юнаків і старців".

Буддійську святиню в Гімалаях побудували 1692 року. Її походження овіяне численними легендами. Згідно з однією з них, Гуру Падмасамбхава медитував тут понад три роки.

Вважається, що саме цей учитель буддійської тантри приніс у Бутан буддизм.

Чотири головних храми, розташовані на чотирикутному майданчику, майстерно розписані зображеннями напівбогів і сценами боротьби Будди з демонами.

"Це місце з надзвичайною аурою, - додає Мулбагал. - Ви сідаєте на підлогу і намагаєтеся молитися. Все, чого ви можете бажати тут - це вічний мир і щастя".

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

...