Мистецтво малювання на рисових полях

Щороку в японському селі на півночі префектури Аоморі поля перетворюються на величезні 3D малюнки, які створюють за допомогою різнокольорових сходів рису.

Рисові картини Копирайт изображения Inakadate Village

Із землі - це звичайна рисова плантація, яких багато в сільській Японії. Ніжні паростки тремтять від подиху повітря, зелений килим простягається до обрію - мальовничий, але цілком звичний краєвид.

Але коли я піднялася на оглядовий майданчик і кинула довгий погляд довкола, дещо почало вимальовуватися. Те, що спочатку здавалося блідо-зеленою плямою із брунатними вкрапленнями, виявилося зображенням Годзілли, але такого розміру, що об'єктивом звичайної фотокамери його не охопити.

Картина вражала реалістичністю, здавалося, що потвора от-от підведеться з поля і почне трощити маленькі будиночки під своїми ногами і пожирати їхніх мешканців.

Годзілла Копирайт изображения Inakadate Village
Image caption Здавалося, Годзілла от-от підведеться з поля і почне трощити маленькі будиночки під своїми ногами

Заради цього дивовижного мистецтва сотні тисяч людей щороку вирушають до маленького японського села Інакадате , що лежить на півночі префектури Аоморі.

Картини на рисових полях, або "танбо", створюють, висаджуючи рисові паростки за певною схемою. Мистецтво бере свій початок від 1992 року, коли тодішній мер доручив своїм співробітникам вигадати заходи, щоб залучити туристів до маловідомого містечка.

Такатосі Асарі з департаменту туризму і планування розповідає, що "один із співробітників мерії побачив рисове поле біля однієї школи, на якому смужками висадили жовті, фіолетові і зелені паростки. Йому спала на думку ідея зробити рисове поле з малюнком і текстом на ньому".

Вирощування рису Копирайт изображения Inakadate Village
Image caption Вирощування рису є основою життя мешканців Інакадате

Коли я спитав у свого гіда Хірокі Фекусі: "Чому саме рис?", він пояснив, що крім рисових плантацій в Інакадате більше нічого немає.

У цьому маленькому далекому від цивілізації селищі, де мешкає трохи більше восьми тисяч людей, рисівництво є основним родом діяльності. Рис тут вирощують вже майже два тисячоліття. Офіційним символом Інакадате є рисова квітка, яку також згадують у гімні Інакадате.

У створенні першої рисової картини взяли участь майже 100 сільських жителів. Їм вдалося виростити рисове поле з досить схематичним зображенням гори Івакі, яка розташована неподалік, і словами "Рисове село Інакадате" японською.

Перший малюнок на рисовому полі Копирайт изображения Inakadate Village
Image caption Перший малюнок на рисовому полі був досить схематичним зображенням гори Івакі зі словами "Рисове село Інакадате" японською

Глядачів, на жаль, приїхало дуже мало. Розуміючи, що вони мають створити щось більш видатне, селяни почали щороку збільшувати кількість кольорів на малюнку рисом і вдосконалювати техніку", - зазначає Асарі.

Ескізи рисових картин створює викладач малювання місцевої школи Ацусі Ямамото. Коли сільська рада вирішила зобразити на рисовому полі Мону Лізу, вони звернулися до Ямамото з проханням допомогти.

Шедевр да Вінчі у рисовому виконанні зустріли неоднозначно. Малюнку бракувало належної перспективи, та й сама Джоконда декому здалася товстою.

Рисова Джоконда Копирайт изображения Inakadate Village
Image caption Рисову Джоконду зустріли неоднозначно

"Спочатку не все було просто, - зізнається Ямамото. - Але згодом прийшов досвід, і тепер рисові картини виходять саме такими, як планувалося".

Тепер процес розробки ескізів починається восени одразу після збору врожаю і завершується у квітні за місяць до посадки, пояснює мер Інакадате Кою Сузукі.

"Теми картин обирають на Раді з питань розвитку села. Ми намагаємося догодити найрізноманітнішим смакам", - каже Сузукі.

Рисові паростки висаджують наприкінці весни Копирайт изображения Inakadate Village
Image caption Рисові паростки висаджують наприкінці весни, а зображення з'являються влітку

Потім Ямамото робить ескіз малюнку, а фахівці з топографії за допомогою комп'ютерної програми вираховують правильну перспективу зображення, щоб картина виглядала природно з оглядових майданчиків.

Рослини висаджують наприкінці весни на двох сільських плантаціях. "Ми використовуємо 12 сортів рисових рослин семи кольорів. Одразу після засівання їх важко відрізнити, але коли з'являються паростки, вже видно, що вони різнокольорові", - пояснює керівник відділу туризму Масару Фукусі, який також доглядає плантації.

Зображення починають вимальовуватися із бруду десь у червні і досягають своєї пишної краси в другій половині літа. Саме в цей час до Інакадате приїжджає найбільше число відвідувачів.

Рисові картини Копирайт изображения Inakadate Village

Якщо у 1990-их туристів було зовсім мало, то вже минулого року подивитися на рисові країни приїхали понад 340 тисяч людей. Сільській раді довелося побудувати залізничну станцію Art Station Tanbo і спеціальну оглядову вежу.

Протягом багатьох років на рисових полях сходили сцени з улюблених фільмів, як-от "Зоряні війни" або "Звіяні вітром", але останнім часом перевагу надають японським національним мотивам.

Рисові картини Копирайт изображения Inakadate Village

2016 року, коли я відвідала плантації, на них були зображені Годзілла і актори із популярного телесеріалу "Санада Мару", присвяченого історії самураїв.

Які картини виростуть на полях цього року, Сузукі не зізнався, але зазначив, що це буде щось із "Кодзікі", найстарішого літературного пам'ятнику Японії.

Рисові картини Копирайт изображения Inakadate Village

"Кодзікі" і рис - хіба це не квінтесенція Японії?

Прочитати оригінал цієї статті англійською мовою ви можете на сайті BBC Travel.

Новини на цю ж тему